Niskie ciśnienie krwi – zapobieganie i leczenie
Czym dokładnie jest niskie ciśnienie krwi i jak można sobie z nim radzić? To stan, w którym wartości pomiaru ciśnienia wynoszą poniżej 100/60 mm Hg i utrzymują się trwale. Jednak w rzeczywistości niedociśnienie należy diagnozować indywidualnie ponieważ każda osoba może odczuwać jego skutki przy innych wartościach. Przypadłość ta nie jest uważana za chorobę. Jakie są objawy, przyczyny i jak leczyć niskie ciśnienie krwi?
Spis treści:
Niskie ciśnienie krwi – przyczyny
Występują 2 typy niedociśnienia krwi: pierwotne i wtórne. Najczęściej występującą przypadłością jest niedociśnienie pierwotne, czyli takie, które występuje samoistnie i nie jest wynikiem żadnego stanu chorobowego organizmu. Obecnie medycyna nie zna dokładnej przyczyny tej przypadłości, oficjalnie uważa się, że ma ona cechy dziedziczne. Najczęściej niskie ciśnienie krwi występuje u osób szczupłych. Inaczej sprawa wygląda z niedociśnieniem wtórnym.
Niedociśnienie wtórne może być objawem stanu chorobowego:
- niewydolności serca, zapalenia osierdzia, zaburzenia pracy serca
- niedoczynności nerek
- niedoczynności tarczycy
- braku sodu w organizmie (hiponatremia)
- zbyt małej ilość płynów ustrojowych
Niskie ciśnienie krwi może być również wynikiem zażywania niektórych leków: antydepresyjnych, nasercowych lub moczopędnych.
Niskie ciśnienie krwi – objawy
Wielu lekarzy twierdzi, że niskie ciśnienie krwi jest znacznie korzystniejsze niż wysokie ciśnienie z uwagi na to, że chroni organizm przez udarem mózgu, zawałem serca, a także innymi chorobami spowodowanymi nadciśnieniem. Choć nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, to bywa często uciążliwą przypadłością z uwagi na objawy. Do najczęstszych należą:
- bóle głowy
- zawroty głowy i utrata równowagi
- bardzo słaba kondycja fizyczna
- przewlekłe zmęczenie
- zimne kończyny, mimo wysokiej temperatury otoczenia
- omdlenia
Bóle i zawroty głowy – w szczególności w okolicach czoła. Najczęściej takie objawy występują podczas schylania się lub nagłej zmiany pozycji np. z siedzącej na stojącą. Dlatego osoby cierpiące na niskie ciśnienie krwi powinny zmieniać pozycję w powolny sposób, aby zapobiec tym objawom. Dodatkowe oznaki to zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, a także lekkie omdlenia.
Omdlenia – u niektórych osób cierpiących na niskie ciśnienie krwi pojawiają się omdlenia, ale na ogół trwają tylko kilka sekund. Ten stan występuje wskutek gwałtownego rozszerzenia naczyń krwionośnych i zbyt ubogiego zaopatrzenia mózgu w krew i tlen. Mimo, że tego typu omdlenia na ogół nie są groźne, to chorzy mogą doświadczyć urazów ciała podczas upadków.
Z tego względu osoby, u których występuje chwilowa utrata przytomności powinny unikać miejsc niebezpiecznych, np. stoków górskich, z których mogą spaść, itd. Każde omdlenie najlepiej jest zgłosić lekarzowi w celu diagnozy, ponieważ omdlenia mogą być spowodowane również innymi chorobami.
Niskie ciśnienie krwi – leczenie
Niedociśnienia pierwotnego nie można skutecznie wyleczyć, ale można stosować doraźne metody. Do najczęstszej należą krople, które osoby cierpiące na tę przypadłość zażywają w stanie, gdy ciśnienie jest wyjątkowo niskie. Bardzo dobrze działa również kawa, która łączona jest z przyjemnością. Z napojem tym nie należy jednak przesadzać ponieważ w dużych ilościach wypłukuje magnez i potas, niezbędny do prawidłowej pracy serca.
W przypadku osób z niskim ciśnieniem krwi, zwłaszcza pierwotnym ważna jest profilaktyka, a także obserwacja w jakich sytuacjach ciśnienie znacznie spada. Należy obserwować swój organizm i zapisywać np. o której godzinie, przy jakiej pogodzie, w jakiej pozycji lub stanie emocjonalnym następuje spadek ciśnienia. Umożliwia to stosowanie doraźnych środków na jego podniesienie lub unikanie takich sytuacji przez odpowiednie działania.
Na przykład: jeżeli do dużych spadków dochodzi w pozycji stojącej tzw. niedociśnienie ortostatyczne to należy unikać stania przez dłuższy czas. Jeżeli to konieczne, dobrze jest delikatnie zmieniać pozycję, przestępując z nogi na nogę, co kilkadziesiąt sekund.
Ważne, aby nauczyć się odpowiednio postępować, a dzięki temu skutki niskiego ciśnienia będą pojawiać się rzadziej. Inaczej sprawa wygląda przy niedociśnieniu wtórnym.
Niedociśnienie wtórne (objawowe)
Niedociśnienie wtórne nie jest przypadłością samą w sobie, ale jest objawem innych chorób, które zostały przedstawione powyżej. W takim przypadku ważne jest leczenie stanu chorobowego, który powoduje spadek ciśnienia. Kluczowym czynnikiem jest diagnoza tej choroby postawiona przez lekarza specjalistę i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Jeżeli choroba zostanie wyleczona lub stan chorobowy zostanie złagodzony, to ciśnienie automatycznie podniesie się do właściwych wartości.
Niskie ciśnienie krwi – powikłania
Przy niedociśnieniu pierwotnym powikłania zazwyczaj nie występują u zdrowych osób. Jedynym niebezpieczeństwem są omdlenia, które mogą powodować kontuzje podczas upadku lub stwarzać sytuacje zagrożenia życia, np. podczas prowadzenia samochodu.
Jednak przy niedociśnieniu wtórnym, które jest spowodowane chorobą, nieleczony stan chorobowy może się rozwijać i powodować nieodwracalne szkody w organizmie. Dlatego ważne jest jak najszybsze postawienie właściwej diagnozy przez lekarza i rozpoczęcie leczenia. Takim przykładem są nieleczone zaburzenia rytmu serca, które mogą z czasem zakończyć się silnym atakiem.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl