Migrena-objawy i leczenie bólu głowy
Migrena to powracający ból głowy, który najczęściej umiejscawia się po jednej stronie i ma charakter pulsujący, utrzymuje się od 4 do 72 godzin. Choroba jest uciążliwa ponieważ jej przyczyny nie są do końca znane. Najczęściej przypadłość dotyka kobiet w średnim wieku lub w okresie przekwitania, a rzadziej dzieci i mężczyzn. Ból głowy jest tak uciążliwy, że potrafi uniemożliwić codzienne funkcjonowanie chorego. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie?
Spis treści:
Migrena – przyczyny
U większości chorych cierpiących na migrenę, choroba ta występuje wśród członków rodziny. Oznacza to, że może mieć charakter dziedziczny. Ból migrenowy może być spowodowany nadmiernym hałasem, intensywnym zapachem, zbyt długim czytaniem, wskutek czego wytęża się wzrok lub zbyt długim siedzeniem przed monitorem.
Migrenę można podzielić na: migrenę z aurą i migrenę bez aury.
Migrena – objawy
Osoba chora na migrenę nie zawsze musi odczuwać wszystkie objawy jednocześnie, ale na ogół pojawia się:
- Ból o charakterze napadowym – zwykle obejmuje jedną część głowy i może pulsować lub umiejscawiać się w okolicy oka.
- Światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy.
- Nadwrażliwość na dźwięki – podczas hałasu ból nasila się.
- Nudności i wymioty.
- Drętwienie palców, skóry na twarzy i głowie.
- Zaburzenia widzenia – często chory podczas ataku nie widzi połowy twarzy innych osób.
- Osłabienie i ospałość – jednak chory może mieć problemy ze snem.
Ból migrenowy może atakować w kilkunastominutowych odstępach czasu lub trwać ciągle przez kilkadziesiąt godzin.
Migrena z aurą
Cechą charakterystyczną dla tej przypadłości jest występowanie tzw. aury przed napadem migrenowym. Czym jest aura? To zespół objawów, które poprzedzają migrenowy ból głowy: zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, ograniczenie zakresu ruchu, zaburzenie funkcji językowych, w wyniku czego chory może mieć problemy z mową.
Migrena bez aury
To najczęstsza choroba, która dotyka ok. 80% wszystkich chorych. Ból migrenowy nie jest poprzedzany zespołem objawów, ale pojawia się samoistnie i nagle. Najczęściej obejmuje jedną część głowy i przybiera charakter pulsujący. Najbardziej dokuczliwe są dodatkowe objawy, czyli: nudności, zaburzenia widzenia, osłabienie, itd.
Rodzaje migreny
Migrena oczna – ból umiejscawia się w okolicy oczodołu i pojawiają się zaburzenia widzenia, nudności, a chory podczas ataku może chwilowo utracić wzrok.
Migrena okoporaźna – podczas bólu występuje syndrom porażenia mięśni okoruchowych, w wyniku czego powieka chorego może opaść, a ruch gałek może być upośledzony.
Migrena porażenna (skojarzona) – ból występuje okresowo i zazwyczaj ma charakter pulsujący. Mogą pojawić się także zaburzenia ruchu, mowy i drętwienie skóry lub palców.
Stan migrenowy – to ból głowy utrzymujący się ponad 72 godziny, któremu towarzyszą nudności i wymioty, dlatego chory powinien pić małymi łykami czystą wodę, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Śnieg optyczny, śnieżenie migrenowe – to ból głowy z pojawiającymi się zaburzeniami widzenia w postaci białych, migających kropek.
Migrena – leczenie
Leczenie migreny jest doraźne, najczęściej polega na niwelowaniu objawów tej choroby podczas ataku i opiera się na przyjmowaniu leków:
- przeciwbólowych, które łagodzą bóle migrenowe, jednak nie należy przesadzać z ich ilością
- leków, które działają na nieswoiste ośrodki przeciwbólowe, należą do nich niesteroidowe leki przeciwzapalne
- leków przeciwwymiotnych, które zapobiegają nudnościom i uciążliwym wymiotom
- leków uspokajających, które umożliwiają choremu zaśnięcie
Osoba cierpiąca na migrenę powinna cały czas pozostawać pod opieką lekarza neurologa, bo dzięki temu może on dopasować leki, które złagodzą uciążliwe objawy tej przypadłości. Często chorzy stosują chłodne okłady na bolącą głowę. Ważne, aby obserwować swój organizm w czasie napadu migreny i testować różne rozwiązania, które zaleca lekarz. Dzięki temu rozpoznaniu można ulżyć sobie w cierpieniu przy kolejnym napadzie migrenowym. Mimo, że na dzień dzisiejszy nie ma skutecznego lekarstwa na migrenę, to medycyna wciąż pracuje nad rozwiązaniami, dzięki którym będzie możliwe całkowite wyleczenie tej choroby.
Migrena – zapobieganie bólom głowy
Choć nie można całkowicie wyeliminować migreny, to można podjąć odpowiednie kroki, aby zmniejszyć częstotliwość jej występowania. W tym celu:
- należy unikać zimna i nagłych zmian temperatury
- unikać hałasu i dźwięków, które drażnią słuch
- jadać lekkostrawne kolacje
- zadbać o dobry sen
- ograniczyć spożywanie soli
- zadbać o relaks i umiarkowaną aktywność ruchową na świeżym powietrzu
To wskazówki, które warto stosować poza okresami napadów migreny, bo być może złagodzą objawy choroby lub jej napady będą pojawiać się rzadziej.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.