Trądzik różowaty – objawy i leczenie
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry w postaci wykwitów rumieniowych i krostkowych, ze zmiennymi nasileniami objawów. Przypadłość głównie pojawia się u osób w wieku dojrzałym i jest uciążliwa, ponieważ szpeci wygląd skóry twarzy. Istnieje wiele odmian tej choroby i nie zawsze objawiają się tak samo. Jak rozpoznać rodzaj trądziku i jak przebiega jego leczenie?
Spis treści:
Trądzik różowaty – przyczyny
Najczęściej trądzik różowaty pojawia się u kobiet po 40 roku życia, ale może też występować mężczyzn. U kobiet zmiany skórne najczęściej występują na tle hormonalnym w okresie ciąży, menopauzy lub miesiączki. Na zachorowanie szczególnie narażone są osoby, u których występował trądzik młodzieńczy i łojotokowe zapalenie skóry.
Kolejną przyczyną są czynniki środowiskowe, na które składają się: maści zawierające steroidy, duże ilości alkoholu, dieta uboga w witaminy i obfita w ostre przyprawy. Bardzo często przypadłość występuje u osób z wrzodami żołądka, a także z zaburzeniami naczynioworuchowymi. Trądzik różowaty pojawia się w okresie osłabienia układu odpornościowego, a także u osób, które narażają skórę na szkodliwe promieniowanie UV (solarium lub opalanie na ostrym słońcu).
Cera trądzikowa a trądzik różowaty
Jak już wspomniano jedną z przyczyn występowania trądziku różowatego jest przebyty trądzik młodzieńczy. Cera trądzikowa charakteryzuje się błyszczeniem wskutek nadmiernego wydzielania łoju, a także często pojawiają się niewielkie, pojedyncze stany zapalne. Ten rodzaj cery wymaga szczególnej pielęgnacji, zwłaszcza po wystąpieniu pierwszych symptomów trądziki różowatego. Osoby, które znajdują się w tej grupie, powinny unikać ostrych przypraw, zadbać o odpowiednią ilość witamin w diecie, a także unikać alkoholu, ostrego słońca i kosmetyków zawierających steroidy.
Trądzik różowaty – objawy
Objawy trądziku różowatego są różne, ponieważ dzielą się na kilka faz. Dlatego warto je poznać, aby jak najwcześniej udać się do dermatologa, który zastosuje odpowiednie leczenie i ewentualnie zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby. Fazy trądziku:
Rumień przemijający
To pierwsza faza trądziku różowatego, w której nie dochodzi jeszcze do trwałych zmian skórnych. Jak sama nazwa wskazuje, na twarzy pojawia się rumień w wyniku działania różnych czynników. Mogą nimi być: wypicie kawy lub gorącego napoju, alkohol, stres i ostre przyprawy. Rumień może występować na brodzie, policzkach i górnej części szyi. Często towarzyszy mu świąd i pieczenie. Objawy w tej fazie choroby ustępują dość szybko i mogą pojawiać się już w wieku młodzieńczym. Nie wolno ich jednak lekceważyć, ale jak najprędzej należy udać się do dermatologa, aby zapobiec rozwojowi trądziku różowatego.
Faza I trądziku różowatego – okres rumieniowo-naczyniowy
Ta faza jest już pierwszym stopniem trądziku różowatego. Rumień utrzymuje się o wiele dłużej po działaniu czynników drażniących lub może występować stale. Cechą charakterystyczną są poszerzone naczynka w miejscu występowania trądziku. Skóra jest wrażliwa, przez co reaguje świądem i pieczeniem na większość kosmetyków. Poza tym chorzy odczuwają napięcie skóry twarzy.
Faza II trądziku różowatego – okres grudkowo-krostkowy
W miejscu objętym trądzikiem różowatym pojawiają się krostki i grudki. To faza zaawansowana, w której objawy występują trwale. Może pojawić się także zgrubienie i złuszczenie skóry. W tym stopniu choroby objawy zazwyczaj uwidaczniają się na twarzy, a także w górnych partiach szyi. Symptomami towarzyszącymi mogą być: zapalenie spojówek, łzawienie i pieczenie oczu, a także pogorszenie ostrości widzenia.
Faza III trądziku różowatego – stadium zejściowe
Jest to najcięższa faza trądziku różowatego, która pojawia się u mężczyzn. Oprócz trwałego rumienia, pojawiają się również twarde guzki na twarzy. W rzadkich przypadkach guzki mogą wystąpić także w górnej części klatki piersiowej. Faza III praktycznie nie pojawia się u kobiet.
Odmiany trądziku różowatego
Trądzik różowaty poza fazami rozwoju może mieć również kila odmian.
Rhinophyma. Najczęściej umiejscawia się na nosie powodując zgrubienie skóry, a także pojawia się błyszczenie, twarde guzki i pory, z których wydobywa się maź. Ten rodzaj trądziku różowatego powoduje niesymetryczne zgrubienia nosa i występuje u kobiet.
Postać oczna. Nazwa bierze się z objawów: zapalenia spojówek, łzawienia, pieczenia oczu, a także zapalenia tęczówki. Ten rodzaj trądziku jest bardzo groźny, ponieważ nieleczony może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku lub całkowitej ślepoty. Choroba jest niebezpieczna i wymaga jednoczesnego leczenia u okulisty i dermatologa.
Trwały obrzęk w trądziku różowatym. Poza rumieńcem, pojawia się również zgrubienie skóry w miejscu objętym zmianami chorobowymi. Najczęściej są to policzki, czoło i nos.
Lipoid prosówkowy. Rumieńcowi towarzyszą małe guzki o kolorze czerwono-brązowym. Najczęściej skupiają się wokół ust, co szpeci wygląd twarzy.
Postać ziarniniakowa. Przy tej postaci trądziku różowatego rumień nie występuje, ale mimo tego jest to najcięższa odmiana choroby. Charakteryzuje się licznymi guzkami, które są suche i łatwo się kruszą. Występują w okolicy usta i oczu.
To najczęściej występujące postacie trądziku różowatego. Bardzo ważne jest rozpoczęcie leczenia już, gdy pojawią się pierwsze symptomy tej przypadłości.
Trądzik różowaty – leczenie
Leczenie trądziku różowatego jest indywidualne i dostosowywane do stopnia zaawansowania choroby. W pierwszej kolejności terapia polega na wykluczeniu czynników powodujących powstawanie choroby i zaostrzających jej objawy: alkohol, gorące kąpiele, ostre słońce, solarium, ostre przyprawy, woda z dużą zawartością chloru, a także wszystkich czynników, które podrażniają skórę. W leczeniu właściwym trądziku różowatego stosuje się kilka metod, w zależności od rodzaju i fazy choroby:
- leczenie kosmetyczne: ultradźwięki, terapia laserowa, galwanizacja, elektrokoagulacja
- leczenie miejscowe: polega na miejscowym stosowaniu maści i preparatów z odpowiednio dobranym antybiotykiem
- leczenie ogólnoustrojowe: polega na przyjmowaniu przez chorego antybiotyku w formie doustnej lub zastrzyków
- leczenie operacyjne: stosowane jest sporadycznych przypadkach, zazwyczaj przy rhinophyma.
To najczęściej stosowane rodzaje leczenia trądziku różowatego, należy jednak pamiętać, że medycyna rozwija się bardzo szybko, przez co pojawiają się coraz nowsze i skuteczniejsze metody zwalczania tej choroby.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.