Wszy – jak skutecznie pozbyć się wszawicy?
Wszy ludzkie, czyli popularna wszawica jest wstydliwą i często ukrywaną przypadłością. Do zarażenia najczęściej dochodzi u dzieci w przedszkolach lub szkołach, bo pozostają one ze sobą w bliskim kontakcie. Przypadłość jest dokuczliwa ponieważ powoduje przewlekłe swędzenie skóry głowy, gdyż pasożyty umiejscawiają się we włosach i żywią ludzką krwią. Jednak na wszawicę mogą cierpieć również osoby dorosłe i bardzo ważne jest całkowite zlikwidowanie pasożytów, aby nie doszło do ponownego zarażenia. Jakie są objawy i jak skutecznie zwalczyć wszy?
Wszy – jak rozpoznać?
Osoby, które cierpią na wszy bardzo często ukrywają tę przypadłość ponieważ powszechnie panuje błędna opinia, że insekty są wynikiem braku higieny, brudu i zaniedbania. W rzeczywistości natomiast każdy może zarazić się wszawicą. Najszybciej rozmnażają się wszy u dzieci ponieważ bardzo często przebywają one ze sobą blisko i stykają się głowami, np. w przedszkolach, szkołach, na koloniach, itd. Jak rozpoznać objawy wszawicy?
Jeśli dziecko jest niespokojne, często drapie się po głowie, a skóra jest zaczerwieniona to należy sprawdzić przy dobrym oświetleniu, czy w jego włosach nie występują wszy lub gnidy. Te drugie mają wielkość główki szpilki, dlatego można zauważyć je gołym okiem. W przypadku zaawansowanej wszawicy, na skórze głowy mogą pojawić się też strupy powstałe w wyniku drapania. Przez małe skaleczenia mogą przedostać się bakterie, powodując stany zapalne skóry głowy. Dlatego bardzo ważne jest szybkie wykrycie i zwalczanie pasożytów.
Jaja wszy (gnidy) najczęściej są przyklejone u nasady włosów. Samica składa ok. 8 jaj dziennie, przez co przypadłość bardzo szybko rozprzestrzenia się na pozostałych domowników. Wylęg następuje po 10 dniach, w pierwszej fazie powstają larwy, które przekształcają się we wszy. Jeśli pasożyty występują u dziecka to dokładnemu sprawdzeniu powinni zostać poddani również domownicy. Dziecko zarażone wszawicą powinno na kilka dni zostać odizolowane od rówieśników, aby nie doszło do epidemii.
Wszy – jak zwalczyć?
Bardzo często wszawica u dzieci wykrywana jest podczas rutynowej kontroli higieny przez pielęgniarkę szkolną. Jeśli tak się stanie to konieczne jest sprawdzenie, czy wszy nie występują też we włosach rodziców lub rodzeństwa. Przypadłość należy jak najszybciej leczyć, aby nie doszło do epidemii. W tym celu:
- Warto zakupić środek na wszy i stosować według ulotki informacyjnej: preparaty z serii Paranit, Artemisol, Delacet, Hedrin, Eliminum wszy.expert lub Linicin. Jeśli skóra głowy jest podrażniona to należy udać się do lekarza, aby doradził, który środek jest odpowiedni. Ta sama zasada dotyczy kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
- Najczęściej leczenie należy powtórzyć po ok. 10 dniach od zakończenia kuracji, ponieważ może nastąpić drugi wylęg pasożytów.
- Dziecko lub osoba dorosła cierpiąca na wszawicę powinna unikać bliskiego kontaktu z innymi, aby nie zarażać.
Wszy – jak zapobiegać zarażeniu?
W przypadku dzieci trudno jest zapobiegać zarażeniu wszami, ponieważ bardzo często stykają się one głowami podczas zabawy, wymieniają czapkami, itd. Jeśli wszawica zostanie stwierdzona u któregoś z członków rodziny to należy dokładnie sprawdzić skórę głowy pozostałych domowników. Wszy głowowe nie skaczą i szybko giną bez źródła pożywienia, którym jest człowiek.
W celu zapobiegania zarażeniu należy unikać tych samych przedmiotów codziennego użytku, np. gumki do włosów, szczotki, czapki, itd. Głowę dziecka należy sprawdzać, co 2 tygodnie, a w przypadku wystąpienia pasożytów trzeba powiedzieć o tym wychowawczyni, ponieważ wszy mogą występować u innych rówieśników. I w ten sposób może dojść do ponownego zarażenia. Osoby zarażone wszami coraz częściej ujawniają się i szybko podejmują leczenie, dzięki czemu nie dochodzi do kolejnych zarażeń.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.
niestety wszawica panuje w przedszkolach, teraz stosuje u dzieciaków profilaktycznie hedrin ochrona i mam spokój.
Ja właśnie z hedrinu zaczęłam stosować preparat ochronny bo zbyt często wszawica pojawia się w placówce moich dzieciaków.
hejka dziewczyny a jak to działa? ja też chcę zapobiec wszawicy u mojego Kajtka 😉
remka, Miranda jak często trzeba stosować ten specyfik? codziennie?
Jagoda, ja stosuje co drugie mycie włosów.
jagoda, co 2-3 mycie głowy wystarczy