Rzęsistek pochwowy – zakażenie, objawy i leczenie
Rzęsistek pochwowy – to pierwotniak z rodziny Trichomonas, tzw. rzęsistki, który jest przyczyną infekcji intymnej zwanej rzęsistkownicą. Do zarażenia najczęściej dochodzi drogą płciową podczas stosunku. Głównym siedliskiem rzęsistka jest pochwa, ale nieleczona choroba może objąć również drogi moczowe i przybrać charakter przewlekły. Jakie są objawy, leczenie i jak zapobiegać zakażeniu rzęsistkiem?
Spis treści:
Rzęsistek pochwowy – zakażenie
Rzęsistek pochwowy przenoszony jest drogą płciową wskutek kontaktu z zakażonym partnerem. Do zakażenia może również dojść podczas używania tych samych przedmiotów, np. ręcznika, szlafroku lub przedmiotów osobistego użytku. Najczęściej na rzęsistkownicę cierpią kobiety ponieważ u nich pojawiają się dotkliwe objawy infekcji pochwy.
U mężczyzn objawy występują rzadko i najczęściej są oni tylko nosicielami. Należy pamiętać, że lekceważona infekcja może objąć także drogi moczowe, przez co leczenie trwa dłużej, a objawy są bardziej uciążliwe. Pasożyt na początku przedostaje się do pochwy, a następnie do szyjki macicy, gdzie zaczyna się rozmnażać. W ten sposób może dojść do zakażenia układu moczowego i dróg rodnych.
Rzęsistek pochwowy – objawy
Zakażenie rzęsistkiem pochwowym może mieć różne objawy. Najczęściej występują u kobiet, stąd nazwa pasożyta. Przeważnie u zakażonych kobiet pojawiają się:
- pieniste upławy o żółto – zielonkawym zabarwieniu i cuchnącym zapachu
- ból i pieczenie pochwy zwłaszcza podczas stosunku seksualnego
- zaczerwienienie i podrażnienie skóry w okolicach pochwy, w tym także ud
- ból podczas oddawania moczu
- częstomocz
- przewlekłe uczucie parcia na pęcherz
Objawy rzęsistka u mężczyzn występują rzadziej ponieważ są oni nosicielami, ale warto zwrócić uwagę czy nie pojawiają się:
- podrażnienie napletka i stan zapalny żołędzi
- ból w kroczu, zwłaszcza podczas oddawania moczu
- wydzielina o charakterze ropnym z cewki moczowej
- pieczenie podczas oddawania moczu
- częstomocz i uczucie parcia na pęcherz
Należy pamiętać, że u mężczyzn często infekcja nie powoduje objawów, przez co pasożyt łatwo przedostaje się do pochwy kobiety wskutek niewiedzy i przy braku prezerwatywy.
Rzęsistek pochwowy – diagnoza
Najczęściej leczenie rzęsistka pochwowego przebiega pod okiem ginekologa lub urologa i obejmuje obojga partnerów. Pacjenci przyjmują Metronidazol, który zwalcza infekcję. Lek przyjmowany jest doustnie lub dopochwowo przez kobiety. W okresie leczenia zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna. Najczęściej kilka tygodni po zakończeniu leczenia oboje partnerów powinno zgłosić się na wizytę kontrolną w celu pobrania wymazów i sprawdzenia czy infekcja została całkowicie wyleczona.
Rzęsistek pochwowy – zapobieganie
Czy można zapobiegać zakażeniu rzęsistkiem pochwowym? Okazuje się, że można pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. W tym celu należy:
- unikać seksu z obcymi partnerami
- używać prezerwatyw
- dbać o higienę intymną
- unikać wspólnego używania przedmiotów osobistego użytku
- kobiety powinny raz w roku zgłaszać się do ginekologa w celu wizyty kontrolnej
- każde z partnerów powinno mieć własne ręczniki i przedmioty toaletowe
Zobacz też: kiła-przyczyny, objawy i leczenie>>
Nie wolno lekceważyć żadnych objawów infekcji intymnych, ponieważ z pozoru błahe dolegliwości mogą przerodzić się w poważną chorobę o zaostrzonym przebiegu, a leczenie będzie dłuższe. Im prędzej podjęte, tym szybszy powrót do zdrowia.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.