Wszy łonowe (wszawica łonowa) – objawy i leczenie
Wszy łonowe są przyczyną dolegliwości intymnej zwanej wszawicą łonową. Wiele osób podejmuje leczenie w zaawansowanym stadium ponieważ przypadłość jest uznawana za wstydliwą. Wesz łonowa różni się od odzieżowej i głowowej ponieważ jest mniejsza. Najczęściej atakuje miejsca intymne, a dokładnie bytuje i rozmnaża się we włosach łonowych. Pasożyty żywią się ludzką krwią, przez co powodują szereg uciążliwych dolegliwości, t.j. przewlekłe swędzenie podrażnionej skóry. Do zarażenia dochodzi podczas stosunku płciowego, ale nie tylko. Jakie są objawy, przyczyny i jak przebiega zwalczanie tej przypadłości?
Spis treści:
Wszy łonowe – przyczyny
Jak już wspomniano, główną przyczyną zarażenia wszawicą łonową jest stosunek płciowy z osobą cierpiącą na tę przypadłość. Zarażenie możliwe jest również przez używanie tych samych pościeli, ręczników, szlafroka, co osoba zarażona. Przypadłość rozwija się dość szybko ponieważ samica składa jaja u nasady włosa i wylęg następuje po upływie 7 dni. Jaja nazywane są gnidami, które najczęściej trudno jest zauważyć gołym okiem na owłosieniu łonowym. Wszy łonowe bardzo często atakują osoby, które są nosicielami innych chorób wenerycznych z uwagi na osłabiony układ odpornościowy.
W rzadkich przypadkach pasożyty można spotkać we włosach pod pachami. Czy zarażeniu mogą ulec również dzieci? Okazuje się, że tak. Jeśli rodzice cierpią na wszawicę łonową to pasożyty mogą zaatakować dziecko, np. przez spanie w tej samej pościeli, używanie tych samych ręczników, itd. Są to dość rzadkie przypadki z uwagi na fakt, że dziecko nie posiada owłosienia łonowego, dlatego wszy mogą zagnieździć się w brwiach. Niemniej jednak w przypadku stwierdzenia wszawicy łonowej należy zachować ostrożność.
Wszy łonowe – objawy
W niektórych przypadkach pacjenci nie odczuwają żadnych objawów, przez co nieświadomie zarażają wszawicą swoich partnerów podczas seksu. Świąd może pojawić się po upływie 7 dni od zarażenia i nasila się w nocy. Do najczęściej występujących oznak zarażenia wszami łonowymi należą:
- swędzenie odbytu, skóry genitaliów lub pochwy
- podrażnienie i pieczenie pogryzionej skóry (do podrażnień dochodzi też podczas drapania)
- zakażenia skóry powstałe w wyniku ran w miejscach ugryzień
- gorączka w przypadku zakażenia
Wszy łonowe – rozpoznanie
Najczęściej można samemu rozpoznać występowanie wszawicy łonowej. Jeśli pojawi się przewlekle swędzenie w okolicach owłosienia łonowego to należy użyć szkła powiększającego. Wsza łonowa wyglądem przypomina kraba, a po wypiciu krwi przybiera ciemną barwę. Kolejną oznaką wszawicy są gnidy umiejscowione u podłoża włosków, dlatego warto kilka wyrwać i dokładnie obejrzeć pod lupą. Jeśli osoba, która podejrzewa zarażenie wszami łonowymi nie jest w stanie sama dokonać oględzin to powinna udać się do przychodni.
Wszy łonowe – leczenie
Leczenie wszawicy łonowej obejmuje domowe, jak i farmakologiczne metody. Mogą one bytować w rzeczach, z którymi miała styczność osoba zarażona. Dlatego: pościel, narzuty, ręczniki, szlafrok, itp. należy wyprać w maksymalnej temperaturze przez ok. 1 godzinę. Najlepszym rozwiązaniem jest wyparzenie tych rzeczy we wrzącej wodzie. W przypadku rzeczy puszystych, warto włożyć je do foliowego worka z uwagi na fakt, że wszy łonowe giną po upływie 2 dni jeśli nie mają pożywienia w postaci krwi.
Dywan, jak i chodniki należy dokładnie odkurzyć, a worek z odkurzacza zawiązać szczelnie w foliowej torbie i wyrzucić. Całe mieszkanie łącznie z dywanami warto przez kilka dni przemywać roztworem chloru. Czynności te należy wykonać w całym mieszkaniu lub domu, aby nie doszło do zarażenia pozostałych mieszkańców. Jeśli tak się stanie to leczeniu powinni poddać się wszyscy współlokatorzy w tym samym czasie.
Farmakologiczne leczenie wszawicy łonowej
Najlepszym rozwiązaniem jest dokładna depilacja miejsc intymnych. W domowych sposobach leczenia wszawicy miejsca ogolone smaruje się naftą i po upływie godziny przemywa wodą. Jeśli wystąpi świąd skóry to należy użyć kremu w celu złagodzenia objawów. Można również zastosować środki dostępne na dzień dzisiejszy bez recepty: Delacet, preparaty z serii Hedrin, Nyda lub Pedicul hermal, w przypadku silnego swędzenia Hydrocortisonum krem. Jeśli stosowanie preparatów nie przynosi efektów to należy udać się do lekarza, który zastosuje mocniejsze środki dostępne na receptę.
Jeśli wszy łonowe występują na rzęsach lub brwiach to warto delikatnie nacierać te miejsca wazeliną 2 – 3 razy dziennie. Swędzenie wywołane pogryzieniami skóry może utrzymywać się ok. 7 dni po rozpoczęciu leczenia.
Ważne: przed użyciem preparatów na wszy należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki i przeciwwskazaniami odnośnie stosowania. Kobiety w ciąży nie powinny używać tego typu środków bez konsultacji z lekarzem.
Wszy łonowe – zapobieganie
Czy można zapobiegać zarażeniu wszami łonowymi? Jeśli doszło do zarażenia to do czasu pełnego wyleczenia nie należy odbywać stosunków płciowych. Należy ograniczać wspólne używanie rzeczy (ręcznik, szlafrok, itd.) z osobą, której dobrze nie znamy lub jeśli zachodzi podejrzenie, że jest zarażona wszawicą łonową. Osoba cierpiąca na tę przypadłość powinna powiadomić swojego partnera, który w razie potrzeby musi podjąć leczenie. Inaczej wzrasta ryzyko, że wszy łonowe zaatakują ponownie.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.
a czy mogę na wszy stosowac novoscabin? został mi po świerzbie u dziecka i podobno na wszy tez mozna. stosował ktos?
ja stosowalam na swierzb… sprawdz w ulotce.
można, jak byk pisze, że na świerzb i wszy
ja w ulotce nie widze by pisało ze jest na wszy łonowe
a jak sie stosuje na swierzb to cos do tego wspomagajaco??
szare mydło i leki przeciwalergiczne i systematyczność