Zakwaszenie organizmu – objawy, skutki i leczenie

Zakwaszenie organizmu to skutek zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej. Większość płynów ustrojowych ma odczyn lekko zasadowy. Do badania zakwaszenia używa się wskaźnika Ph krwi, które powinno wynosić 7,35 – 7,45. Wyższe wartości powodują powstawanie zasadowicy, natomiast niższe wskazują na istnienie kwasicy, która jest groźną chorobą wymagająca leczenia i powstaje wskutek długotrwałego zakwaszenia.
Najczęściej przez złą dietę i chemiczny skład produktów spożywczych. Jakie są objawy, skutki i jak przebiega leczenie zakwaszenia organizmu?
Spis treści:
Zakwaszenie organizmu – objawy
Objawy zakwaszenia mogą być różne w zależności od stopnia zaawansowania przypadłości. Warto jednak obserwować organizm, czy nie pojawiają się któreś z poniższej listy dolegliwości:
- częste bóle głowy
- ospałość w ciągu dnia i brak energii
- problemy ze snem, pomimo występującej ospałości
- osłabienie układu mięśniowego, co skutkuje słabą kondycją fizyczną
- częste wymioty i bóle brzucha
- osłabienie układu odpornościowego i częste infekcje
- wzrost poziomu cukru we krwi
- częste zaparcia
- depresja
- zaburzenia rytmu serca i problemy z układem krążenia w zaawansowanym stadium zakwaszenia
- problemy ze sprawnością ruchową stawów, wskutek gromadzenia kwasu moczowego
To najczęściej występujące objawy zakwaszenia organizmu, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Warto udać się do lekarza, który wykona badania krwi i postawi diagnozę.
Zakwaszenie organizmu – skutki
Zakwaszenie organizmu nie jest chorobą samą w sobie, jednak bagatelizowane przez dłuższy okres sprzyja powstawaniu poważnych dolegliwości. Do najczęściej występujących należą:
- cukrzyca
- choroby wątroby
- choroby nerek
- nadciśnienie tętnicze
- osteoporoza
- otyłość
- nowotwory
- wypadanie włosów
- próchnica zębów
- choroby intymne
To najczęściej występujące skutki u pacjentów, u których zakwaszenie organizmu utrzymuje się przez dłuższy czas. Dlatego warto kontrolować poziom pH, co najmniej raz w roku.
Zakwaszenie organizmu – badania i test
Najbardziej wiarygodnym badaniem zakwaszenia organizmu jest badanie krwi, czyli tzw. gazometria lub test moczu. Krew może być pobierana z palca (u dzieci) lub z tętnicy. Najczęściej do gazometrii pobierana jest krew tętnicza z uwagi na najbardziej wiarygodny wynik kwasowo – zasadowy. Badanie wykonywane jest na czczo, dlatego nie wolno spożywać przed nim żadnych posiłków, bo inaczej wynik nie będzie wiarygodny.
Do badania zakwaszenia organizmu za pomocą moczu można wykorzystać papierki lakmusowe. Wynik jednak nie zawsze jest wiarygodny ponieważ zmieniają one kolor także pod wpływem innych substancji. Dlatego najczęściej lekarz stosuje badanie laboratoryjne moczu, gdzie sprawdzany jest poziom jonów wodorowych. Im wyższy, tym organizm bardziej zakwaszony.
Zakwaszenie organizmu – leczenie
Zakwaszenie organizmu może mieć wiele przyczyn: zła dieta, nadmiar używek, przyjmowanie leków, suplementów, a także silny i przewlekły stres lub nadmiar ćwiczeń fizycznych. Kluczowym elementem w leczeniu zakwaszenia organizmu jest właściwa dieta. Powinna ona zawierać warzywa i owoce, które posiadają właściwości alkalizujące (odkwaszające). Największe właściwości kwasotwórcze posiada: fosfor, siarka i chlor. Natomiast pierwiastki zasadotwórcze to: wapń, sód, potas i magnez.
Dlatego należy zredukować w diecie takie składniki jak: mięsa i produkty pochodne, ser i produkty wysoko nabiałowe, ryby oraz jaja. Zredukować nie oznacza całkowicie wykluczyć. Alkalizująco działają warzywa i owoce, dlatego powinny dominować na talerzu w diecie odkwaszającej. Do najbardziej alkalizujących należą: ananas, arbuz, kiwi, daktyle, figi, cukinia, bakłażan, sałaty liściaste, ogórek i pomidor. W przypadku wątpliwości warto udać się do dietetyka, który ustali odpowiednią dietę.
Wapń na odkwaszenie organizmu
Wapń działa silnie alkalizująco, dlatego warto sięgnąć po suplement wapniowy. W aptekach można spotkać bardzo dużo suplementów z wapniem, ale warto wybierać niesłodzony. Dla niektórych osób nie jest zbyt smaczny, ale ma silniejsze działanie z uwagi na czystą postać. Dodatkowo witaminy K i D wspomagają wchłanianie wapnia przez organizm. Pierwiastek ten korzystnie wpływa również na stan zębów, kości, stawów i na pracę układu mięśniowego (również mięśnia sercowego).
Odkwaszanie organizmu za pomocą wapnia warto przeprowadzać 3 – 4 razy w roku. Szybkie efekty przynosi suplement w formie tabletek musujących z uwagi na lepsze wchłanianie niż kapsułki. Należy jednak pamiętać, aby taki napój pić min. 30 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po nim, bo wtedy przynosi maksymalne korzyści dla zdrowia. Warto zapoznać się z ulotką informacyjną z uwagi na odpowiednie dawkowanie suplementu.
To najczęściej wykorzystywane metody leczenia zakwaszenia organizmu. W obecnych czasach dość często do tego dochodzi z uwagi na dużą ilość sztucznych dodatków w produktach spożywczych, a także niezdrowy tryb życia wynikający. Warto jednak zadbać o swój organizm i przeprowadzać jego odkwaszanie kilka razy w roku.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.