Nerwica żołądka – objawy i leczenie
Nerwica żołądka to choroba somatyczna, czyli ma swoje źródła w psychice pacjenta, a nie w chorobie żołądka, na co pozornie wskazują objawy. Chorzy często nie zdają sobie sprawy z tego, że cierpią na nerwicę żołądka i stosują domowe metody leczenia: niestrawności, nieżytów, zgagi, itd. Tym czasem źródło tych dolegliwości tkwi w chorobie nerwicowej. To najczęstsza choroba układu nerwowego obok nerwicy serca. Jakie są objawy i jak leczyć nerwicę żołądka?
Spis treści:
Nerwica żołądka – przyczyny
Przyczyny choroby u każdej osoby mogą być inne, ale cechą wspólną jest długotrwały i silny stres. Może on być spowodowany silnym przeżyciem w przeszłości, które mocno zakorzeniło się pamięci chorego i powoduje ciągłe napięcie. Kolejną przyczyną może być środowisko chorego, które jest źródłem silnego stresu lub trudna sytuacja życiowa. Nerwica żołądka najczęściej powstaje w ciągu kilku lat, a osoba chora nie zdaje sobie sprawy, że problemy z żołądkiem są wynikiem stanu nerwicowego.
Nerwica żołądka – objawy
Objawy nerwicy mogą się nasilać, a jak nazwa wskazuje, dotyczą one żołądka. Należą do nich:
- Ucisk w górnej części brzucha, który może pojawiać się samoistnie, nawet w chwilach relaksu.
- Nadkwasota i zgaga, którą często osoby cierpiące na nerwicę żołądka leczą za pomocą środków na nadkwaśność.
- Niestrawność i nieżyt żołądka, które często są tłumaczone jako wynik spożycia nieświeżego jedzenia bądź, zakażenia wirusowego, np. grypą żołądkową.
- Utrata wagi wskutek braku apetytu, często osoba chora nie ma apetytu i odczuwa mdłości.
- Wrażliwość na zapachy, która powoduje mdłości i ból głowy.
- Uczucie silnego napięcia, przy którym często pojawia się przyspieszony rytm serca.
- Zaburzenia snu i brak energii.
Objawy przy nerwicy żołądka mogą nasilać się podczas trudnych i stresujących sytuacji, należą do nich: egzaminy, ślub, zebranie w pracy, ważne rozmowy, itd.
Nerwica żołądka – badania i diagnoza
Badania rozpoczynają się od wywiadu lekarza z pacjentem w celu rozpoznania choroby. Kolejnym badaniem jest zazwyczaj USG jamy brzusznej lub gastroskopia w celu wykluczenia chorób wewnętrznych. Celem tych badań jest także uświadomienie pacjentowi, że fizycznie jest zdrowy bez względu na odczuwalne objawy żołądkowe. To bardzo ważne ponieważ pozytywnie wpływa na psychikę chorego.
Nerwica żołądka – leczenie
Leczenie choroby rozpoczyna się od postawienia diagnozy lekarskiej i uświadomienie pacjentowi, że fizycznie jest zdrowy, o czym już wspominano. Bardzo ważna jest psychoterapia, która powinna być prowadzona równocześnie z leczeniem objawowym nerwicy. Leczenie objawowe skupia się na złagodzeniu dolegliwości żołądkowych. W tym celu pacjenci często przyjmują leki, które łagodzą procesy zapalne w żołądku powstałe wskutek nerwicy, a także przywracają równowagę soków żołądkowych i wydzielania żółci.
W cięższych przypadkach nerwicy żołądka pacjenci stosują również leki psychotropowe, które łagodzą przewlekły stres i utrzymujące się napięcie. Bardzo ważna jest również dieta, która powinna być lekkostrawna, ponieważ odczuwalne skutki trawienia mogą nasilić objawy choroby. Pacjenci często stosują napar z melisy, zwłaszcza na noc, ponieważ działa uspokajająco na umysł i żołądek. Jeżeli przyczyną nerwicy jest otoczenie, to chorzy kierowani są na kuracje wypoczynkowe w celu odprężenia psychicznego.
Jak zapobiegać nerwicy żołądka?
Skoro źródłem choroby jest silny stres, to koniecznie należy zadbać o relaks w celu zachowania równowagi psychicznej. Często wbrew pozorom w domu nie można do końca wypocząć, dlatego właściwym rozwiązaniem jest zmiana miejsca pobytu, choćby na kilka dni. Poza tym warto sprawiać sobie przyjemności, nawet te najmniejsze, które umilają dzień. W diecie nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, a także magnezu i potasu, ponieważ są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Warto również nauczyć się wykonywania ćwiczeń relaksacyjnych, które odprężają ciało i umysł.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl