Odmrożenia – jakie są objawy i leczenie?
Odmrożenia – to zmiany w tkance skóry, powstałe w wyniku działania niskiej temperatury, co zmniejsza dopływ krwi do komórek. Im niższa temperatura i dłuższy czas przebywania na mrozie, tym cięższy stopnień odmrożenia, co może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Bardzo często dochodzi to tego na stoku w zimie, gdzie działanie wilgotnego, mroźnego powietrza jest spotęgowane przez wiatr.
Niektóre osoby w celu rozgrzania organizmu spożywają alkohol na mrozie, który działa na naczynka krwionośne, przez co organizm szybciej wychładza się, a to może prowadzić nawet do śmierci. Jak rozpoznać odmrożenie?
Odmrożenia – objawy
Występują 4 stopnie odmrożeń, w zależności od powstałych zmian. Dzielimy je na:
I stopień – najczęściej u zdrowych osób nie jest groźny ponieważ zmiany w strukturze i krążeniu skóry są przejściowe. Miejsce odmrożone charakteryzuje się: bladością lub sino-czerwoną barwą, pieczeniem, świądem, a w cięższych przypadkach bólem.
II stopień – najczęściej na skórze, która była poddana działaniu niskiej temperatury występują drobne pęcherzyki z płynem surowiczym. Może pojawić się także świąd lub pieczenie skóry.
III stopień – jest groźny ponieważ dochodzi do obumarcia komórek skórnych. W początkowej fazie charakteryzuje się bólem i obrzękiem. Wraz z obumarciem komórek, ból zanika, a pacjent traci czucie skórne. Martwica skóry jest niebezpieczna ponieważ może rozprzestrzenić się także na tkankę mięśniową, dlatego należy jak najprędzej udać się do lekarza. Może pojawić się też gorączka, zawroty głowy lub wymioty.
IV stopień – jest najgroźniejszy ponieważ obumarciu ulegają także tkanki głębsze, a co gorsze może dojść do ich odpadnięcia. Ten stan jest najcięższy, dlatego bardzo często pojawia się wysoka gorączka, dreszcze, zawroty głowy, wymioty, bo organizm jest zakażony wskutek martwicy.
Odmrożenia – pierwsza pomoc
Bardzo często do odmrożeń dochodzi w górach lub po imprezach mocno zakrapianych alkoholem. Osoba pijana często odczuwa na mrozie nadmierną senność i łatwo zasypia. Długotrwałe przebywanie w niskiej temperaturze prowadzi do odmrożenia lub śmierci. Najczęściej odmrożeniom ulegają uszy, nos, palce, dłonie lub stopy. Jak wygląda pierwsza pomoc przy odmrożeniach?
- Przede wszystkim należy wezwać pogotowie pod nr. 999. Poszkodowanego należy przenieść do ciepłego, ale nie gorącego pomieszczenia. Jeśli to niemożliwe to należy go okryć, szczególnie odsłonięte i odmrożone części ciała (ręce, stopy, uszy).
- Jeżeli odmrożeniu uległy palce, dłonie lub stopy to należy je włożyć do letniej wody. Początkowo o temperaturze 25 °C, a następnie 36 °C. Woda nie może być gorąca.
- Następnie poszkodowanemu należy podać ciepły, ale nie gorący napój. Nie wolno pod żadnym pozorem podawać napojów z zawartością alkoholu.
- Nie należy mocno rozcierać miejsc odmrożonych, ponieważ to może spowodować dodatkowe uszkodzenia tkanki skórnej.
- Na odmrożone miejsca można przykładać wyłącznie czyste opatrunki, a kończyny należy układać wyżej niż reszta ciała i je okryć.
Nie wolno bagatelizować odmrożeń III i IV stopnia, ale należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby dokładnie ocenił stan pacjenta i zastosował leczenie.
Odmrożenia kończyn– leczenie
Domowe sposoby mogą być stosowane w przypadku I i II stopnia odmrożeń, jeżeli nie pojawiają się powikłania. W tym celu:
- Odmrożone dłonie należy rozgrzewać w letniej wodzie, na początku w temperaturze 25 °C, stopniowo zwiększając do 36 °C. Nie należy od razu wkładać dłoni do ciepłej wody, ponieważ pojawi się ból.
- Na mrozie organizm szybko ulega odwodnieniu, dlatego warto pić ciepłe napoje niegazowane, herbatki, soki, napoje witaminowe z tabletkami musującymi. Napoje nie mogą być zbyt gorące.
- Następnie odmrożone kończyny należy umieścić wysoko, np. nogi położyć na poduszce.
- Po złagodzeniu objawów można stosować kąpiel kończyn, naprzemiennie wkładając je do ciepłej i chłodnej wody.
- Dłonie lub stopy warto delikatnie masować, aby pobudzić krążenie, można również wcierać maść kamforową.
- Jeżeli objawy zanikną, można wziąć ciepłą kąpiel, aby rozgrzać całe ciało i pobudzić mikrokrążenie.
- Należy unikać narażania kończyn na działanie niskiej temperatury. Na stopy warto zakładać ciepłe skarpetki, a na dłonie grube rękawice. Dłonie dodatkowo można smarować kremem na zimę chroniącym warstwę skóry.
To najczęściej stosowane domowe sposoby przy niewielkich odmrożeniach. W przypadku skóry wrażliwej na mróz, warto stosować tłuste kremy przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętaj, aby zimą chronić głowę czapką, zwłaszcza uszy, które są podatne na szkodliwe działanie niskiej temperatury.
W przypadku odmrożeń II, III i IV stopnia pacjent otrzymuje surowicę przeciwtężcową, aby nie doszło do zakażenia organizmu.
Należy pamiętać, że odmrożeń nie wolno lekceważyć, ponieważ może to prowadzić do martwicy. Jeżeli pomimo przebywania w pokojowej temperaturze skóra jest blada, a ból zanikł to należy jak najprędzej udać się do lekarza, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do odmrożenia.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.