9 sposobów na chrapanie
Sposoby na chrapanie są od dawna poszukiwane przez osoby, które cierpią na tę przypadłość. Chrapanie jest dokuczliwe, ponieważ nie tylko szkodzi chrapiącemu, ale także domownikom. Nie należy go lekceważyć ponieważ może nieść ze sobą negatywne skutki zdrowotne. Najniebezpieczniejszym skutkiem jest bezdech senny, który może być zabójczy. Najczęściej chrapią mężczyźni, osoby otyłe i w starszym wieku, u których powstają zmiany w przełyku. Poznaj 10 sposobów na chrapanie, która są najczęściej stosowane.
Spis treści:
- 1 Ćwiczenia i dieta sposobem na chrapanie?
- 2 Rzucenie palenia, jako częstej z przyczyn chrapania
- 3 Nadmiar alkoholu może być przyczyną chrapania
- 4 Pozycja podczas snu
- 5 Leczenie infekcji
- 6 Wygodna poduszka sposobem na chrapanie
- 7 Odpowiednie przygotowanie sypialnię przed snem
- 8 Spray na chrapanie
- 9 Preparaty na chrapanie
Ćwiczenia i dieta sposobem na chrapanie?
Bardzo często na chrapanie cierpią osoby otyłe ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej zwęża przełyk, przez co powietrze ociera się o ścianki podniebienia miękkiego i powoduje chrapanie. Dlatego warto dbać o prawidłowa wagę ciała, a jeśli zbyt duża to należy zastosować odchudzanie. Jedzenie zdrowych posiłków pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów, a także korzystnie wpływa na zdrowie. W diecie warto ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych, które są najbardziej szkodliwe. Kolację należy spożywać 2, 5 h przed pójściem spać, aby kalorie nie odkładały się przez noc w postaci tkanki tłuszczowej.
Kolejnym elementem są regularne i prawidłowo dobrane ćwiczenia przyspieszają odchudzania i wzmacniają układ mięśniowy całego ciała. Dlatego warto ćwiczyć systematycznie kilka razy w tygodniu. Prawidłowa dieta i ćwiczenia skutecznie redukują tkankę tłuszczową.
Rzucenie palenia, jako częstej z przyczyn chrapania
To kolejny sposób na chrapanie ponieważ dym papierosowy powoduje przewlekły obrzęk dróg oddechowych, skutkiem czego jest chrapanie. Rzucenie nałogu nie jest łatwym zadaniem, ale warto podjąć wyzwanie ponieważ zdrowie jest najważniejsze.
Nadmiar alkoholu może być przyczyną chrapania
Mocne trunki podrażniają drogi oddechowe, przez może dojść do obrzęku. Dlatego osoby, które głośno chrapią powinny unikać alkoholu, zwłaszcza mocnego, t.j. wódka, nalewki, itd. Poza tym, alkohol powoduje napięcia mięśni języka i szyi, co utrudnia oddychanie podczas snu.
Pozycja podczas snu
Chrapanie wzmaga się u osób, które śpią na plecach ponieważ bezwładny język opada podczas snu utrudniając przepływ powietrza. Właściwa pozycja podczas snu to kolejny sposób na chrapanie, które może łagodzić objawy uciążliwej dolegliwości, zwłaszcza dla partnera śpiącego obok. Najlepsza pozycja to na boku lub na brzuchu. Oczywiście trudno jest wytrzymać cała noc w jednej pozycji, dlatego warto przewracać się dopóki nie zaśniemy z boku z drugi bok lub na brzuch.
Leczenie infekcji
Przewlekłe infekcje dróg oddechowych powodują niedrożność górnych dróg oddechowych, przez co dochodzi do chrapania. Dlatego każda, nawet najmniejsza infekcja organizmu powinna być całkowicie wyleczona, zwłaszcza u osób chrapiących lub cierpiących na bezdech senny. W przypadku przeziębienia warto stosować preparaty udrażniające nos, co ułatwia oddychanie i zapobiega powstawaniu uciążliwych dźwięków podczas snu.
Wygodna poduszka sposobem na chrapanie
Co oznacza wygodna poduszka? To taka, która nie powinna być zbyt twarda, ani zbyt miękka. Najlepsza to taka, która dopasowuje się do kształtu głowy i zapewnia jej prawidłowe podparcie. To kolejny sposób na chrapanie, ponieważ pomaga zachować właściwą pozycję ciała podczas snu i ułatwia oddychanie. Dlatego warto zainwestować w poduszkę, która powinna być dobrana indywidualnie ze względu na twardość.
Odpowiednie przygotowanie sypialnię przed snem
Przed pójściem spać warto otworzyć na kilka minut okno, aby do sypialni napłynęło świeże powietrze. Zimą powietrze w domu jest zbyt suche z powodu używania centralnego ogrzewania, co wzmaga objawy chrapania. Dlatego warto wietrzyć codziennie sypialnię lub pomieszczenie, w którym śpimy. Niektóre osoby stosują nawilżacze, ponieważ wilgotne powietrze zapobiega wysuszeniu błony śluzowej w gardle i powstawaniu uciążliwych dźwięków.
Spray na chrapanie
Wiele osób stosuje spray na chrapanie Desnoran, który wzmacnia napięcie tkanek gardła, a także nawilża błonę śluzową. Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem środka należy dokładnie przeczytać ulotkę, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem. Przede wszystkim tej zasady powinny przestrzegać osoby cierpiące na alergię.
Preparaty na chrapanie
Obecnie w aptekach dostępne są różnego rodzaju preparaty na chrapanie: krople do nosa, plastry stosowane na noc, a także płukanki, które nawilżają błonę śluzową gardła i zmniejszają jego obrzęk w razie potrzeby. Należy pamiętać, że skuteczność preparatów uzależniona jest od stopnia i przyczyny chrapania.
Jeśli domowe sposoby na chrapanie nie przyniosą efektów to należy zgłosić się do lekarza. Jeśli przyczyną dolegliwości jest krzywa przegroda nosowa to najczęściej przeprowadzany jest zabieg prostowania, dzięki któremu przepływ powietrza wraca do normy. Kolejnym sposobem na chrapanie jest zabieg mający na celu zmniejszenie masy podniebienia miękkiego, co zapobiega jego opadaniu podczas snu. Inwazyjnymi sposobami przeciw chrapaniu są zabiegi przeprowadzane w celu usunięcia guzków i innych zmian, które zaburzają przepływ powietrza.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl