Cera naczynkowa – pielęgnacja i zabiegi

Cera naczynkowa to problem wielu kobiet, który powoduje nieestetyczny wygląd skóry. Pod wpływem zmiany temperatury, nieodpowiednich kosmetyków, używek lub niewłaściwej pielęgnacji cery naczynka rozszerzają się, tworząc czerwone plamki. W początkowej fazie plamki znikają, bo naczynka samoistnie kurczą się, gdy bodźce przestają działać, ale z czasem rozszerzają się na stałe. Jak dbać o cerą naczynkową i odzyskać jej zdrowy wygląd?
Spis treści:
Cera naczynkowa – rozpoznanie
Wiele osób ma uwarunkowania genetyczne do powstawania cery naczynkowej. Najczęściej zaczerwienienia pojawiają się u kobiet, które mają cienką skórę, co powoduje, że naczynka są płycej osadzone niż w przypadku cery normalnej. Skórka cienka i sucha jest w wysokim stopniu podatna na pękanie naczynek. Jakie są objawy cery naczynkowej? Najczęściej na twarzy, a dokładnie na policzkach pojawia się rumień, który w początkowej fazie szybko znika. W zaawansowanym stadium utrzymuje się dłużej. Kolejną oznaką są pajączki w okolicach nosa, które nadają nieestetyczny wygląd skórze twarzy.
Rumień może pojawiać się w wyniku wzmożonej produkcji estrogenów, które rozluźniają naczynka krwionośne, co powoduje zaczerwienienia lub w trakcie menstruacji. Rozszerzone naczynka mogą też świadczyć o innych chorobach, np. złej pracy wątroby lub o skokach ciśnienia krwi. Zdrowe naczynka rozszerzają się pod wpływem działania ciepła i kurczą pod wpływem niskiej temperatury. Natomiast u kobiet z cerą naczynkową, pozostają nadmiernie rozluźnione, co powoduje zaczerwienienia. Wbrew pozorom cera naczynkowa jest chorobą, którą należy leczyć, aby nie doszło do powstania trądziku różowatego.
Czego powinny unikać kobiety z cerą naczynkową?
Kobiety cierpiące na cerę naczynkową powinny unikać bodźców, które powodują rozszerzanie naczynek, bo to z czasem zaostrza objawy. Należą do nich:
Wysoka temperatura. Opalanie stało się dość modne, ale kobiety ze skłonnością do rozszerzonych naczynek powinny unikać ostrego słońca, nawet jeśli zabezpieczą twarz kremem z filtrem UV. Kolejnym wrogiem jest solarium i sauna, które również podnosi temperaturę powodując nadmierne rozkurczanie naczynek. Jeśli cierpisz na cerę naczynkową to pamiętaj, aby twarz przemywać letnią wodą i unikać wody z chlorem.
Drażniące kosmetyki. To kolejny powód rozszerzonych naczynek, na który należy uważać. Często kobiety wybierając kosmetyki sugerują się reklamami, przez co wybierają produkty nieodpowiednie do swojej cery, które działają drażniąco. Jeżeli cierpisz na tę przypadłość to podczas wybierania kosmetyków do pielęgnacji unikaj takich, które w składzie posiadają: alkohol, miętę pieprzową, mentol lub olejek eukaliptusowy.
Pikantne przyprawy. Głównie chodzi tu o pieprz, paprykę chili, kurkumę, itp. Również gorące napoje, kawa i alkohol powodują powstawanie rumienia, dlatego należy ich unikać.
Cera naczynkowa – nowoczesne metody leczenia
Współczesna medycyna estetyczna oferuje różnego rodzaju zabiegi, które pozwalają pozbyć się cery naczynkowej. Należą do nich:
Laserowe domykanie naczynek – podczas zabiegu światło lasera dociera w głąb naczynka krwionośnego i zostaje pochłonięte przez czerwony barwnik. Następnie zostaje zamienione na ciepło, które powoduje odparowanie wody z tkanki, dzięki czemu ścianki naczynka zostają wysuszone i obumierają. Cera po zabiegu może być lekko zarumieniona przez kilka godzin.
Jonofoneza – zabieg polega na wprowadzaniu do skóry za pomocą prądu o odpowiedniej częstotliwości substancji, które wzmacniają naczynka od wewnątrz.
Elektrokoagulacja – polega na domykaniu naczynek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości za pomocą specjalnej elektrody (igły).
Galwanizacja – to zabieg polegający na domykaniu naczynek za pomocą prądu o stałym przepływie z użyciem dwóch elektrod.
Mikrodermabrazja – polega na usunięciu warstwy rogowej naskórka za pomocą mikrokryształków kwarcu i tlenku glinu.
Krioterapia – polega na zamrażaniu naczynek z użyciem ciekłego azotu.
Cera naczynkowa – pielęgnacja i kosmetyki
O ten rodzaj cery należy dbać przez cały rok i zabezpieczać ją odpowiednimi kremami przed promieniami UV i mrozami. Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać składniki, które wzmacniają naczynka. Należą do nich:
- krwawnik
- rumianek
- nagietek lekarski
- arnika
- miłorząb japoński
- olejek różany
- witamina C
- witamina PP
- witamina K
- witamina E
- krzem
- cynk
Cery naczynkowej nie należy poddawać przesuszeniu, bo to sprawia, że staje się jeszcze bardziej delikatna. Pamiętaj, że ta przypadłość jest chorobą i można, a nawet należy ją leczyć, aby nie doszło do pojawienia się trądziku różowatego.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.