Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych to infekcja intymna, której przyczyną jest zakażenie wirusem HSV-2. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego, oralnego lub analnego. Opryszczka jest podstępną chorobą weneryczną ponieważ u osób zakażonych objawy bardzo często są słabo odczuwalne. Jeżeli jednak pojawią się to w początkowej fazie występuje delikatne swędzenie, a w późniejszej niewielkie pęcherzyki charakteryzujące się lekkim bólem. Bagatelizowane symptomy mogą prowadzić do powstawania bolesnych ranek. Jak rozpoznać dokładne objawy, jak przebiega leczenie i jak zapobiegać opryszczce narządów płciowych?
Spis treści:
Opryszczka narządów płciowych – objawy
Jak już wspomniano u większości osób zarażonych opryszczką narządów płciowych objawy mogą pozostać niezauważalne. Jednak osoby, które zmieniają partnerów seksualnych powinny zwrócić uwagę czy nie pojawia się:
- Świąd i pieczenie – to pierwszy objaw, na który należy zwrócić uwagę. Na początku jest niewielki, ale z czasem staje się coraz bardziej dokuczliwy.
- Pęcherzyki w okolicach pochwy, na penisie lub w okolicach narządów rodnych – charakteryzują się lekkim pieczeniem, a w późniejszej fazie choroby bólem. Pęcherzyki po 2 dniach pękają i zmieniają się w niewielkie rany, które powodują ból, zwłaszcza podczas ocierania lub dotykania. Rany przypominają owrzodzenia, które trudno się goją i ,,ślimaczą się”.
- Podwyższona temperatura ciała i ogólne osłabienie – to kolejne objawy opryszczki narządów płciowych, które pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby w połączeniu z poprzednimi symptomami.
- Ból podczas oddawania moczu, a także uczucie ciągłego parcia na pęcherz.
Należy pamiętać, że przewlekłe swędzenie, podrażnienie lub krostki w okolicach miejsc intymnych mogą świadczyć o występowaniu infekcji intymnej, np. rzeżączki. Dlatego nie wolno ich bagatelizować, ale jak najszybciej trzeba udać się do lekarza, aby infekcja nie rozprzestrzeniła się.
Opryszczka narządów płciowych – diagnoza
Nawet jeśli infekcja występuje u jednego partnera w stałym związku to oboje powinni zgłosić się do lekarza. Choć opryszczka narządów płciowych nie stanowi w większości przypadków zagrożenia dla zdrowia i życia to należy ją leczyć. Trzeba pamiętać, że istnieje wiele groźnych chorób, których objawy są podobne do opryszczki, dlatego nie wolno lekceważyć żadnej infekcji intymnej. Lekarz najczęściej wykonuje badanie fizykalne, a jeśli pojawią się pęcherzyki to pobierana jest próbka, w celu badania laboratoryjnego. Badanie to pozwala określić, co dokładnie jest przyczyną występowania objawów infekcji w celu zastosowania odpowiedniego leczenia.
Opryszczka narządów płciowych – leczenie
W większości przypadków pacjenci przyjmują leki, które łagodzą dokuczliwe objawy opryszczki, a także zwalczają ogniska tej choroby. W przypadku występowania bólu pacjenci mogą przyjmować leki bez recepty, np. Ibuprofen, który łagodzi stan zapalny. Kolejnym środkiem jest maść znieczulająca, którą należy smarować skórę miejsc objętych opryszczką kilka minut przed oddaniem moczu, który powoduje dodatkowe podrażnienia. Ważne jest też picie odpowiedniej ilości niegazowanych płynów, najlepiej wody, ponieważ to ułatwia oddawanie moczu, zwłaszcza podczas występowania bólu.
Jeśli pacjent jest uczulony na maść znieczulającą to może posmarować podrażnioną skórę wazeliną kosmetyczną przed oddaniem moczu. Podczas kąpieli nie należy używać mydeł i kosmetyków, które dodatkowo podrażniają skórę. Najlepiej zapytać lekarza prowadzącego, jakie preparaty są wskazane przy higienie podczas opryszczki narządów płciowych. Podczas leczenia wskazane jest zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej. Niestety wirus opryszczki narządów płciowych pozostaje w organizmie do końca życia, ale dzięki leczeniu może on zostać uśpiony.
Opryszczka narządów płciowych – zapobieganie
Czy można zapobiegać tej infekcji intymnej? Oczywiście, że tak pod warunkiem przestrzegania kilku zasad:
- Należy unikać przypadkowych stosunków seksualnych z obcymi osobami.
- W przypadku występowania opryszczki narządów płciowych u jednego z partnerów niezbędne jest używanie prezerwatyw podczas stosunku
- Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego ręcznika, mydła, itd.
Opryszczka narządów płciowych nie stanowi zagrożenia dla życia u większości zarażonych osób, ale nie należy jej bagatelizować, aby nie doszło do zaostrzenia objawów. Z każdą infekcją intymną należy zgłosić się do lekarza, bo leczenie we własnym zakresie może pogorszyć sytuację.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.
borykałam się z tym problemem, po prostu zaraziłam się na wakacjach i tyle, nie ma co wspominać. na początku byłam trochę przerażona, ale mój lekarz mnie uspokoił i przepisał mi Heviran, który okazał się świetnym lekiem. wyleczył mi tą opryszczkę i dodatkowo uśpił tego wirusa we mnie.