Kiła-objawy i leczenie choroby
Kiła potocznie zwana syfilisem to choroba weneryczna przenoszona drogą płciową, a także przez pocałunek. Za jej powstawanie odpowiedzialna jest bakteria o nazwie krętek blady. W starożytności choroba była przyczyną wielu zgonów ponieważ nie znano lekarstwa, które zwalczałoby bakterię krętka. Dziś przypadłość można skutecznie leczyć. Jak rozpoznać objawy kiły i jak przebiega leczenie tej choroby?
Spis treści:
Kiła – przyczyny
Do zakażenia dochodzi zazwyczaj wskutek odbywania stosunku płciowego z osobą zarażoną bez zabezpieczeń (bez prezerwatywy), ale nie tylko. Może do niego dojść także przez pocałunek z chorą osobą, która ma zainfekowane gardło bakteriami krętka. Bakterie mogą też przedostać się przez obtartą skórę u osoby zdrowej, po czym bardzo szybko się rozmnażają.
Nieleczona choroba może spowodować uszkodzenia układu wzrokowego, nerwowego, układu krążenia, przez co może prowadzić do śmierci. Kiła jest niebezpieczną chorobą ponieważ zakażeniu może ulec nawet dziecko w łonie matki, co może spowodować jego śmierć. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów, kobiety planujące dziecko powinny w szczególności udać się do lekarza, który wykona badania pod kątem obecności kiły.
Kiła – objawy
W początkowym etapie choroba przyjmuje postać przypominającą opryszczkę, która z czasem wysycha i przeradza się w strupki w okolicach miejsc intymnych, ale w niektórych przypadkach objawy skórne uwidaczniają się również w innych częściach ciała. Podobne krostki mogą pojawić się też w jamie ustnej, jeżeli dojdzie do jej zainfekowania. Często towarzyszą temu powiększone węzły chłonne, które zazwyczaj nie wskazują na zakażenie chorobą intymną.
W bardziej zaawansowanym stadium choroba może przybierać formę szaro-białych wykwitów o różnym kształcie. Ponieważ przypadłość powoduje stan zapalny to w jej następstwie mogą pojawić się: gorączka, ból gardła, ból głowy i ogólne osłabienie. Kiła jest podstępną chorobą ponieważ może przybrać utajony przebieg. W takim przypadku choroba może ujawnić się po kilku latach w postaci uszkodzonego układu nerwowego lub udaru mózgu. Jeżeli dojdzie to tego w upalny dzień to objawy kiły mylnie wskazują na udar słoneczny.
Nawet najmniejsze symptomy choroby nie powinny być lekceważone, ponieważ bakterie mogą przenieść się na partnera i może dojść do zarażenia. Należy pamiętać, że u jednej osoby objawy kiły mogą mieć łagodny przebieg, a u drugiej może dojść do narażenia życia wskutek uszkodzenia układu krążenia i systemu nerwowego.
Kiła – badania i diagnoza
Kiła ze względu na objawy jest trudna do zdiagnozowania ponieważ przypomina inne choroby intymne, np. rzeżączkę. W celu jej wykrycia lekarz przeprowadza specjalistyczne badania. Najbardziej powszechnymi są badania posiewowe w celu wykrycia przeciwciał reaginowych z użyciem mikroskopowego testu kłaczkowania VDRL i makroskopowy test kłaczkowania z nieogrzewaną surowicą USR. VDRL służy też do oceny przeciwciał, a także do stopnia zaawansowania choroby i reakcji bakterii na leczenie.
W przypadku dodatniego wyniku testów w celu rozpoznania kiły wykonywany jest test immunofluoroscencji krętków w modyfikacji absorpcyjnej , czyli FTA-ABS . Lekarz może także wykonać dodatkowe badania jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Kiła – leczenie
W leczeniu kiły zazwyczaj stosowana jest penicylina domięśniowo lub dożylnie. Długość kuracji zależy od stopnia zaawansowania choroby, ale pod żadnym pozorem nie wolno jej przerywać, ponieważ bakterie staną się odporne na działanie antybiotyku i trudniej będzie je zwalczyć. Jeżeli bakterie są oporne na działanie penicyliny to innymi antybiotykami, które często przyjmują pacjenci są: doksycyklina, erytromycyna, azytromycyna i ceftriakson . Po zakończonym leczeniu pacjent zazwyczaj pozostaje pod obserwacją lekarza.
Kiła – zapobieganie
Dzięki stosowaniu odpowiednich wskazówek można zmniejszyć ryzyko zakażenia kiłą. W ty celu:
- należy unikać przypadkowych stosunków płciowych
- należy używać prezerwatyw
- bardzo ważne jest również dbanie o higienę intymną
- w przypadku występowania kiły u partnera należy unikać stosunku płciowego według zaleceń lekarza
Bardzo ważne jest rozpoczęcie wczesnego leczenia tej przypadłości. W szczególności powinny przebadać się na obecność kiły kobiety, które planują zajść w ciążę i mają podejrzenie, że mogło dojść do zarażenia, nawet kilka lat wcześniej.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl