Ból jądra-przyczyny i diagnoza
Ból jądra może mieć różne przyczyny i dotyka wielu mężczyzn. Jądra są uważane za najcenniejsze klejnoty mężczyzny, ponieważ odpowiadają za produkcję testosteronu i plemników. Kiedy zaczynają boleć, oznacza to, że dzieje się z nimi coś złego. Ból może być wynikiem zapalenia jąder, zaburzeń hormonalnych lub o wiele bardziej poważniejszych chorób. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu?
Spis treści:
Ból jądra spowodowany zapaleniem najądrza
Przypadłość może być spowodowana zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym, w niektórych przypadkach jest powikłaniem po śwince. Zapalenie najądrza objawia się silnym bólem i zaczerwienieniem worka mosznowego, a także stwardnieniem i obrzękiem jądra. Ból może obejmować pachwinę i nasila się podczas stosunku lub oddawania moczu. Towarzyszy temu wysoka gorączka sięgającą nawet do 40°C . Dodatkowym objawem może być zapalenie cewki moczowej, które utrudnia oddawanie moczu.
Leczenie zapalenia najądrza polega w pierwszej kolejności na usuwaniu przyczyny stanu zapalnego. W tym celu zazwyczaj pacjenci przyjmują antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także leki niesteroidowe. Dodatkowo można stosować okłady jąder, które przyspieszają usuwanie stanu zapalnego i łagodzą ból. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od przyczyny zapalenia. Ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie kuracji, ponieważ przewlekły stan zapalny może spowodować bezpłodność.
Ból spowodowany skrętem jądra
Przypadłość zazwyczaj dotyka chłopców w wieku nastoletnim i spowodowana jest splątaniem powrózka nasiennego, przez co zostaje zaburzone krążenie krwi w jądrach. Dzieje się tak wskutek wrodzonego osłabienia tkanki łącznej, przez co jądra są obluzowane i zbyt swobodnie przemieszczają się w mosznie. W ten sposób dochodzi do splątania powrózka i skrętu jądra. Skręt jądra najczęściej objawia się silnym, nagłym bólem jądra i obrzękiem, który może obejmować cały worek mosznowy lub tylko połowę.
W późniejszym etapie może pojawić się też krew w moczu, zawroty głowy lub wymioty. W przypadku skręcenia niezbędne jest leczenie operacyjne, które powinno być przeprowadzone jak najszybciej, aby nie doszło do obumarcia tkanki jądra. W takim przypadku konieczna jest amputacja.
Ból jądra wskutek żylaka powrózka nasiennego
To kolejna przyczyna bólu jądra, która spowodowana jest wadą naczyń żylnych powrózka nasiennego. Przypadłość zazwyczaj pojawia się u młodych mężczyzn i jest niebezpieczna ponieważ powoduje bezpłodność. Dlaczego? Ponieważ dochodzi do wolniejszego krążenia krwi w żyłach, co z czasem podnosi temperaturę jąder. Taki stan często powoduje zmniejszenie produkcji plemników i bezpłodność. Problem polega na tym, że żylaki na ogół nie powodują silnego bólu jąder. W związku z tym pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że z ich narządami płciowymi dzieje się coś złego. Zdarza się tak, że żylaki są wykrywane podczas leczenia niepłodności.
Ból wskutek nowotworu jądra
Rak jądra najczęściej objawia się wyczuwalnym guzem, a także uczuciem obrzmienia moszny i bólem jądra. Często jednak choroba przebiega bez bólu, dlatego jest bagatelizowana przez wielu mężczyzn. To duży problem, ponieważ pacjenci trafiają do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i konieczna jest amputacja chorego jądra. W mniej zaawansowanych stadiach choroby stosowana jest chemioterapia.
Ból jądra wskutek uderzenia worka mosznowego
Bardzo często ból jądra pojawia się przy stłuczeniu moszny. Silne uderzenia mogą powodować powstawanie krwiaka. Jest to zjawisko naturalne, ale jeżeli ból i krwiak utrzymują się przez kilka miesięcy po uderzeniu to konieczna jest wizyta u lekarza, ponieważ może to być nowotwór jądra. Przy silnych uderzeniach warto udać się do lekarza, który może zastosować odpowiednie leki przeciwzapalne, zmniejszające obrzęk moszny. Często zalecane są okłady worka mosznowego, które łagodzą skutki stłuczenia.
Przepuklina pachwinowa a ból jąder
Bardzo często przepuklina pachwinowa powoduje ból jądra lub obu jąder. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z tej przypadłości, ponieważ początkowo może przybierać formę niewielkiej grudki, która jest trudno wyczuwalna. Taki stan powoduje ból, który może promieniować lub umiejscawiać się w worku mosznowym.
Ból spowodowany uciskiem jąder
Bardzo często ból jądra lub obu jąder może być wynikiem ucisku. Najczęściej dochodzi do niego podczas jazdy rowerem na zbyt twardym siodełku, co utrudnia dopływ krwi do jąder. Kolejną przyczyną jest zbyt ciasna bielizna lub obcisłe spodnie. To również powoduje duży ucisk i utrudnia krążenie. Dlatego spędzając wiele godzin na rowerze, warto zainwestować w wygodne siodełko. Podobnie sprawa wygląda z bielizną i spodniami.
Bez względu na to czy pojawia się ból lewego, prawego lub obu jąder, nie wolno lekceważyć tej przypadłości! Również wszelkiego rodzaju zmiany wyczuwalne dotykiem powinny być jak najszybciej zgłaszane lekarzowi. Nie należy samemu stawiać diagnozy, bo zmiany lub ból nie zawsze oznaczają nowotwór, ale im prędzej podjęte leczenie, tym lepszy efekt!
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.