Depresja – objawy i leczenie choroby
Depresja jest chorobą psychiczną, która charakteryzuje się brakiem energii, przygnębieniem, brakiem zainteresowania otaczającym światem, a także myślami samobójczymi. Jednak podobne stany pojawiają się również u zdrowej osoby. Czy to oznacza, że cierpi ona na chorobę o podłożu nerwowym? Jak rozpoznać objawy depresji i jak przebiega jej leczenie?
Spis treści:
Depresja – przyczyny
Depresja może nie mieć uzasadnionej przyczyny, a czasami tych przyczyn może być kilka jednocześnie. Do najczęściej występujących należą:
- Podłoże genetyczne – na depresję często zapadają osoby, których członkowie rodziny również chorowali na tę przypadłość. Najczęściej są nimi rodzice lub dziadkowie.
- Przyczyny endogenne – choroba jest skutkiem nieprawidłowego fukcjonowania ośrodka nerwowego.
- Menopauza – w tym okresie bardzo często kobiety zapadają na depresję.
- Trudna sytuacja życiowa – bardzo często chorują osoby samotne, być może dlatego, że człowiek jest istotą społeczną i do zachowania równowagi psychicznej potrzebuje kontaktu z innymi osobami.
- Stawianie sobie wygórowanych wymagań – często osoba chora stawia sobie wygórowane wymagania, po to, aby udowodnić swoją wartość. Niesprostanie tym wymaganiom rodzi uczucie beznadziejności, a ciągłe rozpamiętywanie porażki pogłębia stan przygnębienia, który w końcu staje się depresją.
- Dramatyczne przeżycia – to kolejna przyczyna powstawania depresji. Wiele osób nie potrafi się pogodzić np. z utratą pracy lub inną, trudną sytuacją i rozpamiętuje ją przez długi okres. Tak rodzi się przewlekłe uczucie straty, które przeradza się w depresję.
- Płeć – na przypadłość o wiele częściej zapadają kobiety niż mężczyźni, być może dlatego, że potrafią tłumić w sobie negatywne emocje, które w nadmiarze osłabiają układ nerwowy.
- Choroba fizyczna – to kolejna przyczyna depresji. Wiele chorób powoduje brak energii i złe samopoczucie, np. Hashimoto . Osoba chora nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami i to z czasem prowadzi do załamania nerwowego.
Depresja czy chwilowe pogorszenie nastroju?
Przygnębienie lub smutek to stany, które dotykają każdego, ale nie zawsze oznaczają depresję. Jak więc rozpoznać tę przypadłość i kiedy powiadomić o niej lekarza? Często osoby cierpiące na załamanie nerwowe uważane są za słabe psychicznie. W praktyce natomiast chorują również te, które są twarde i nieugięte. Depresja tak naprawdę może dotknąć każdego. Kiedy należy udać się do lekarza? Wtedy, gdy uczucie przygnębienia i brak energii utrzymują się przez dłuższy czas i negatywnie wpływają na całe życie: rodzina, praca lub hobby. Taki stan może być sygnałem, że powoli pojawia się załamanie nerwowe.
Depresja – objawy
Poniższe objawy przy depresji utrzymują się o wiele dłużej niż przy zwykłym stanie przygnębienia, który może mieć uzasadnione przyczyny, np. utrata pracy. Często bliscy chorego próbują go pocieszać, ale nie przynosi to rezultatu ponieważ osoba chora potrafi postrzegać świat tylko z negatywnej perspektywy. Najczęściej u takiej osoby można zauważyć poniższe objawy:
- przewlekłe uczucie przygnębienia, które często pojawia się bez uzasadnionej przyczyny
- brak energii i ospałość
- problemy ze snem, mimo braku energii do codziennych czynności
- brak wiary we własne możliwości i poczucie beznadziejności
- unikanie kontaktu nawet z osobami z najbliższego otoczenia
- brak apetytu
- mogą pojawić się także zaburzenia rytmu serca, podobnie jak przy arytmii serca
- brak motywacji do dbania o swój wygląd
- nerwowość, osoba chora może być agresywna nawet z pozornie błahych powodów
- myśli samobójcze, które zazwyczaj pojawiają się w zaawansowanym stadium choroby
- depresja maniakalna, to choroba dwubiegunonowa, w której chory popada ze stanu przygnębienia w euforię i odwrotnie, a stany przeplatają się między sobą
Depresja – leczenie
Czy depresję da się wyleczyć? Tak. O sposobie leczenia decyduje lekarz m.in. na podstawie wywiadu z pacjentem. Leczenie depresji zależy od okoliczności w jakich się pojawiła.
Bardzo często załamaniu ulegają osoby, które straciły bliskich. W takim przypadku wystarczy terapia słowna, np. spotkania w grupie wsparcia. Grupy mają wiele zalet, bo dzięki nim osoba dotknięta depresją nie odcina się od kontaktów z ludźmi, a także może usłyszeć obiektywną opinię na swój temat.
Kolejną formą leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga choremu przeanalizować sytuacje, a dokładnie negatywne myśli z nimi związane i uczy, jak sobie z nimi radzić.
Terapia dynamiczna to kolejna forma terapii słownej, która pomaga choremu przeanalizować i zrozumieć przeszłe wydarzenia i ich wpływ na obecne życie.
Terapia interpersonalna jest prowadzona głównie dla osób, które unikają kontaktu z ludźmi. Chorzy uczą się, jak powoli powrócić do normalnego życia w społeczeństwie.
To podstawowe terapie słowne, które są prowadzone przy lekkich depresjach lub pomocniczo w zaawansowanym stopniu choroby. Natomiast przy silnej depresji pacjenci zazwyczaj zażywają leki psychotropowe, o ich doborze i dawkowaniu decyduje lekarz psychiatra.
Leki psychotropowe poprawiają nastrój pacjenta i przywracają chęć do życia. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze efekty widoczne są w pierwszych dniach zażywania. Bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie leków według wskazań lekarza. O ich odstawieniu również decyduje psychiatra, ponieważ nagłe zaprzestanie stosowania niektórych środków może zaostrzyć stan depresji.
Jak można samemu sobie pomóc w depresji?
- Znając przyczynę stanu przygnębienia najlepiej jest porozmawiać o tym z zaufaną i życzliwą osobą. Często już sama rozmowa powoduje rozładowanie negatywnych emocji i poprawia nastrój.
- Nie należy zamykać się w domu ze swoimi problemami, ale trzeba wychodzić między ludzi. Już sam spacer po parku często odwraca uwagę od problemów.
- Najważniejsze w zapobieganiu depresji jest nie tłumienie w sobie negatywnych emocji, ale rozładowanie ich. Można to zrobić za pomocą rozmowy, a także sportu.
- W przypadku, gdy przygnębienie nie zanika, należy powiedzieć o tym swojemu lekarzowi. Czasy, w których osoby korzystające z pomocy psychiatry były uważane za wariatów już dawno minęły.
Należy pamiętać, że depresja dotyka osób z różnym statusem społecznym i w różnych sytuacjach życiowych, dlatego nie wolno się kryć z tą chorobą.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl