Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to stan zapalny dróg oddechowych powstały wskutek działania pyłków (popiół, kurz, zanieczyszczenia powietrza) lub gazów (dym papierosowy). Choroba powoduje utrudniony przepływ powietrza w efekcie czego pojawiają się duszności. Skutki nieleczonego stanu chorobowego mogą być groźne dla życia. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie?
Spis treści:
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny
W 90% choroba występuje u palaczy papierosów, ponieważ stan zapalny oskrzeli i płuc spowodowany jest dymem tytoniowym. Ryzyko zachorowania jest mniejsze u miłośników cygar i fajek, ale większe niż u osób niepalących. Niestety te również są narażone na zachorowanie wskutek biernego palenia.
Kolejnymi czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc są szkodliwe warunki pracy. To miejsca, w których istnieje duże stężenie kurzu, pyłów, a także środków chemicznych. Również zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania, dlatego wiele osób wyjeżdża z wielkich miast na łono natury, aby odetchnąć świeżym powietrzem.
Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc należą: przebyte choroby płuc (gruźlica), zaburzenia w rozwoju płuc (mała pojemność), a także infekcje wirusowe i bakteryjne przebyte w dzieciństwie. Także wrodzony niedobór alfa1-antytrysyny , czyli białka, które chroni tkankę łączną przed uszkodzeniem, zwiększa ryzyko choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy
Objawy choroby mogą być mocniej lub słabiej odczuwalne przez chorego, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. U niektórych osób występuje tylko zapalenie oskrzeli, a u innych rozedma płuc. Objawami, które mogą świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc są:
- świsty i burczenie podczas oddychania
- wydech znacznie dłuższy od wdechu
- wypluwanie plwociny, zwłaszcza nad ranem
- przewlekły kaszel
- stale utrzymująca się duszność i problemy z oddychaniem, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym
- w zaawansowanym stopniu choroby może pojawić się krew w plwocinie
Nie wolno lekceważyć powyższych objawów, ponieważ przewlekłe problemy z oddychaniem mogą prowadzić do niedotlenienia mięśnia sercowego i do zawału serca.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – badania i diagnoza
O występowaniu choroby zazwyczaj świadczą objawy. Podczas wizyty lekarz wykonuje standardowe osłuchiwanie płuc, ale w celu dokładnej oceny ich stanu wykonuje badania dodatkowe.
RTG klatki piersiowej – prześwietlenie płuc, dzięki czemu zmiany w płucach są widoczne na zdjęciu rentgenowskim.
Badanie spirometryczne – badanie rezerw oddechowych płuc, które wykrywa chorobę nawet w początkowym stadium. Badanie trwa ok. 5 minut, w tym czasie pacjent dmucha w aparat według wskazań lekarza.
Echo serca i EKG – to badania wykonywane u osób z podejrzeniem nadciśnienia płucnego, które jest szczególnie niebezpieczne.
Gazometria – pacjentowi pobierana jest próbka krwi, w której niski poziom tlenu, a wysoki poziom dwutlenku węgla świadczą o zapaleniu oskrzeli, co jest objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie
Choroba jest uleczalna pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta. Leczenie powinno rozpoczynać się od rzucenia palenia, choć w praktyce różnie z tym bywa. Palenie w trakcie leczenia zaostrza objawy i powoduje przyspieszenie choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie farmakologiczne
Ten rodzaj leczenia ma na celu złagodzenie objawów choroby, a także poprawę oddychania, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. W początkowym etapie chorobę można wyleczyć przez rzucenie palenia i w niektórych przypadkach stosowanie leków. Natomiast w zaawansowanym stopniu choroby nie można wyleczyć, ale można sobie przedłużyć życie i złagodzić objawy.
W zaawansowanym stopniu pacjenci zazwyczaj otrzymują leki, które działają rozkurczająco na oskrzela. Leki muszą być przyjmowane systematycznie według wskazań lekarza, bo inaczej leczenie nie przyniesie skutku
Do najczęściej stosowanych leków należą: b2-mimetyki, leki antycholinolityczne, preparaty metyloksantyn oraz glikokortykosteroidy. O ich rodzaju i dawkowaniu decyduje lekarz w zależności od stanu chorego.
W przypadku zaawansowanej rozedmy płucnej wymagane jest leczenie operacyjne lub w rzadkich przypadkach przeszczep płuc.
WAŻNE: przewlekła obturacyjna choroba płuc nieleczona jest niebezpieczna dla życia. Objawy stają się coraz mocniej odczuwalne, a utrudnione oddychanie prowadzi do niedotlenienia organizmu. Skutki tego mogą być katastrofalne, dlatego warto zadbać o swoje płuca, a w razie objawów udać się do lekarza.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl