Rzeżączka – objawy i leczenie
Rzeżączka (tryper, wiewiór) to zakaźna choroba weneryczna przenoszona drogą płciową, a także przez zakażone przedmioty do higieny intymnej. Chorobę wywołuje bakteria dwoinka rzeżączki. Nieleczona przypadłość może nieść ze sobą poważne powikłania zdrowotne, a także zagrażać życiu. Jak wcześnie rozpoznać objawy rzeżączki i jak przebiega jej leczenie?
Spis treści:
Rzeżączka – przyczyny
Najczęstszą przyczyną zachorowania na rzeżączkę jest seksualny kontakt z osobą chorą. Najczęstszą, ponieważ istnieje też wiele innych przyczyn przedostawania się bakterii do organizmu zdrowej osoby. Również przez korzystanie z tych samych urządzeń sanitarnych, środków do higieny intymnej, a także przez dotyk osoby chorej może dojść do zakażenia. Bakteria ginie w środowisku suchym, jednak w stanie ropnym, gdzie panuje wilgoć może przeżyć nawet kilkanaście godzin.
Rzeżączka – objawy
Objawy rzeżączki zależne są od płci oraz od zainfekowanego narządu. Jak już wspomniano, do zakażenia najczęściej dochodzi przez stosunek seksualny z zarażonym partnerem. Symptomy choroby na ogół dają o sobie znać po 7 dniach zarażenia.
Objawy rzeżączki u kobiet
Pierwszym zainfekowanym narządem wskutek stosunku seksualnego jest szyjka macicy, czego efektem są widoczne białe upławy i gęsta wydzielina. Objawy przypominają zapalenie pochwy. Nieleczony stan zapalny rozprzestrzenia się na całą macicę, a także na cewkę moczową i moczowód. Objawem tego jest silny ból i pieczenie, które nasilają się podczas oddawania moczu lub stosunku. Rzeżączka może również zaatakować jajowody, co może prowadzić do niepłodności. Objawami, które towarzyszą bolesnym dolegliwościom rzeżączki są: gorączka, osłabienie, zaburzenia miesiączkowania, a u niektórych kobiet pojawiają się także wymioty.
Nieleczona rzeżączka może przedostać się do krwiobiegu i zainfekować cały organizm. Szczególnie niebezpieczna jest infekcja oczu, która może prowadzić do pogorszenia lub utraty wzroku. Bardzo często do zakażenia dochodzi podczas seksu oralnego przez penisa partnera. Wówczas pojawia się rzeżączka gardła, która może objawiać się jego zaczerwienieniem, powiększonymi węzłami chłonnymi lub białym nalotem.
Objawy rzeżączki u mężczyzn
Rzeżączka u mężczyzn najczęściej objawia się ropną wydzieliną z penisa. Do tego pojawia się ból i pieczenie, które nasila się podczas oddawania moczu. Nieleczona choroba może zainfekować cewkę moczową, co w konsekwencji utrudnia oddawanie moczu. Poza tym choroba może zainfekować cały organizm. Dlatego nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, ale jak najszybciej należy udać się do lekarza. Jest to ważne dla własnego i dla zdrowia partnera.
Rzeżączka – badanie i diagnoza
Do wykrywania rzeżączki służą testy w zależności od zainfekowanego narządu. Przed wykonaniem testu nie należy brać kąpieli, aby nie zmyć bakterii. Najczęściej stosowane jest barwienie metodą Grama, które jest stosowane do wykrywania rzeżączki szyjki macicy i odbytu. Kolejną, dokładniejszą metodą jest posiew. Polega na pobraniu próbki z wydzieliny, która przechowywana jest w laboratorium w celu sprawdzenia, czy bakterie rozmnażają się. Jeżeli tak się stanie, świadczy to o występowaniu rzeżączki.
To najczęściej stosowane metody wykrywania choroby. Bardzo ważne jest, aby nie ukrywać jej lub nie bagatelizować, bo im dłużej trwa, tym trudniej ją wyleczyć. Należy pamiętać, że choroba jest uleczalna w każdym stopniu zaawansowania. O ostatecznej metodzie badania decyduje lekarz.
Rzeżączka – leczenie
Leczenie choroby polega na stosowaniu antybiotyków, które niszczą bakterie rzeżączki. Do najczęściej stosowanego leku należy penicylina podawana domięśniowo. Jeżeli bakterie są odporne na działanie tego antybiotyku, co się czasami zdarza, to pacjent przyjmuje domięśniowo spektynomycynę.
Podczas leczenia wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna lub używanie prezerwatyw, aby nie zarazić partnera. W przypadku stosunku z zarażoną osobą, oboje parterów powinno wykonać test na rzeżączkę i w razie zarażenia podjąć szybkie leczenie. Pacjent nie powinien przerywać kuracji, ponieważ bakterie mogą się reaktywować i staną się odporniejsze na działanie antybiotyku, przez co leczenie potrwa dłużej.
Ważne jest również wydzielenie przedmiotów do osobistego użytku i do higieny intymnej, aby nie zarazić rzeżączką domowników lub partnera.
Rzeżączka – zapobieganie
Warto zastosować kilka wskazówek, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia rzeżączką. W tym celu można:
- Używać prezerwatyw podczas stosunku płciowego.
- Jeżeli u partnera występują objawy zakażenia to należy zachęcić go do badań. Nie wolno odbywać stosunku z taką osobą.
- Osoby, które wielokrotnie chorowały na rzeżączkę, powinny rozważyć regularne badania w celu jej wykrycia.
- Warto pamiętać o tym, aby każdą infekcję organizmu wyleczyć do końca. Niedoleczone choroby osłabiają układ odpornościowy, a to może sprzyjać zakażeniu rzeżączką.
To podstawowe zasady profilaktyki, które zmniejszają ryzyko zakażenia uciążliwą przypadłością, jaką jest rzeżączka. Każda nieleczona infekcja intymna może rozprzestrzenić się na cały organizm, dlatego warto podjąć leczenie jak najwcześniej.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl