Skolioza i wady postawy – Informacje, leczenie.
Kręgosłup jest podstawowym rusztowaniem dla naszego ciała, konstrukcją, która trzyma ciało w pionowej i prostej pozycji. Patrząc na kręgosłup od frontu i od tyłu musi mieć on linię prostą. Widziany z boku powinien charakteryzować się delikatnymi wygięciami w obrębie szyi i lędźwi oraz piersi.
Spis treści:
Zdrowy kręgosłup
Zdrowy kręgosłup powinien być prosty, pozbawiony wygięć. Prawidłowa postawa ciała polega na właściwym ustawieniu kilku punktów względem pionowego kręgosłupa. Głowa uniesiona jest nad biodrami, stopami oraz klatką piersiową, sama klatka piersiowa jest wysklepiona lekko ku przodowi, brzuch powinien być płaski, ewentualnie lekko wygięty, plecy również lekko wygięte a stopy wysklepione.
Postawa nieprawidłowa charakteryzuje się noszeniem głowy skierowanej za mocno ku przodowi, czasem w bok, brzuchem zbyt wypukłym i zwisającym, plecy są okrągłe i zgarbione a barki za mocno wysunięte ku przodowi, w wyniku czego zapada się klatka piersiowa.
Wady postawy u dzieci
Jednak wady postawy u dzieci nie ograniczają się jedynie do nienaturalnych krzywizn kręgosłupa. Każdy defekt, uraz, chore biodra czy kolana i stopy powodują, że dziecko szuka takiej postawy w trakcie chodzenia, siedzenia czy biegania, aby zminimalizować ból czy dyskomfort. Długotrwałe utrzymywanie się tego stanu spowoduje deformację kręgosłupa dostosowując jego kształt to miejsc ograniczających uczucie bólu. W wyniku tego u dziecka pojawiają się: wypukłe plecy, krzywizny kręgosłupa, garb, brzuch zostaje wysunięty do przodu.
Skolioza
Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Powstaje najczęściej u zupełnie małego dziecka, w okresie jego najintensywniejszego wzrostu, pomiędzy 6 – 24 miesiącem życia, 5-8 oraz 11-14 rokiem życia. Skoliozę można dostrzec “gołym okiem”, patrząc na plecy dziecka widać, że kręgosłup nie utrzymuje prostej pionowej linii lecz wykrzywia się tworząc delikatny łuk. Zwykle łuk powstaje na wysokości lędźwi oraz na odcinku piersiowym lub szyjnym. Jeżeli ktoś jeszcze ma wątpliwości co do swojej oceny jej potwierdzenie widać po niesymetrycznych łopatkach. Przyczyn powstania skoliozy jest wiele, poza tymi wrodzonymi najczęściej mają one charakter nabyty wynikający z braku ruchu, noszenia ciężkich tornistrów i toreb na jedno ramię, nieprawidłowego siedzenia przy biurku.
Lordoza
O lordozie u dziecka mówimy wtedy, gdy jego kręgosłup wygina się do przodu w części lędźwiowej. Widać to najlepiej, gdy oglądając jego kręgosłup z profilu zaznaczają się wklęsłe plecy i wystający ku przodowi brzuch. Przyczyn lordozy może być wiele, od skutków krzywicy czy gruźlicy, po zwichnięte bioderko aż po brak aktywności fizycznej i przeciążenia kręgosłupa.
Kifoza
Kifoza to kolejne nienaturalne wygięcie kręgosłupa, tym razem w części piersiowej. Najlepiej widać ją patrząc na dziecko z profilu, wyraźnie będą zaznaczały się okrągłe plecy przechodzące w garb. Kifoza powstaje najczęściej wskutek przechodzonej przez dziecko krzywicy lub zgniecenia kręgu wskutek przeciążenia kręgosłupa.
Leczenie wad postawy u dziecka
Bazując na informacjach na stronie Rehabilitacji i Leczenia wad postawy u dzieci wynika, że to długi proces, wymagający cierpliwości ze wszystkich stron. Jednak im dłużej prowadzona jest rehabilitacja i ma ona charakter systematycznej pracy, wiele z wad postawy można całkowicie skorygować. Rehabilitacja każdego dziecka zaczyna się zawsze od rozpoznania wady, sprawdzenia zakresu ruchomości stawów, ocenie długości mięśni, oceny ustawiania stóp przez dziecko oraz oceny ustawienia miednicy i obręczy barkowej.
Drugim etapem rehabilitacji jest już systematyczna, czasem tytaniczna praca na rozciąganiem skróconych wadą postawy grup mięśniowych. Zakres tego rozciągnięcia zadecyduje o powodzeniu całego procesu leczenia. Rehabilitacja na tym etapie powinna również zminimalizować bariery, jakie stawia powięź mięśni oraz w możliwie jak najszerszym zakresie powiększyć zakres ruchu w stawach. Wszystko to ma na celu przygotowania ciała do nowego zakresu ruchu jakie dziecko będzie stopniowo przyjmowało.
Ostatnim etapem rehabilitacji, która stawia sobie cele wprowadzenia pozytywnych zmian w postawie dziecka i eliminacji wad kręgosłupa jest praca nad wzmocnieniem osłabionych niewłaściwą postawą mięśni. Teraz one będą musiały przyjąć na siebie ciężar “noszenia” postawy i poprzez kolejną grupę ćwiczeń, już w ustawieniu skorygowanym, należy przygotować je do nowej roli.