Refluks żołądkowy-objawy i leczenie
Refluks żołądkowy to zaburzenia pracy zwieracza przełyku polegające na cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Nieleczona przypadłość może prowadzić do podrażnienia wyściółki przełyku, a w konsekwencji do powstania wrzodów. Okazuje się, że na refluks choruje w ostatnich latach coraz więcej Polaków. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?
Spis treści:
Refluks żołądkowy – przyczyny
Główną przyczyną refluksu żołądkowego jest osłabienie zwieracza przełyku. Przy prawidłowej pracy zwieracz otwiera się, gdy jedzenie wędruje z przełyku do żołądka, po czym szczelnie zamyka się uniemożliwiając cofanie pokarmu. W przypadku zaburzenia pracy zwieracza i zbyt długiego otwarcia, treść cofa się do przełyku powodując tym samym podrażnienie jego ścianek.
Zbyt częste działanie kwasu żołądkowego na ścianki przełyku może prowadzić do powstawania wrzodów, dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. Praca zwieracza może być zaburzona przed nieodpowiednią dietę lub nadwagę powodującą zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej.
Kolejną przyczyną refluksu żołądkowego może być przepuklina roztworu przełykowego, która powoduje przesunięcie części przełyku i tym samym zaburzenie pracy zwieracza. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie i podjęcie leczenia. Choroba może być również spowodowana przyjmowaniem niektórych leków przeciwbólowych, uspokajających, pigułek antykoncepcyjnych, blokerów kanału wapniowego, azotanów, beta-mimetyków, antybiotyków lub nasercowych. Refluks żołądkowy może się też pojawiać u kobiet w ciąży.
Również niewłaściwa dieta bogata w ciężkostrawne potrawy, alkohol, kawę, mocą herbatę, słodycze, tłuszcz, napoje gazowane, ostre potrawy, cebulę, czosnek lub owoce cytrusowe może zaburzać pracę zwieracza.
Refluks żołądkowy – objawy
W rzadkich przypadkach choroba może nie dawać silnych objawów, przez co pacjent nie wie, że jest chory i przypadłość często zostaje wykryta podczas endoskopii. Najczęstszym objawem refluksu żołądkowego jest zgaga. Należy jednak pamiętać, że u osoby zdrowej występowanie zgagi po obfitym i ciężkostrawnym posiłku nie jest niepokojącym objawem. Podobnie jest z cofaniem treści żołądkowej przy pochylaniu. Jednak, gdy dolegliwości te pojawiają się często, to należy powiedzieć o nich lekarzowi.
Do kolejnych objawów refluksu żołądkowego należą:
- Bóle zamostkowe – pacjenci często skarżą się na bóle w okolicy mostka, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku.
- Nieprzyjemny zapach i niesmak w ustach – utrzymuje się nawet po umyciu zębów.
- Chrypka – spowodowana jest podrażnieniem przełyku przez kwas solny.
- Kaszel – zwłaszcza w pozycji leżącej, gdy treść przedostaje się do płuc i utrudnia oddychanie.
- Ból w przełyku – występuje podczas przełykania pokarmu i z czasem staje się coraz silniejszy.
- Nudności – występują dość rzadko, ale w niektórych przypadkach pacjenci odczuwają je po zjedzeniu posiłku.
To najczęściej występujące objawy, które mogą świadczyć o występowaniu refluksu żołądkowego. Dlatego nie wolno ich bagatelizować, ale należy jak najprędzej udać się do lekarza.
Refluks żołądkowy – leczenie
Leczenie przypadłości przede wszystkim powinno zaczynać się od zmiany sposoby odżywiania. Dieta przy refluksie powinna być uboga w: ciężkostrawne potrawy, alkohol, kawę, mocą herbatę, słodycze, tłuszcz, napoje gazowane, ostre potrawy, cebulę, czosnek lub owoce cytrusowe, które zaburzają pracę zwieracza, a także obciążają żołądek.
Następnie stosowane jest leczenie farmakologiczne refluksu żołądkowego, które ma na celu złagodzenie objawów. Należy pamiętać, że ten rodzaj kuracji łagodzi jedynie objawy, ale nie usuwa przyczyny choroby. Do najczęściej stosowanych leków należą: leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego, inhibitory pompy protonowej i inhibitory leukotrienów. Poza tym pacjenci często przyjmują leki osłonowe, które chronią wyściółkę przełyku przed szkodliwym działaniem kwasu żołądkowego. W celu całkowitego usunięcia refluksu stosowane jest leczenie operacyjne.
Refluks żołądkowy – leczenie zabiegowe
Najczęściej stosowanym leczeniem chirurgicznym jest fundoplikacja sposobem Nissena. Zabieg ten jest mniej inwazyjny niż standardowa operacja ponieważ lekarz wykonuje tylko niewielkie otwory w brzuchu w celu wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie wokół dolnej części przełyku tzw. mankietu ze zszytej przedniej i tylnej ściany żołądka. Zadaniem mankietu jest uniemożliwienie cofania się treści żołądkowej przez dolny zwieracz przełyku.
W niektórych przypadkach, po przebytych operacjach jamy brzusznej fundopilacja nie jest możliwa, dlatego stosuje się klasyczny zabieg. Zabiegowe leczenie refluksu żołądkowego najczęściej jest niezbędne w celu całkowitej eliminacji tej choroby.
Refluks żołądkowy – powikłania
Bardzo często osoby cierpiące na tę chorobę nie zdają sobie z niej sprawy i leczą się we własnym zakresie próbując wyeliminować dokuczliwy objaw, jakim najczęściej jest zgaga. Zażywanie leków bez recepty na zgagę przynosi tylko chwilową ulgę ponieważ główna przyczyna, którą jest osłabienie zwieracza przełyku nie zostaje usunięta. Niestety przewlekły refluks żołądkowy może prowadzić do powstania wrzodów przełyku i żołądka.
W konsekwencji może pojawić się tzw. przełyk Baretta, czyli stan przednowotworowy. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów refluksu żołądkowego należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Refluks żołądkowy – zapobieganie
Zapobieganie polega przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego stylu życia i ograniczeniu w diecie produktów, które zostały wymienione powyżej. Należy dbać o prawidłową wagę ciała, aby nadwaga nie zaburzała pracy zwieracza przełyku. W przypadku przyjmowania leków osłabiających zwieracz i wystąpieniu objawów, należy poinformować o tym lekarza.
Im wcześniej podjęte leczenie refluksu żołądkowego, tym szybszy powrót do zdrowia!
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.