Zgaga – przyczyny, objawy i leczenie
Zgaga to częsta dolegliwość układu pokarmowego, która objawia się pieczeniem (paleniem) zamostkowym. Dzieje się tak wskutek cofnięcia soku żołądkowego z żołądka do przełyku. Najczęściej pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, ale nie tylko. Przypadłość jest lekceważona i uważana za niegroźną, ale warto poznać jej przyczyny ponieważ może być oznaką poważniejszych chorób. Jakie są dokładne objawy i jak leczyć zgagę?
Spis treści:
Zgaga – przyczyny
Najczęściej występującą przyczyną zgagi jest niewłaściwa dieta, która powoduje zwiększenie wydzielania kwasu żołądkowego. Zgaga może pojawiać się sporadycznie po zjedzeniu różnych posiłków. U jednych osób są to cukry, słodkie owoce, a u innych kwaśne owoce, warzywa, tłuste potrawy, a także te, które zawierają tłuszcze i cukry jednocześnie. W przypadku niewłaściwej diety należy zaobserwować, po których produktach pojawia się nieprzyjemne pieczenie w przełyku.
Bardzo dużo osób cierpi na zgagę w okresie świątecznym. Zazwyczaj wynika to ze spożywania zbyt dużych porcji posiłków. To podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i powoduje cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku. W takim przypadku należy kontrolować wielkość spożywanych porcji i nie przejadać się. Natomiast jeżeli objawy zgagi nie zanikają to przyczyna może być bardziej poważna i prawdopodobnie jest nią refluks żołądkowy.
Zgaga objawem refluksu żołądkowego
Czym jest refluks żołądkowy? To cofanie się treści żołądkowej do przełyku i chyba każda dorosła osoba doświadczyła tego uczucia przynajmniej raz w życiu. U zdrowego człowieka najczęściej pojawia się po spożyciu zbyt obfitej porcji posiłku podczas schylania, leżenia lub przy wysiłku fizycznym i nie jest groźny. A jeżeli refluks występuje często po zjedzeniu każdego posiłku? Wtedy mówimy o refluksie żołądkowym jako o chorobie układu pokarmowego. Jakie mogą być jego przyczyny?
- zwężenie przełyku
- zaburzenia anatomiczne przełyku uniemożliwiające cofanie się treści żołądkowej do przełyku
- zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej, najczęściej wskutek nadwagi
- przepuklina roztworu przełykowego
- zbyt mała ilość wydzielanej śliny
- niewłaściwa dieta bogata w ciężkostrawne potrawy, alkohol, kawę, mocą herbatę, itd.
- niektóre leki: antybiotyki, nasercowe, na nadciśnienie tętnicze, itd.
To najczęściej występujące przyczyny refluksu żołądkowego. Niektóre z nich mogą być groźne, dlatego warto udać się do lekarza w celu dokładnej diagnozy.
Zgaga – objawy
Zgaga najczęściej objawia się silnym pieczeniem zamostkowym, które obejmuje również przełyk. Objawami towarzyszącymi mogą być:
- kwaśne odbijanie (bekanie)
- uczucie zamostkowego bólu połączonego z pieczeniem, który również może promieniować do bocznych części klatki piersiowej
- uczucie kwasoty w ustach
- nadęty brzuch
To najczęściej występujące objawy zgagi, które można złagodzić w łatwy sposób, jeżeli występują sporadycznie. W innym przypadku trzeba je leczyć farmakologicznie w zależności od przyczyny przypadłości. Zgaga może pojawiać się również w okresie ciąży i jest spowodowana zmianami hormonalnymi lub zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej.
Zgaga – leczenie
W leczeniu farmakologicznym zgagi najczęściej stosuje się środki neutralizujące kwaśną treść żołądkową. Często stosowane są też leki z grupy antagonistów receptorów H2, które zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego ( zazwyczaj działają po ok. 30 minutach, do 12 godzin), a także z grupy inhibitorów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w komórkach okładzinowych znajdujących się w błonie śluzowej żołądka.
W przypadku chorób lub nieprawidłowości w budowie przełyku, leczenie zgagi polega na leczeniu choroby pierwotnej, jako przyczyny.
Zgaga – dieta
Zgaga jest przypadłością, która wymaga stosowania odpowiedniej diety. Na ogół należy wkluczyć ze swojego menu produkty, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. Najczęściej należą do nich:
- alkohol, kawa, mocna herbata, gazowane napoje, soki
- ostre przyprawy i warzywa
- smażone mięso i tłuste potrawy (bigos, gulasz, frytki, itd.)
- duże ilości cukru
- nadmiar soli w posiłkach
- potrawy z zawartością octu
- a także produkty spożywcze, które powodują powstawanie zgagi
Dieta może zawierać takie produkty jak:
- białe pieczywo, które jest lekkostrawne
- biały ryż
- chude wędliny i gotowane mięso
- słaba herbata
- soki rozcieńczone z wodą (jeżeli są przyczyną zgagi))
- gotowane warzywa lub owoce, ponieważ nie obciążają żołądka tak, jak surowe
W zapobieganiu zgagi najważniejsze są 2 rzeczy: spożywanie porcji posiłków, które nie powodują przejadania się, a także unikanie produktów, które powoduję powstawanie zgagi.
Zobacz też: ostre zapalenie trzustki – objawy i leczenie>>
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.