Jak dbać o skórę zimą, gdy wychodzisz na mróz?
Jak dbać o skórę zimą? To pytanie zadają najczęściej kobiety, które zimą mają problem z cerą wskutek działania mrozu. Bardzo często pojawiają się lekkie odmrożenia, rozszerzone lub pęknięte naczynka krwionośne, które nie wyglądają zbyt estetycznie. Warto więc w szczególności zimą zadbać o skórę, aby zachowała zdrowy wygląd. W tym celu można zastosować kilka sprawdzonych wskazówek.
Spis treści:
Jak dbać o skórę zimą i dlaczego mróz szkodzi cerze?
Najbardziej szkodliwym zjawiskiem są wahania temperatury podczas wychodzenia z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz i odwrotnie. To sprawia, że naczynka krwionośne kurczą się i rozszerzają, co może skutkować ich trwałym rozszerzeniem i zaczerwienieniem twarzy. W najgorszym przypadku może dojść do ich pęknięcia.
Najbardziej na szkodliwe działanie mrozu narażona jest skóra policzków, brody i nosa. Dlatego o te miejsca należy w szczególności zadbać, aby nie doszło do odmrożeń. Wskutek długotrwałego przebywania na mrozie naczynka kurczą się, co skutkuje wysuszeniem i niedotlenieniem. Poza tym w sezonie zimowym centralne ogrzewanie powoduje, że powietrze w pomieszczeniu jest suche, a gruczoły produkują zbyt małe ilości potu, aby nawilżyć skórę. To sprawia, że skóra twarzy staje się sucha, pojawia się świąd, zaczerwienienie lub łuszczyca naskórka.
Jak dbać o suchą skórę zimą ?
Częstym błędem kobiet z suchą skórą jest używanie wyłącznie kremu nawilżającego przy niskich temperaturach. To sprawia, że bardzo szybko dochodzi do odmrożenia twarzy. Jak prawidłowo dbać o suchą skórę zimą? Przede wszystkim warto stosować tłusty krem, który chroni skórę przed wysuszaniem. Dokładnie należy posmarować twarz i szyję jeśli jest narażona na działanie mrozu, aby zapobiegać utracie wilgoci.
Kobiety z suchą skórą, szczególne zimą powinny pielęgnować całe ciało, a nie tylko twarz. W tym celu dłonie przed wyjściem na mróz należy posmarować kremem ochronnym z gliceryną. Do kąpieli warto używać żelu nawilżającego, który regeneruje zewnętrzną warstwę skóry. Zarówno woda pod prysznicem jak i w wannie podczas kąpieli nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ to powoduje szybszą utratę wilgoci przez skórę.
Tuż po kąpieli skórę całego ciała można nawilżyć balsamem, a na twarz nałożyć krem nawilżający, ale nie należy wychodzić na zewnątrz. Taki zabieg kosmetyczny tuż po kąpieli sprawia, że kosmetyki lepiej się wchłaniają, a skóra staje się bardziej nawilżona. Jeśli powietrze w domu jest zbyt suche, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który korzystnie wpłynie na cerę.
Jak dbać o tłustą skórę zimą?
W przypadku skóry tłustej do pielęgnacji twarzy zimą należy używać kremu półtłustego, a rzadziej tłustego. Nie wskazane jest używanie kremu nawilżającego z zawartością wody, ponieważ spowoduje odmrożenia twarzy, a w gorszym przypadku pęknięcie naczynek. Przed nałożeniem kremu należy oczyścić twarz za pomocą toniku, dzięki temu krem lepiej się wchłonie.
Jak dbać o skórę zimą, gdy pojawią się odmrożenia?
Na delikatne odmrożenia lub pęknięcia po umyciu w letniej wodzie można nakładać krem z pantenolem lub maść z kamforą. Ważne, aby nie bagatelizować mikropęknięć powstałych wskutek działania mrozu, ponieważ nadają skórze nieestetyczny wygląd, a także są trudniejsze do zgojenia. Dbając o skórę zimą nie wolno zapominać o ochronie ust. Są one pozbawione gruczołów łojowych, więc na mrozie bardzo szybko wysychają i pojawiają się bolesne pęknięcia.
Aby skutecznie chronić usta przed mrozem, należy smarować je wazeliną kosmetyczną, pomadką ochronną lub tłustymi szminkami. Wiele kobiet w zimie używa błyszczyka, który zawiera wodę, co często powoduje nadmierne wysuszenie i pękanie ust, zwłaszcza w kącikach. Należy pamiętać, że kosmetyki ochronne szybko ulegają wycieraniu z ust m.in. podczas jedzenia, picia, całowania, dlatego należy o nie zadbać przed każdym wyjściem na mróz.
Jak dbać o skórę zimą za pomocą płynów?
Wiele kobiet poza używaniem kosmetyków ochronnych w zimie nie przywiązuje uwagi do nawilżania od wewnątrz, czyli picia płynów. Znakomicie na cerę wpływa woda z cytryną, która zawiera witaminę C. Ta z kolei wspomaga produkcję kolagenu, co opóźnia proces powstawania zmarszczek. Oczywiście jeśli nie lubisz wody to możesz pić herbatkę, np. z sokiem z żurawiny, który poza witaminą C zawiera wiele innych dobroczynnych dla zdrowia i cery składników.
Jakie ubrania nosić zimą, aby dbać o skórę?
Przede wszystkim powinny to być ubrania, które nie są zbyt obcisłe, aby nie utrudniały krążenia skórnego, bo to prowadzi do mniejszego dostarczenia tlenu i wody do komórek skóry. Ubrania powinny być w miarę luźne, aby nie krępowały ruchów i pozwalały na swobodny przepływ krwi. Nie należy też nosić zbyt grubych ubrań, aby organizm nadmiernie nie pocił się, bo to może powodować szybką utratę wody i pogarsza wygląd skóry na całym ciele.
Zobacz też: domowe sposoby na zmarszczki>>
Bardzo dobrym rozwiązaniem w zimie jest bielizna termoaktywna, która pozwala skórze swobodnie oddychać i nie powoduje przepocenia. Aby chronić skórę zimą, warto ją wcześniej hartować i wychodzić na zewnątrz przy niewielkich mrozach. Jak dbać o skórę i cerę zimą? W tym celu warto zastosować powyższe wskazówki, dzięki czemu skóra łatwiej zniesie minusowe temperatury.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.