Nadciśnienie nerkopochodne-objawy i leczenie
Nadciśnienie nerkopochodne powstaje w skutek choroby tych narządów i bardzo często powoduje wysokie ciśnienie krwi, którego wartości znacznie przekraczają 120/80 mm Hg. Stan chorobowy tych narządów najczęściej prowadzi do zmniejszenia wydalania sodu i wody z organizmu, które często powodują obrzęki. Jakie są objawy i jak przebiega leczenie tej choroby?
Spis treści:
Nadciśnienie nerkopochone – przyczyny
W nerkach dochodzi do wzmożonej produkcji substancji obkurczających przy jednoczesnym zaburzeniu produkcji substancji rozkurczających. Przewlekła choroba nerek bardzo często jest następstwem stanów zapalnych tych narządów, a także torbieli. Z kolei przewlekły stan nadciśnienia tętniczego może prowadzić do uszkodzenia nerek. I tak powstaje błędny krąg.
Kolejną sytuacją wśród pacjentów jest to, że zarówno nadciśnienie oraz stan chorobowy nerek są powikłaniem innej choroby, np. cukrzycy, miażdżycy, itd. Dlatego skuteczne leczenie nadciśnienia nerkopochodnego powinno opierać się na dokładnej analizie przebytych chorób, a także diagnostyce stanu zdrowia pacjenta w celu ustalenia przyczyny przypadłości.
Nadciśnienie nerkopochodne – objawy
Objawy nadciśnienia nerek, które jest przyczyną nadciśnienia tętniczego wtórnego, są na ogół podobne. Najczęściej należą do nich:
- zawroty i bóle głowy
- nudności i wymioty
- zaburzenia widzenia
- omdlenia
- problemy ze snem
- krew w gałce ocznej w skutek pęknięcia naczynka
- problemy ze snem
- w przypadku choroby nerek może pojawić się ból w okolicach tych narządów, problemy z oddawaniem moczu lub krew w moczu
To lekarz ustala rodzaj i przyczynę występowania nadciśnienia. Jeżeli jest ono spowodowane chorobą nerek, oznacza to, że konieczne jest leczenie tych narządów.
Nadciśnienie nerkopochodne – objawy
Leczenie tego typu nadciśnienia obejmuje dwie metody: leczenie choroby nerek jako przyczyny, a także zastosowanie metod obniżających ciśnienie krwi.
- Bardzo ważne jest postępowanie profilaktyczne, które polega na ograniczeniu spożycia soli max. 6 g na dobę. Sól znajduje się również w produktach spożywczych, więc dodatkowe solenie potraw może prowadzić do jej nadmiaru w organizmie.
- Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednia dieta, która powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce, ograniczenie spożycia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, a także palenia papierosów.
- Ważne jest również utrzymanie prawidłowej wagi ciała i zredukowanie zbędnych kilogramów.
- Regularny wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi, ale ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane.
Postępowanie poza farmakologiczne jest tylko dodatkowym, a w celu zwalczania nadciśnienia nerkopochodnego niezbędne jest leczenie farmakologiczne.
Najczęściej pacjenci przyjmują kilka rodzajów leków hipotensyjnych, które zwalniają postęp choroby nerek, a także zmniejszają ryzyko niebezpiecznych powikłań nadciśnienia (zawał, udar mózgu). U osób, które spożywają dużo soli w diecie, lekarz może stosować również leki moczopędne w celu wydalenia z moczem nadmiaru sodu i wody wstrzymanej wskutek jej spożywania.
Niestety leki z takich grup jak: inhibitory konwertazy oraz blokerów receptora angiotensynowego mogą powodować zwiększenie stężenia potasu we krwi. To może prowadzić do zaburzenia rytmu serca, problemów z równowagą, zawroty głowy, a także bólu mięśni. Dlatego osoby przyjmujące takie leki powinny ograniczyć w diecie produkty zawierające duże ilości potasu i ściśle stosować się do zaleceń lekarza.
Nadciśnienie nerkopochodne – powikłania
Nieleczona choroba nerek może powodować ich całkowite uszkodzenie, a także utratę zdrowia wskutek powstania nadciśnienia tętniczego. To z kolei może prowadzić do niedokrwienia i częściowego obumarcia mięśnia sercowego, co skutkuje zawałem serca. W ostrych przypadkach prowadzi do zgonu.
- U niektórych pacjentów dochodzi do uszkodzenia siatkówki oka wskutek wysokiego ciśnienia.
- Kolejnym groźnym powikłaniem jest udar mózgu, który jest spowodowany niedostarczeniem krwi i tlenu do mózgu lub przerwaniem naczynia, przez które krew wycieka do mózgu.
- Jak widzisz nadciśnienie nerkopochodne jest tylko przyczyną wysokiego ciśnienia krwi i dlatego tak ważne jest jego zdiagnozowanie i leczenie.
W przypadku objawów choroby należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im prędzej wykryta choroba, tym lepsze efekty w leczeniu.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl