Bezpieczne opalanie. Jak zabezpieczyć skórę?
Bezpieczne opalanie to podstawa w uzyskaniu ładnej opalenizny, która nie odbije się na zdrowiu. Wiele osób wyleguje się na słońcu w godzinach, kiedy jest ono najbardziej niebezpieczne dla skóry. W ten sposób dochodzi do poparzeń, do udaru słonecznego lub przyszłych nowotworów. Mimo, iż słońce jest potrzebne, to może szkodzić. Jak więc możesz zyskać ładną opaleniznę w bezpieczny sposób?
Spis treści:
Bezpiecznie opalanie – pierwsze słońce
Najbardziej skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych po zimowej przerwie. Pierwsze, ostre promienie mogą spowodować oparzenia, ponieważ wierzchnia warstwa nie jest przystosowana do przebywania na słońcu. Dlatego bardzo ważne jest, aby po zimowej przerwie nie opalać się zbyt długo. Wystarczy max. 30 minut, bo dzięki temu skóra przestawi metabolizm na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Bezpieczne opalanie nie powinno odbywać się od 11 do 15 godziny, ponieważ w tym czasie słońce jest najbardziej szkodliwe.
Bezpieczne opalanie a picie wody
Wiele osób pławiąc się w promieniach słońca zapomina od piciu dostatecznej ilości wody, co może skutkować odwodnieniem organizmu. Najlepsza jest woda niegazowana ponieważ lepiej nawadnia organizm. Ile wody należy pić podczas bezpiecznego opalania? Nie licząc wody w zupach, kawie i herbacie to min. 2 litry na dobę. Podczas upału należy pić jak najczęściej i powoli, aby woda lepiej wchłonęła się do organizmu.
Wiele osób na plaży sięga po napoje gazowane, należy jednak pamiętać, że są one moczopędne i nie nawadniają organizmu. Poza tym, niektóre z nich zawierają duże ilości sztucznych dodatków, które wzmagają pragnienie. Dlatego na upale najlepiej jest pić czystą wodę lub w ostateczności napoje niegazowane.
Bezpieczne opalanie a zabezpieczenie skóry
Odpowiednio dobrane kosmetyki są niezbędne, aby opalanie stało się bezpieczne. Jakie preparaty na opalanie są najlepsze? Warto wybrać kremy do opalania z filtrem, chroniące skórę zarówno przed UVA oraz przed UVB. Pierwszy rodzaj promieniowania nadaje skórze brązowy wygląd, ale należy pamiętać, że również ją postarza. Drugi rodzaj (UVB) może powodować poparzenia i nowotwory skóry, dlatego warto ją odpowiednio chronić
Kosmetyki ochronne podczas przebywania na słońcu powinny być nakładane średnio co 3 godziny, aby zapewnić skórze ciągłą ochronę przed szkodliwym działaniem słońca. Poza tym należy je dobrać odpowiednio do fototypu twarzy, czyli im jaśniejsza karnacja, która ma tendencję do opalania na czerwono, tym wyższy filtr. Po zakończonym opalaniu warto zastosować kosmetyki nawilżające.
Bezpieczne opalanie – dodatkowe środki ostrożności
Aby móc bezpiecznie opalać się, nie wystarczy tylko właściwie zabezpieczyć skóry przed słońcem mimo, iż jest to podstawą. Warto przestrzegać jeszcze kilku zasad, aby nie doszło do przykrych powikłań podczas kąpieli słonecznej.
Uwaga na perfumy!
Przed wyjściem na słońce nie należy stosować żadnych perfum na skórę, w tym również antyperspirantów pod pachami. Dlaczego? Ponieważ mogą wejść w interakcję z kremem do opalania, co osłabi jego działanie lub spowoduje podrażnienie skóry. Wychodząc na słońce nie ma sensu używać tego typu kosmetyków, ponieważ balsam lub krem do opalania również ma przyjemny zapach, który i tak pochłonie zapach perfum.
Leki a opalanie
Wiele osób zażywa różnego rodzaju leki, które osłabiają organizm lub powodują uczulenie na słońce. Co gorsza, kąpiel słoneczna może zakończyć się zasłabnięciem. Dlatego przez wyjściem na plażę lub leżak na tarasie warto przeczytać ulotkę załączoną do leku. Jeżeli istnieją przeciwwskazania to należy skonsultować się z lekarzem i zapytać czy opalanie podczas stosowania leku jest bezpieczne.
Warto zastosować powyższe wskazówki, aby zyskać naturalną opalenizną, a opalanie stało się bezpieczne. Pamiętaj, jeżeli do tej pory opalałaś się na ostrym słońcu i na skórze pojawiły się blizny, to warto udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiednie leczenie.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.