Uraz stawu: stłuczenie, zwichnięcie czy skręcenie?
Wskutek urazu (stłuczenia, zwichnięcia lub skręcenia) staw traci swą sprawność ruchową i osoba chora może mieć problemy nawet z codziennym funkcjonowaniem. Niektóre, lekkie urazy zanikają po zastosowaniu odpowiednich środków pomocy, a inne wymagają wizyty u lekarza. Jak rozpoznać czy uraz stawu jest stłuczeniem, skręceniem czy zwichnięciem?
Spis treści:
Jak zbudowany jest staw?
Staw można porównać do przegubu lub zawiasu, który łączy ze sobą dwie kości i składa się z główki i panewki (główka znajduje się w panewce). Ich powierzchnie pokryte są chrząstką stawową (chrząstką szklistą), która zapobiega tarciu między kośćmi. Zdrowa chrząstka jest elastyczna i zmienia swój kształt pod wpływem obciążeń stawu, a także amortyzuje go podczas ruchu.
Chrząstka jest odporna na tarcie, jednak z wiekiem staje się cieńsza i zużywa się. Powierzchnie stawu wraz z chrząstką otacza torebka stawowa, która obejmuje również jamy stawowe. Torebka zbudowana jest z błony śluzowej (warstwa zewnętrzna) i błony maziowej (warstwa wewnętrzna).
Błona maziowa produkuje maź, która wypełnia jamę stawową torebki, a także płyn stawowy, który nawilża i chroni staw przez stanami zapalnymi wskutek urazów. Na zewnątrz ruchomą konstrukcję stawu wzmacniają więzadła stawowe. To przybliżona budowa ponieważ tych elementów może być więcej, w zależności od rodzaju stawu.
Wszystko jest w porządku do czasu, aż pojawia się uraz stawu i czego oznaką jest: ból, opuchlizna, a sprawność ruchowa jest ograniczona. Do najczęściej występujących urazów stawu należą: stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia. Jak rozpoznać rodzaj urazu stawu, aby podjąć szybkie kroki i odzyskać sprawność ruchową?
Stłuczenie stawu- objawy i leczenie
Jest na ogół niegroźną kontuzją powstałą w wyniku urazu mechanicznego t.j. uderzenie. Stłuczenie objawia się:
- bólem samoistnym lub podczas uciskania stawu
- opuchlizną okolicy stawu
- siniakiem, który powstaje wskutek uszkodzenia naczyń krwionośnych
- otarciem naskórka
Na ogół leczenie polega na unieruchomieniu stłuczonego stawu, a także zimnych okładach na opuchliznę. Dodatkowo można stosować maści lub leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Po zniknięciu opuchlizny i ustąpieniu bólu można zastosować ciepłe okłady, dzięki którym regeneracja uszkodzonych tkanek przebiegnie szybciej. W przypadku, gdy ból i obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o poważniejszej kontuzji stawu.
Skręcenie stawu – objawy i leczenie
To uraz powstały wskutek przekroczenia zakresu ruchu stawu. Skręcenie jest poważną kontuzją ponieważ może spowodować uszkodzenie torebki stawowej, chrząstki, więzadeł lub ścięgien. Objawami skręcenia są:
- rwący ból w okolicach uszkodzonego stawu, który nasila się podczas próby ruchu
- opuchlizna i podskórny wylew krwi w miejscu uszkodzenia, który z czasem przeradza się w siniak
Leczenie skręcenia stawu polega na unieruchomieniu obu kości opaską elastyczna, a także stosowaniu zimnych okładów zmniejszających obrzęk. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe, a także maści. Jeżeli w stawie powstał krwiak, to lekarz go usuwa. Przy nieumiejętnym leczeniu skręcenia mogą pojawić się poważne powikłania, dlatego z tym urazem najlepiej udać się do lekarza, który dokładnie oceni stan chorego stawu i zastosuje odpowiednie leki.
Zwichnięcie stawu – objawy i leczenie
Zwichnięcie to uraz stawu, wskutek którego dochodzi do zerwania torebki stawowej łączącej kości stawowe. W efekcie tego może dojść do przemieszczenia kości względem siebie. Bardzo często ze zwichnięciem idzie w parze uszkodzenie chrząstki stawowej, więzadeł lub łękotek. Najczęściej zwichnięciu ulega staw skokowy, kolanowy, stawy palców i naramienny. Uraz na ogół objawia się:
- obrzękiem w okolicy zwichniętego stawu
- deformacją spowodowaną przemieszczeniem kości stawu
- ostrym bólem w okolicy stawu nawet podczas unieruchomienia
- krwotokiem podskórnym, który przekształca się w siniak
- krwiakiem
Pierwszą czynnością przy zwichnięciu stawu jest unieruchomienie obu kości. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który nastawia kości i unieruchamia staw. Dzięki temu uszkodzona torebka stawowa szybciej się zrasta. Pacjent otrzymuje też leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe jeżeli zachodzi taka potrzeba. Przy tego typu urazie niezbędna jest rehabilitacja w celu przywrócenia pełnej sprawności ruchowej. Nie wolno zbyt szybko obciążać stawu po kontuzji, aby ponownie nie doszło do urazu.
To najczęściej występujące urazy stawu, których nie wolno bagatelizować. W przypadku objawów zwichnięcia i skręcenia należy jak najszybciej udać się do lekarza, który podejmie odpowiednie kroki. Im szybciej rozpoczęte leczenie stawu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań i szybsza regeneracja.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl