Bakteria e-coli – objawy, leczenie

Bakteria e-coli (Escherichia coli – pałeczka okrężnicy) jest naturalną bakterią we florze jelitowej. Jednakże, niektóre z nich są patogeniczne, i mogą być odpowiedzialne za zapalenia żołądka, infekcje dróg moczowych i zapalenie opon mózgowych, w ciężkich przypadkach nawet może prowadzić do sepsy.
Spis treści:
Czym są bakterie e – coli?
Zazwyczaj bakterie z grupy coli są obecne w organizmie, tworząc 80% flory jelitowej u większości ssaków, w tym ludzi. Bakteria e-coli to beztlenowa bakteria, która w specyficznych warunkach ma dla człowieka właściwości chorobotwórcze. Punktem początkowym zakażenia jest często przewód pokarmowy zwierząt, w szczególności zwierząt gospodarskich. Infekcja bakteriami coli odbywa się następnie u ludzi doustnie, przez skażoną żywność lub zanieczyszczoną wodę pitną. Może to być zanieczyszczone lub niegotowane mięso, surowe mleko lub niedostatecznie umyte owoce i warzywa z odchodami zwierzęcymi.
Po wejściu do organizmu patogenne szczepy rozmnażają się i kolonizują florę jelitową. Bakterie e-coli mogą również być przenoszona przez bezpośredni kontakt rąk z zakażonymi zwierzętami lub z osobami zakażonymi. Średni czas inkubacji wynosi około 3 do 4 dni po zakażeniu bakterią, ale może trwać do tygodnia lub dłużej. Objawy choroby mogą wystąpić do 72 godzin po przyjęciu posiłku. Czas trwania choroby wynosi zwykle od 2 do 8 dni.
Bakteria e-coli – objawy
Infekcja bakteriami e-coli pozostaje w niektórych przypadkach bezobjawowa a zatem nierozpoznana, jednak najczęściej zakażenie daje takie objawy jak:
- Wodnista biegunka kilka razy w ciągu dnia
- Silne nudności i bóle brzucha
- Wymioty
- Krwawiące zapalenie jelita grubego, znane, jako krwotoczne zapalenie okrężnicy
- Krwawe stolce
- Bolesne skurcze brzucha
- Gorączka
- Zły stan ogólny.
W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do niewydolności nerek i śmierci. Krwotoczny zespół mocznicowy (mała choroba naczyń krwionośnych, komórki krwi ulegają niszczeniu, a czynność nerek jest uszkodzona) występuje u 10% pacjentów.
Choroby wywołane przez E-coli
Jeśli bakterie e-coli uzyskają dostęp do innych części ciała, mogą wywołać następujące choroby:
- Infekcje dróg moczowych
- Zapalenie otrzewnej (zapalenie otrzewnej),
- Noworodkowe zapalenie opon mózgowych
- Zapalenie płuc
- Ciężkie choroby żołądkowo-jelitowe.
Diagnoza Escherichia coli
Jeśli istnieje kliniczne podejrzenie zakażenia bakterią e- coli, konieczne jest wykrycie kultur zarazków w kale i wykrycie swoistych przeciwciał we krwi.
Możliwe do zastosowania testy diagostyczne to:
- Identyfikacja markerów genetycznych odpowiedzialnych za przynależność do określonych patotypów bakterii e-coli techniką PCR,
- Wykrywanie techniką PCR obecności genu kodującego białko, które jest odpowiedzialne są za łączenie komórek bakterii coliw pierwszym etapie tworzenia błony biologicznej.
Taka diagnostyka ma na celu określenie predyspozycji tych szczepów do kolonizacji, infekcji i być może bakteriemii bądź posocznic.
Bakteria e – coli – leczenie
W ciężkiej biegunce, zrównoważenie utraty płynu jest pierwszym i najważniejszym środkiem terapeutycznym. Leczenie objawowe w przypadku infekcji jelitowych ma następujące działania:
- Płynny bilans
- Równowaga elektrolitowa
- Zapobieganie niewydolności nerek poprzez płukanie nerek płynem lub infuzjami
- Dializa w niewydolności nerek
- Transfuzje krwi w przypadku utraty krwi,
- Leczenie wstrząsami z powodu niedociśnienia
- Podaje się również antybiotyki, takie jak penicylina i tetracyklina.
Zapobiegania infekcjom wywoływanym przez bakterie e-coli jest najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia. Trzeba pamiętać o częstym myciu rąk, a także produktów surowych. Wszystkie przedmioty i powierzchnie, które uczestniczą w przygotowywaniu jedzenia powinny być starannie czyszczone.