Jaskra – objawy i leczenie
Jaskra to niebezpieczna choroba oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i jego zamieranie, a efekcie tego ślepotę. Dokładne przyczyny jaskry nie są do końca ustalone, ale często towarzyszy jej nadciśnienie oczne i niedokrwistość gałki ocznej. Jak rozpoznać objawy choroby i czy współczesna medycyna znalazła sposób na to, jak wyleczyć tę przypadłość?
Spis treści:
Jaskra – przyczyny
Dokładne przyczyny nie są znane, jednak czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby są:
- wysokie ciśnienie w gałce ocznej
- niskie ciśnienie krwi lub nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca
- miażdżyca
- choroby układu krążenia
- geny
- starszy wiek
- krótkowzroczność
- migrena
Jaskra – objawy
Pierwsze objawy zazwyczaj nie są kojarzone z jaskrą ponieważ są słabo odczuwalne. Przez to choroba podstępnie się rozwija i pacjenci trafiają do okulisty bardzo późno. Jest to duży problem ponieważ nie można cofnąć zmian w oku spowodowanych przez tę przypadłość. Jaskrę dzielimy na: jaskrę otwartego kąta przesączania i wąskiego kąta przesączania .
Jaskra otwartego kąta przesączania objawia się: lekkim bólem oka, bólem głowy i pogorszeniem ostrości wzroku.
Natomiast przy jaskrze z wąskim kątem przesączania chory odczuwa: silny ból oka i głowy jednocześnie, a także pojawia się zaczerwienienie gałki ocznej. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do ubytków w polu widzenia. W przypadku wystąpienia tych symptomów, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza okulisty.
Jaskra – badania i diagnoza
Badania wzroku przeprowadza lekarz okulista, aby ocenić stopień zaawansowania choroby, a także jej rodzaj. Zazwyczaj wykonywane jest:
- badanie kąta przesączania – w celu sprawdzenia czy kąt jest otwarty czy zamknięty
- tonometria – badanie ma na celu sprawdzenie ciśnienia w gałce ocznej
- perymetria – badanie pola widzenia, dzięki czemu lekarz ocenia ubytek w polu widzenia pacjenta, który jest skutkiem postępującej jaskry
- HRT – to laserowa tomografia siatkówki oka, dzięki której możliwa jest dokładna ocena tarczy nerwu wzrokowego, który uszkadza choroba
- GDX – to skaningowa polarymetria laserowa, która pozwala zmierzyć grubość uszkodzonej siatkówki, zniszczonej przez jaskrę
Lekarz okulista może wykonać również dodatkowe badania w celu oceny stanu oka. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie tej choroby, ponieważ dzięki temu można spowolnić jej postęp.
Jaskra – leczenie
Leczenie jaskry ma na celu zatrzymanie postępu tej choroby. Im wcześniej wykryta, tym lepszy efekt. W ostatnich latach prowadzonych jest coraz więcej kampanii mających na celu uświadamianie społeczeństwa. Dzięki temu coraz więcej osób zgłasza się do lekarza w celu kontroli wzroku. Podstawą leczenia jest przywrócenie i utrzymanie prawidłowego ciśnienia w gałce ocznej.
Bardzo ważne jest systematyczne przyjmowanie leków według zaleceń lekarza, ponieważ ich nieregularne przyjmowanie może doprowadzić do jeszcze większego ciśnienia w oku. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, to stosowane są inwazyjne metody. Należą do nich: operacja i zabieg laserowy.
Na dzień dzisiejszy nie można cofnąć uszkodzeń nerwu wzrokowego spowodowanego przez jaskrę , ale wcześnie podjęte leczenie może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pacjent może zachować wzrok do końca życia.
Jaskra – zapobieganie
Czy można zapobiegać chorobie? Na pewno można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia przez systematyczne badanie wzroku oraz ciśnienia w gałce ocznej. Najlepiej jest wykonywać takie badania, co 2 lata. Poza tym należy również kontrolować ciśnienie tętnicze, a w razie konieczności ustabilizować je. Zbyt duże wahania, a w zasadzie spadki mogą powodować niedokrwienie nerwów gałki ocznej, co zwiększa ryzyko wystąpienia jaskry.
Warto zadbać też o prawidłowy poziom cholesterolu, aby zapobiegać miażdżycy, która również uszkadza naczynia krwionośne i sprzyja rozwojowi jaskry. W tym celu warto jeść dużo owoców i warzyw, a także zrezygnować z tłustego mięsa zwierzęcego i zastąpić je rybami i chudym mięsem drobiowym.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl