Niewydolność nerek – objawy i leczenie
Niewydolność nerek to stan upośledzenia pracy nerek, w związku z czym występują problemy z oddawaniem moczu. To prowadzi do innych stanów chorobowych w organizmie wskutek częściowego wstrzymania wody. Przypadłość może być niebezpieczna nawet dla życia chorego. Jakie są objawy tej choroby oraz jak przebiega leczenie, aby nie dopuścić do groźnych powikłań?
Spis treści:
Niewydolność nerek – przyczyny
Przyczyn powstawania choroby może być wiele, jednak do najczęściej występujących należą:
- cukrzyca – choroba ta często uszkadza nerki
- nadciśnienie tętnicze – ta przypadłość również może uszkadzać nerki, ale z kolei niewydolność nerek może powodować nadciśnienie
- kamienie nerkowe
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- torbiele na nerkach
- wieloletnie stosowanie silnych środków przeciwbólowych
- przewlekły stan zapalny nerek
- wrodzone wady nerek
Niewydolność nerek – objawy
Do najczęściej występujących objawów wśród chorych na niewydolność nerek należą:
- częste oddawanie moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza
- obrzęki kończyn dolnych i twarzy wskutek zatrzymania wody i sodu
- bóle i zawroty głowy
- nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia miesiączkowania
- bladość skóry
- zaburzenia rytmu serca, podobnie jak przy arytmii
- duszności
- brak energii i słaba kondycja fizyczna
- częste krwotoki z nosa
- bóle kostno-stawowe
- ból dolnej części brzucha i brak apetytu
- ból nerek
- krwiomocz w zaawansowanym stopniu choroby
W przypadku wystąpienia objawów niewydolności nerek, jak najszybciej należy udać się do lekarza, ponieważ choroby tych narządów mogą zagrażać nawet życiu. W moczu znajdują się toksyny, które zdrowy organizm wydala, a zaburzenia w oddawaniu moczu powodują zatruwanie organizmu przez zanieczyszczenia. W niektórych przypadkach zatrucie może skończyć się nawet śmiercią.
Niewydolność nerek – badania i diagnoza
Do podstawowych badań należy badanie krwi, w której sprawdzane jest stężenie: kreatyniny, mocznika, wapnia, fosforu glukozy. Kolejne to badanie moczu, a także USG nerek, które umożliwia ocenę stanu tych narządów. Następnie wykonywane są badania specjalistyczne:
Badanie ultrasonograficzne nerek – za pomocą tej metody można ocenić kształt, wielkość, a także położenie nerek. Badanie umożliwia wykrycie kamieni nerkowych lub innych przeszkód hamujących wydalanie moczu.
Urografia – badanie rentgenowskie po dożylnym podaniu kontrastu, które ma na celu sprawdzenie stanu dróg moczowych i czynności nerek.
Tomografia komputerowa (TK) – służy do dokładnej oceny wyglądu i stanu nerek. Badanie nie jest wykonywane w każdym przypadku.
EKG serca i pomiar ciśnienia krwi – badania wykonywane są w celu oceny ciśnienia krwi, a także pracy serca, które często są zaburzone przez chorobę nerek.
To najczęściej wykonywane badania przy podejrzeniu niewydolności nerek. Lekarz może jednak wykonać dodatkowe, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Niedoczynność nerek – leczenie
Leczenie bezzabiegowe niewydolności nerek
Leczenie bezzabiegowe opiera się na ograniczeniu białka i soli w diecie, ponieważ te składniki znacznie obciążają nerki. Kolejnym ważnym elementem leczenia jest picie dostatecznej ilości płynów i powinna to być niegazowana woda mineralna, ok. 2 litry na dobę, jeżeli nie występują obrzęki.
Leczenie farmakologiczne niewydolności nerek
Leczenie farmakologiczne ma na celu likwidację przyczyny choroby oraz zapobieganie jej rozwojowi. Zazwyczaj pacjenci przyjmują leki moczopędne, w celu zmniejszenia ilości płynów zatrzymanych w organizmie w przypadku obrzęków. W przypadku zakażenia dróg moczowych podawane są również antybiotyki. Jeżeli choroba nerek spowodowała nadciśnienie tętnicze, to chory zażywa również leki na nadciśnienie.
Pomocniczo podawane są preparaty z kwasem foliowym i żelazem, aby nie dopuścić do anemii. Poza tym wapń i witamina D, która usprawnia jego wchłanianie w celu zapobiegania odwapnieniu układu kostnego.
Leczenie operacyjne niedoczynności nerek
W przypadki stwierdzenia kamicy nerkowej lub złogów, które utrudniają oddawanie moczu, konieczna jest operacja. W zaawansowanym stadium choroby stosowana jest dializoterapia, polegająca na pozanerkowym oczyszczaniu krwi z toksyn, za pomocą aparatu, który pełni funkcję nerki. Do ostatecznej metody leczenia tej choroby należy przeszczep nerki.
Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia, bo to zwiększa szansę na całkowite odzyskanie zdrowia lub zahamowanie jej postępów.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl