Rozedma płuc – objawy i leczenie
Rozedma płuc jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, podczas której pęcherzyki płucne stają się nadmiernie wypełnione powietrzem, przez co ich ścianki ulegają uszkodzeniu. Nieleczona przypadłość może prowadzić do niedotlenienia organizmu, a także do niewydolności układu krążenia, które jest niebezpieczne dla życia. Jak rozpoznać objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?
Spis treści:
Rozedma płuc – przyczyny
Przyczyny nie są do końca ustalone, jednak bardzo często choroba pojawia się u palaczy. Przypadłość może być skutkiem innych chorób, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która w zaawansowanym stopniu powoduje powstawanie rozedmy. Kolejną przyczyną może być wada genetyczna wywołująca wrodzony niedobór alfa1-antytrysyny, co powoduje uszkodzenie włókien sprężystych płuc i prowadzi do rozedmy.
Bardzo często na rozedmę płuc chorują palacze (papierosów, fajek, cygar). Dym tytoniowy zawiera bardzo dużo różnego rodzaju gazów, które upośledzają pracę oskrzeli, a te z kolei nie chronią należycie płuc przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Poza tym zawarte w dymie gazy uszkadzają tkankę płuc i prowadzą do wielu chorób, w tym także do nowotworu.
Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na rozedmę płuc są szkodliwe warunki pracy. Bardzo często na tę chorobę zapadają osoby, które pracują w miejscach o dużym zapyleniu (kurz, pył, środki chemicznie).
Rozedma płuc – objawy
Do najczęściej występujących objawów należą:
- słyszalne świsty podczas oddychania chorego
- brak kondycji i szybkie męczenie się
- przewlekły kaszel
- wypluwanie biało-żółtej plwociny
- problemy z oddychaniem, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym
Rozedma płuc – badania i diagnoza
Przede wszystkim lekarz rozpoczyna wizytę od osłuchiwania płuc chorego. Jako dodatkowe badania najczęściej wykonywane są:
RTG klatki piersiowej – prześwietlenie klatki umożliwia wykrycie zmian powstałych w płucach spowodowanych rozedmą lub innymi chorobami. Jest to podstawowe badanie wykonywane przy podejrzeniu choroby płuc.
Badanie spirometrem – głównie służy do wykrywania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, której skutkiem jest rozedma płucna. Badanie trwa 5 minut i polega na dmuchaniu w aparat przez pacjenta Wykonywane jest w celu sprawdzenia rezerw płucnych.
EKG – przeważnie wykonywane jest jako badanie dodatkowe z uwagi na to, że choroby płuc mogą powodować niewydolność serca.
Tomografia komputerowa (TK) – zazwyczaj jest wykonywana jako badanie dodatkowe w przypadku niejasnego obrazu RTG. Pozwala na dokładniejszą ocenę stanu płuc. W niektórych przypadkach wykonywana jest tomografia komputerowa w wysokiej rozdzielczości (TKWR)
Rozedma płuc – leczenie
Zaawansowanej rozedmy płuc nie można wyleczyć, ale można złagodzić jej objawy i przedłużyć sobie życie. Od czego zacząć leczenie? Przede wszystkim od wyeliminowania czynnika, który spowodował rozwój choroby. Jeżeli są nim papierosy to trzeba rzucić palenie, ponieważ terapia będzie nieskuteczna, a choroba nadal będzie rozwijać w szybkim tempie.
Kolejnym krokiem do zahamowania choroby jest unikanie czynników, które sprzyjają jej rozwojowi, np. miejsc o dużym stężeniu pyłów, środków chemicznych, itd. W niektórych przypadkach nie jest to do końca możliwe, bo wiele osób musiałoby zrezygnować z wykonywanej pracy. Dlatego przynajmniej powinny zadbać o środki bezpieczeństwa (maski ochronne, ubrania, wentylację), aby zniwelować szkodliwe działanie pyłów i środków chemicznych.
W leczeniu farmakologicznym rozedmy płuc najczęściej na początku stosuje się leki w formie wziewnej w postaci tzw. inhalatorów. Działają one rozkurczowo na oskrzela, usprawniają pracę rzęsek, a także rozpuszczają zaległą wydzielinę. W przypadki ostrej rozedmy pacjenci przyjmują glikokortykosteroidy, czyli leki, które działają przeciwzapalnie w połączeniu z lekami rozszerzającymi oskrzela.
Środki rozszerzające mogą być stosowane codziennie lub doraźnie, w zależności od stanu pacjenta. W przypadku utrzymującego się stanu zapalnego w oskrzelach i płucach, stosowany jest antybiotyk przeważnie w formie doustnej.
Na dzień dzisiejszy to podstawowe metody leczenia, dlatego lepiej wcześniej zapobiegać niż długo leczyć.
Jak zapobiegać rozedmie płuc?
Choroby nie można wyleczyć, ale można jej skutecznie zapobiegać. Niestety, wiele osób mając świadomość ryzyka zachorowania nadal pali papierosy, ponieważ nie potrafi zerwać z nałogiem. W takim przypadku zapobieganie powinno opierać się na rzuceniu palenia.
W przypadku szkodliwych warunków pracy, które sprzyjają powstawaniu rozedmy płuc, należy zachować wszystkie środki bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem są częste wyjazdy na łono natury, aby płuca mogły odetchnąć świeżym powietrzem. Podobnie powinny postępować osoby mieszkające w miastach, o wysoko rozwiniętym przemyśle, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże.
Ważne jest też leczenie wszystkich infekcji dróg oddechowych do końca, ponieważ niedoleczone mogą rozprzestrzenić się również na oskrzela i płuca. To zwiększa ryzyko zachorowania na rozedmę płuc. Bardzo ważna jest również dieta, która powinna zawierać warzywa i owoce, które są źródłem witamin i minerałów.
Istotnym elementem zapobiegania chorobie są okresowe badania płuc. Obecnie w niektórych placówkach medycznych w Polsce można wykonać je bezpłatnie. Dzięki badaniom możliwe jest wczesne wykrycie choroby płuc i jej leczenie. Im wcześniej wykryta przypadłość, tym większe szanse na wyleczenie.
Rozedma płuc to choroba, której można zapobiegać. Problem polega jednak na tym, że wiele osób lekceważy nawet silne objawy i zgłasza się do lekarza, gdy choroba jest już rozwinięta. Dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia, niezwłocznie należy udać się do lekarza pulmologa.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.