Chlamydia – przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia to bakteria, która jest przyczyną choroby wenerycznej chlamydiozy. Do zakażenia dochodzi podczas stosunku płciowego bez prezerwatyw lub podczas porodu. W rzadkich przypadkach podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Choroba jest groźna ponieważ najczęściej nie wywołuje ciężkich objawów przez co jest bagatelizowana. To może prowadzić nawet do niepłodności. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie chlamydii?
Spis treści:
Chlamydia – przyczyny
Do zakażenia chlamydią najczęściej dochodzi podczas stosunku bez używania prezerwatyw. Bakteria najczęściej atakuje osoby z osłabionym układem odpornościowym i prowadzące bogate życie seksualne. W rzadkich przypadkach do zakażenia dochodzi podczas porodu lub przez bliski kontakt z zakażoną osobą.
Warto wiedzieć, że chlamydia występuje również w innych postaciach: chlamydia pneumoniae, która jest przenoszona drogą kropelkową, np. podczas kichnięcia przez osobę zakażoną. Kolejny rodzaj to chlamydia psitaci, przenoszona przez ptactwo i chlamydia pecorun, którą przenoszą zwierzęta przeżuwacze. Do zakażenia tymi rodzajami bakterii dochodzi jednak bardzo rzadko i najczęściej są one niegroźne dla człowieka.
Chlamydia – objawy
Chlamydioza jest podstępną chorobą weneryczną ponieważ najczęściej jej objawy nie są odczuwalne, co może prowadzić do powikłań. Często choroba diagnozowana jest u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne. Czasem osoba zakażona może odczuwać symptomy opisane poniżej.
Objawy zakażenia chlamydią u kobiet to:
- pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
- bóle w podbrzuszu w zaawansowanym stadium choroby
- bóle podczas stosunku seksualnego
- krwawienia z pochwy
- bóle stawów w przypadku, gdy bakterie zainfekują cały organizm
Objawy infekcji bakteriami chlamydia u mężczyzn to:
- ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, podobnie jak przy rzęsistkownicy
- obrzęk jąder
- bóle w podbrzuszu
- bóle stawów w zaawansowanym stadium choroby
Chlamydia (chlamydioza) – diagnoza
W celu wykrycia bakterii chlamydia u kobiet najczęściej stosowane jest badanie moczu i wymazu z pochwy. Lekarz może również zlecić wykonanie wymazu z szyjki macicy. Następnie przeprowadzane są testy antygenowe w celu wykrycia bakterii chlamydia. Badaniom profilaktycznym powinny poddawać się osoby, które prowadzą bogate życie seksualne z wieloma partnerami, ponieważ u nich ryzyko wystąpienia chlamydiozy jest wysokie.
Chlamydia – leczenie
Leczenie trwa przeważnie 7 dni za pomocą antybiotyków (np. azytromycyną doksycylina lub erytromycyna). Leki należy przyjmować ściśle według wskazań lekarza, który może ustalić dawkę indywidualnie. U większości zakażonych choroba ustępuje po zakończeniu okresu leczenia. Ważne, aby kurację antybiotykami doprowadzić do końca, w przeciwnym razie bakterie chlamydia mogą się uodpornić i choroba aktywuje się ponownie. Osoba zakażona w trakcie leczenia powinna całkowicie unikać stosunków seksualnych.
Ważne: osoba zakażona chlamydią powinna poinformować o tym fakcie wszystkich partnerów, z którymi odbywała stosunek, ponieważ oni również mogli zostać zakażeni.
Chlamydioza – groźne powikłania
Bakterie chlamydia i nieleczona choroba może powodować następujące powikłania:
- zapalenie jąder u mężczyzn
- nadżerkę szyjki macicy u kobiet
- zapalenie pochwy, jajników lub jajowodów
- niepłodność
- uszkodzenie płodu
- ciąża pozamaciczna
Chlamydia (chlamydioza) to groźna choroba, która powoduje, dlatego ważne jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. Badaniom powinny poddać się wszystkie osoby, które odbywały stosunek płciowy z pacjentem. Bakterie mogą również zainfekować noworodka podczas porodu.
Chlamydia – zapobieganie
W celu zapobiegania zarażeniem bakteriami chlamydia należy unikać stosunków płciowych z nieznajomymi partnerami, a także stosować prezerwatywy. Kobiety, które planują ciążę, jak i ich partnerzy powinny wcześniej poddać się testom na obecność bakterii, aby w razie potrzeby podjąć leczenie, co pozwoli ochronić noworodka przed zarażeniem.
Zobacz też: wszy łonowe (wszawica łonowa)>>
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl