Nadciśnienie płucne. Objawy i leczenie
Nadciśnienie płucne do niedawna było jedną z najbardziej śmiertelnych chorób. W ciągu ostatnich lat wraz w postępem medycyny, chorzy na tę przypadłość mogą funkcjonować jak zdrowe osoby pod warunkiem, że zostanie ona wcześnie wykryta. Za nadciśnienie płucne uważa się stan, w którym ciśnienie w tętnicy płucnej średnio wynosi 25 mm Hg. Choroba obejmuje zarówno serce, jak i płuca. Jak rozpoznać jej objawy i jak przebiega leczenie?
Spis treści:
Nadciśnienie płucne – objawy
Nadciśnienie płucne często jest wykrywane późno, ponieważ na początku objawy nie są zbyt mocno odczuwalne i dlatego są bagatelizowane. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby, która daje podobne objawy do innych przypadłości.
Na początku symptomy pojawiają się tylko w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, a w stanie spoczynku szybko ustępują. Osoba chora często kojarzy ten stan ze zbyt słabą kondycją fizyczną. Z czasem zmęczenie staje się przewlekłe i znacznie spada wydolność organizmu. Zadyszka i przyspieszone tętno występują nawet w stanie spoczynku.
Wraz z rozwojem nadciśnienia płucnego, chory odczuwa zadyszkę idąc ulicą, która z biegiem czasu staje się silniejsza. Z czasem pokonanie kilku stopni po schodach stanowi duże wyzwanie, a w zaawansowanym stadium jest niemożliwe, a nawet dochodzi do omdleń.
Pojawia się ból w klatce piersiowej, przewlekła chrypa, suchość w gardle, krwioplucie i wzrasta ciśnienie tętnicze. Często osoby chore na tętnicze nadciśnienie płucne mają zimne kończyny, mimo wysokiej temperatury otoczenia, a także obrzęki nóg, sine zabarwienie skóry lub odczuwają szmery w sercu.
Nadciśnienie płucne – badania i diagnoza
Wielu chorych bagatelizuje tę chorobę i upatruje przyczyny zmęczenia w słabej kondycji fizycznej, którą próbuje wzmacniać ćwiczeniami. Niestety często takie postępowanie przynosi skutek odwrotny, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, który zleci odpowiednie badania w celu ustalenia przyczyny.
Nadciśnienie płucne można zdiagnozować za pomocą następujących badań:
- EKG serca – choć to badanie wydaje się mieć mało wspólnego z płucami, to może wykazać zapis ,,serca płucnego” świadczący o przeciążeniu prawej komory serca.
- RTG klatki piersiowej – może wykazać poszerzenie pnia i gałęzi tętnicy płucnej. W zaawansowanych przypadkach, badanie to może wykryć przerost komory serca.
- Echokardiografia – czyli echo serca pozwala wykryć przerost prawej komory serca powstały wskutek jej przeciążenia, a także sprawdzić szerokość tętnicy płucnej.
- Arteriografia – ten rodzaj badania pomaga wykryć skrzepy w tętnicy płucnej, co może świadczyć o nadciśnieniu płucnym.
- Cewnikowanie tętnicy płucnej – pozwala ocenić rzeczywiste ciśnienie w tętnicy płucnej, a także w jamach serca.
To najczęściej stosowane badania, jednak medycyna rozwija się w szybkim tempie, dzięki czemu lekarze mogą stosować coraz nowsze metody w celu zdiagnozowania nadciśnienia płucnego. Dzięki temu liczba zgonów w powodu tej choroby zmalała w ciągu ostatnich lat.
Nadciśnienie płucne – leczenie
Obecnie nadciśnienie płucne można leczyć za pomocą farmakologii, zabiegowo, a w ostateczności operacyjnie. Rodzaj leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Farmakologiczne leczenie nadciśnienia płucnego
W leczeniu farmakologicznym stosuje się kilka rodzajów grup leków, które podawane są w zależności od przyczyn nadciśnienia.
Leki przeciwzakrzepowe, czyli antykoagulanty – rozrzedzają krew, dzięki czemu zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów w tętnicy płucnej. Zwykle chory musi przyjmować leki przez kilka lat, a w zaawansowanym stadium do końca życia.
Leki moczopędne, czyli diuretyki – usuwają nadmiar płynów z organizmu, które obciążają pracę prawej komory serca i zmniejszają objawy jej niewydolności.
Leki, które rozkurczają naczynia płucne, tzw. ,,antagoniści wapnia” – zapobiegają powstawaniu zakrzepin, tym samym usprawniając przepływ krwi. Dzięki temu prawa komora serca jest odciążona.
Tlenoterpaia-często u osób chorych na nadciśnienie płucne obserwuje się zmniejszoną ilość tlenu we krwi żylnej. Dzięki tlenoterapii chory może przyjmować dawkę tlenu w domu za pomocą specjalnej maski, dzięki czemu nie musi udawać się do szpitala.
Leczenie zabiegowe nadciśnienia tętniczego
Jedną z często stosowanych metod jest Septostiomia przedsionkowa. Podczas tego zabiegu lekarze wykonują otwór między prawym, a lewym przedsionkiem serca, dzięki czemu prawa komora serca zostaje odciążona wskutek dodatkowego przepływu krwi z prawego do lewego przedsionka. W ten sposób dochodzi do wysycenia krwi tętniczej tlenem. Metoda ta stosowana jest u pacjentów w zaawansowanym stadium nadciśnienia płucnego.
Operacyjne leczenie nadciśnienia tętniczego
Endarterektomia płucna
To kardiochirurgiczna operacja przeprowadzana zazwyczaj u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby z zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. Metoda ta jest stosowana tylko u wybranych pacjentów, ponieważ nie wszyscy się kwalifikują i taką decyzję podejmuje wyłącznie doświadczony lekarz. Operacja jest przeprowadzana w głębokiej hipoglikemii, czyli w stanie oziębienia organizmu w krążeniu pozaustrojowym.
Co dokładnie to oznacza? Podczas zabiegu obieg krwi zostaje wstrzymany na kilkanaście minut, dzięki czemu kardiochirurg może usunąć materiał zakrzepowo-zatorowy z tętnic płucnych wraz z błoną wewnętrzną naczyń. Dzięki temu następuje swobodny przepływ krwi przez krążenia płucne.
Przeszczep płuc i serca
To najbardziej drastyczna metoda leczenia nadciśnienia płucnego, stosowana u pacjentów, którzy nie reagują na pozostałe formy leczenia. Metoda ta jest wybierana dość rzadko ze względu na wysokie ryzyko zabiegu, a także zbyt małą dostępność organów. Pacjenci w niektórych przypadkach mogą mieć przeszczepione jedno płuco, oba płuca lub jednoczasowe przeszczepienie płuc i serca.
Czy można zapobiegać nadciśnieniu płucnemu?
Niestety nie można zapobiegać tej chorobie, ale można ją wcześnie wykryć m.in. przez badanie echokardiograficzne. Wcześnie wykryte nadciśnienie płucne sprawia, że leczenie przynosi efekty, a chory może funkcjonować jak zdrowa osoba. Dlatego warto zadbać o zdrowie już dziś.
Czym grozi nieleczone nadciśnienie płucne?
Choroba powoduje, że ściany naczyń płucnych stają się grubsze, a także usztywnione, co utrudnia pompowanie do nich krwi. Prawa komora serca jest mocno obciążona i z czasem jej wydolność znacznie spada. Poza tym, serce pompuje też mniej krwi do pozostałych narządów wewnętrznych. Przewlekła choroba zmniejsza prześwit między ścianami naczyń płucnych, co prowadzi do zakrzepicy i ich zarastania.
Nadciśnienie płucne jest chorobą, która może rozwijać się kilka lat nie dając silnych objawów, przez co pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. W takim przypadku płuca mogą być już tak zniszczone, że jedynym ratunkiem jest ich przeszczep. Choroba uszkadza również komorę serca, dlatego spada jego wydolność, co może prowadzić do zgonu.
Przypadłość może być związana również z przebytymi chorobami płuc (zakrzepica), chorobami serca, wątroby lub tkanki łącznej. Dlatego należy jak najprędzej zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów nadciśnienia płucnego.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.