Przepuklina roztworu przełykowego – objawy i leczenie
Przepuklina roztworu przełykowego to choroba układu pokarmowego, która polega na przemieszczeniu się części żołądka do klatki piersiowej przez roztwór przełykowy przepony, która oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej. Przypadłość powoduje zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku, którego zadaniem jest zapobieganie cofaniu się treści żołądkowej. Towarzysz temu zgaga, mdłości i ból brzucha. Jakie są dokładne objawy i metody leczenia schorzenia?
Spis treści:
Przepuklina roztworu przełykowego – przyczyny
Choć nie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, to na co dzień jest narażony na pojawienie się przepukliny roztworu przełykowego. W jakich sytuacjach może do niej dojść? Przede wszystkim, gdy mięśnie przepony są osłabione, czemu sprzyja: ciąża, otyłość lub przewlekły stres, a także garbienie się. Poza tym do schorzenia najczęściej dochodzi:
- podczas dźwigania ciężarów
- wskutek długotrwałego przebywania w pozycji pochylonej
- przewlekłych zaparć
- ostrego kaszlu lub kichania
Przepuklina roztworu przełykowego – objawy
W zdrowym przełyku pokarm wędruje z niego do żołądka, a jego cofaniu zapobiega dolny zwieracz. Jeżeli dojdzie do przepukliny to część żołądka przedostaje się z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Zwieracz nie może prawidłowo pracować, co skutkuje cofaniem się kwaśnej treści żołądkowej w przeciwną stronę, czyli do przełyku. Taki stan może prowadzić do zapalenia przełyku. Niewielka przepuklina roztworu przełykowego może nie dawać silnych objawów, przez co chory nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na tego typu schorzenie.
W przypadku przepukliny w zaawansowanym stadium, objawy mogą się nasilać w pozycji leżącej i najczęściej pojawiają się:
- bóle w górnej części brzucha
- zgaga
- wzrost ciśnienia jamy brzusznej
- mdłości
- w niektórych przypadkach chrypka i kaszel
W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy jak najprędzej skontaktować się z lekarzem, aby podjąć leczenie przepukliny roztworu przełykowego.
Przepuklina roztworu przełykowego – diagnoza i badania
Do najczęściej stosowanych badań przepukliny roztworu przełykowego wykorzystywane są następujące badania:
Badanie fizykalne – podczas ucisku miejsca występowania przepukliny pojawia się ból w górnej części brzucha lub zamostkowy.
Badanie rentgenowskie (RTG) w pozycji Trendelenburga – czyli prześwietlenie chorego miejsca za pomocą promieni rentgenowskich. Chory leży w pozycji, w której jama brzuszna znajduje się poniżej poziomu głowy. Badanie pozwala utrwalić obraz prześwietlanego narządu na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie zmian fizycznych powstałych wskutek przepukliny.
Panendoskopia (gastroskopia) – polega na badaniu przewodu pokarmowego za pomocą wprowadzonego endoskopu. Obraz jest rejestrowany i monitorowany na bieżąco. Badanie pozwala na dokładną ocenę stanu przewodu pokarmowego. Bardzo często stosowane jest przy wrzodach żołądka.
Tomografia komputerowa (TK) – pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu chorego narządu niż w przypadku RTG. Przeważnie stosowana jest, gdy występują nietypowe zmiany w układzie pokarmowym.
Przepuklina roztworu przełykowego – leczenie
Leczenie przepukliny roztworu przełykowego najczęściej obejmuje:
Leczenie niefarmakologiczne – skupia się na odpowiedniej diecie, z której należy wykluczyć: napoje gazowane i potrawy ciężkostrawne. Ważne jest też spożywanie porcji posiłków, które nie powodują przejadania się, unikanie wysiłku fizycznego po zjedzeniu posiłku, dbanie o odpowiednią wagę ciała i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji pochylonej do przodu.
Leczenie farmakologiczne – opiera się na przyjmowaniu leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, np. inhibitory pompy protonowej i antagonisty receptora H2. W niektórych przypadkach pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe.
Leczenie operacyjne – stosowane jest w przypadku dużych przepuklin. Do najczęściej stosowanych zabiegów należą:
- fundoplikacja Nissena
- fundoplikacja Hilla
- plastyka wpustu metodą Belseya
Nie wolno lekceważyć objawów przepukliny roztworu przełykowego, ale jak najprędzej należy skontaktować się z lekarzem. Ból w okolicy górnej części brzucha może być oznaką innych, niebezpiecznych chorób.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.