Fototyp skóry a opalanie. Sprawdź swój typ skóry.
Fototyp skóry to najprościej mówią reakcja skóry na działanie promieni słonecznych. Od niego zależy rodzaj opalenizny, która może mieć naturalny, brązowy odcień lub powodować oparzenia. Istnieje, aż 6 fototypów skóry, w zależności od zawartości melaniny, która odpowiada za odcień skóry i jej reakcję na działanie promieni ultrafioletowych zawartych w słońcu. Sprawdź jaki jest twój fototyp i czy możesz bezpiecznie się opalać?
Spis treści:
Fototyp skóry – czym dokładnie jest i jak wpływa na opalanie?
Fototyp skóry zależy od ilości melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada za koloryt skóry, a także chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wchodzących w skład promieni słonecznych. Dlaczego skóra zmienia swą barwę pod wpływem opalania? Promienie słoneczne zwiększają poziom melaniny w skórze, co powoduje jej zabarwienie, czyli opaleniznę.
U niektórych osób skóra opala się na brązowo, a u innych pojawiają się zaczerwienienia i oparzenia. Dlatego warto znać swój fototyp skóry, aby opalać się zgodnie z jej predyspozycjami. Warto określić go już wiosną, bo dzięki temu można wiedzieć jak bezpiecznie się opalać lub czy w ogóle można zażywać kąpieli słonecznych.
Fototyp skóry – typ 1
Ten rodzaj fototypu skóry nazywany jest również celtyckim. Osoby z tym typem posiadają małą zawartość melaniny w skórze. Cechy charakterystyczne:
Typ urody: blada skóra na całym ciele, często piegata o różowym odcieniu.
Oczy: niebieskie, piwne lub zielone
Włosy: blond lub rude
Osoby z tym fototypem skóry powinny ograniczać kontakt ze słońcem. Opalanie nie jest wskazane, gdyż ich skóra łatwo ulega oparzeniom i w ogóle się nie opala. Osoby przebywające na słońcu powinny używać kremów do opalania z wysokim filtrem UV, najlepiej 50, aby chronić skórę. Należy wiedzieć, że podrażnienia powstałe wskutek opalania mogą przerodzić się w trwałe przebarwienia, które trudno usunąć. Poza tym skóra szybciej się starzeje pod wpływem promieni słonecznych, dlatego nie należy wystawiać jej na długotrwałe działanie promieni słonecznych.
Fototyp skóry – typ 2
Często nazywany też północnoeuropejskim fototypem skóry. Cechy charakterystyczne:
Typ urody: skóra jasna i blada, często występują piegi
Oczy: zielone, szare lub niebieskie
Włosy: najczęściej od jasnego do ciemnego blondu, rzadziej jasny brąz
Skóra osób z tym fototypem podobna jest do poprzedniej, ale nie jest tak wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Opala się trudno i na ogół wymaga długotrwałego przebywania na słońcu. To z kolei może powodować zaczerwienienia lub oparzenia. Dlatego osoby o tym rodzaju fototypu skóry nie powinny przesadzać z przebywaniem na gorącym słońcu. Kremy z filtrem odpowiednie do tego rodzaju karnacji to min. 25.
Fototyp skóry – typ 3
Zwany również środkowoeuropejskim fototypem skóry. Cechy charakterystyczne:
Typ urody: skóra blada, może być w odcieniu lekko śniadym
Oczy: mogą być różne: niebieskie, szare, zielone, piwne lub brązowe
Włosy: ciemny blond lub jasny brąz
Osoby z tym fototypem skóry opalają się o wiele łatwiej niż z poprzednimi ze względu na większą ilość melaniny. Skóra opala się dość łatwo i szybko. Początkowe zaczerwienienia z czasem przechodzą w brązowy odcień. Przy rozsądnym opalaniu oparzenia występują dość rzadko. Zalecane kremy z filtrem UV na twarz to 25, a na ciało to 15. W początkowym okresie opalania na skórę można stosować krem z wyższym filtrem, a gdy skóra zacznie przystosowywać się do słońca, można stosować niższy filtr.
Fototyp skóry – typ 4
To fototyp skóry zwany też południowoeuropejskim. Cechy charakterystyczne:
Typ urody: skóra zazwyczaj śniada
Oczy: brązowe, piwne lub ciemnozielone
Włosy: brązowe lub ciemne
Skóra u osób z tym fototypem posiada wysoką zawartość melaniny, w związku z czym opala się łatwo i szybko. Dość rzadko ulega oparzeniom, a opalenizna utrzymuje się bardzo długo. Należy pamiętać, że skóra podczas opalania ulega również starzeniu, dlatego osoby o tym fototypie skóry powinny używać kremów z filtrem 10. Ten rodzaj jest odporny na działanie szkodliwego promieniowania UV. Jednak osoby z południowoeuropejskim fototypem skóry powinny dbać o skórę twarzy przez cały rok, ponieważ to na niej pojawiają się pierwsze zmarszczki.
Fototyp skóry – typ 5
Ten fototyp skóry jest charakterystyczny dla Arabów i rasy żółtej (chińczyków, koreańczyków, itd.). Cechy charakterystyczne:
Typ urody: skóra śniada
Oczy: zazwyczaj piwne, brązowe lub czarne
Włosy: zazwyczaj czarne, rzadziej ciemny brąz
Skóra u osób z tym rodzajem fototypu opala się szybko i łatwo, ze względu na dużą zawartość melaniny. Dzięki temu składnikowi jest odporna na działanie promieni UV, więc takie osoby mogą stosować kremy z niskim filtrem 6-8. Opalanie nadaje skórze ładny, brązowy wygląd, a poparzenia zazwyczaj nie pojawiają się.
Fototyp skóry – typ 6
To rodzaj fototypu skóry występuje jedynie u rady czarnej. Cechy charakterystyczne to:
Typ urody: skóra ciemnobrązowa lub czarna
Oczy: ciemnobrązowe, piwne lub czarne
Włosy: ciemny brąz lub czarne
Ten typ skóry charakteryzuje się najwyższą zawartością melaniny, dlatego skóra jest odporna na działanie UV. Praktycznie nie ulega poparzeniom słonecznym, więc zaleca się stosowanie kremów z niskim filtrem UV do 6.
Jak właściwie określić swój fototyp skóry?
Fototyp skóry może się zmieniać w ciągu lata, dlatego dermatolodzy zalecają jego określenie wiosną, ponieważ skóra po okresie zimowym posiada naturalną barwę. Dzięki temu trafnie można określić swój fototyp i odpowiednio postępować z opalaniem.
Zobacz też: udar słoneczny-objawy, leczenie i zapobieganie>>
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.