Fizjologia w okresie okołoporodowym
Ciążę uznaje się za donoszoną po skończeniu 37 tygodnia ciąży liczonej według daty ostatniej miesiączki. Poród jest, sterowanym przez hormony, procesem fizjologicznym, ale za każdym razem przebiega w bardzo indywidualny sposób. Choć ani dokładnego scenariusza, ani dynamiki porodu nie da się przewidzieć to można zaobserwować charakterystyczne elementy, wspólne u większości rodzących kobiet.
Spis treści:
Oznaki zbliżającego się porodu
- coraz częstsze, ale raczej bezbolesne skurcze przepowiadające (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa)
- ucisk lub ból w okolicy pachwin spowodowany obniżeniem się macicy i płodu; trudności z chodzeniem
- odejście czopa śluzowego, gęstej, podbarwionej krwią wydzieliny zamykającej dotąd ujście szyjki macicy. Czop może odpaść dwa tygodnie przed rzeczywistym porodem, jak i zaraz przed rozpoczęciem akcji porodowej. Część kobiet może go wcale nie zauważyć.
- oczyszczanie się organizmu (lekka biegunka, ,wymioty)
- syndrom wicia gniazda
- kilka dni przed porodem ciężarna odczuwa silną potrzebę zrobienia generalnych porządków w domu (od ponownego przeprasowania dziecięcych ubranek po przemeblowanie pokoiku dziecięcego).
- inne, niż dotychczas odczucia z ciała
Objawy porodu
Poród może zacząć się na dwa sposoby – regularnymi skurczami albo przez odejście wód płodowych.
W pierwszym przypadku początkowe skurcze podobne są najczęściej do bólu miesiączkowego.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy faktycznie rozpoczął się poród jest prysznic lub wanna z ciepłą wodą – jeśli po kąpieli skurcze nie straciły na sile, lub wręcz się nasilają, oznacza to, ze dziecko jest już w drodze.
Najważniejszym wykładnikiem porodu jest regularność skurczów, nawet, jeśli pojawiają się rzadko, co 15 czy 20 minut. Wraz z rozwojem akcji porodowej ich częstotliwość, długość trwania i intensywność będą się stopniowo zwiększać.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy faktycznie rozpoczął się poród jest prysznic lub wanna z ciepłą wodą – jeśli po kąpieli skurcze nie straciły na sile, lub wręcz się nasilają, oznacza to, ze dziecko jest już w drodze.
Najważniejszym wykładnikiem porodu jest regularność skurczów, nawet, jeśli pojawiają się rzadko, co 15 czy 20 minut. Wraz z rozwojem akcji porodowej ich częstotliwość, długość trwania i intensywność będą się stopniowo zwiększać.
Pęcherz płodowy może pęknąć samoistnie albo zostać przybity, za zgodą pacjentki, na sali porodowej.
Kiedy do szpitala?
Wszystko zależy od wyniku badania na obecność paciorkowca.
GBS ujemny – pierworódka powinna udać się do szpitala, gdy skurcze będą pojawiać się co 5-7 minut. Wieloródka – przy skurczach co około 10 minut.
Gdy jedynym objawem porodu jest odejście wód płodowych , kobieta powinna znaleźć się w szpitalu w ciągu najbliższych 6 godzin,
nawet, jeśli do tego czasu nie pojawią się regularne skurcze.
Brak wyniku lub GBS dodatni:
Rodząca musi zgłosić się do szpitala jak najszybciej w celu podania jej antybiotyku.
To samo dotyczy sytuacji, w której sączące się wody mają zielony kolor.
Uwaga: Jeśli sączącym się lub wypływającym wodom płodowym nie towarzyszą żadne skurcze, kąpiel nie jest wskazana ze względu na ryzyko zakażenia.
Procedury szpitalne:
Standardowe czynności na Izbie Przyjęć obejmują:
- sprawdzenie dokumentacji dot. przebiegu ciąży i ogólny wywiad lekarski,
pomiar ciśnienia tętniczego, - pomiary zewnętrzne (m.in. przy pomocy miednicomierza),
- sprawdzenie czynności serca płodu i czynność skurczową mięśnia macicy ( KTG),
- badanie lekarskie potwierdzające rozpoczęcie akcji porodowej,
- ew. pobranie próbek krwi do badań.
Następnie pacjentka zostaje przekazana na odpowiedni oddział. Bezpośrednio przed pójściem na salę porodową rodząca może poprosić o wykonanie lewatywy.
Fazy porodu
Poród siłami natury dzieli się na 4 fazy:
Faza pierwsza – skracanie i rozwieranie szyjki macicy – trwa od kilku do kilkunastu godzin, aż do pełnego rozwarcia na 10 cm.
Faza druga – wypieranie noworodka – trwa od kilku minut do około 2 godzin. W tym czasie rodzi się dziecko.
Faza trzecia – wydalenie łożyska – okres ten nie powinien trwać dłużej, niż 1 godzinę.
Faza czwarta – wczesny okres poporodowy, czyli pierwsze 2 godziny po porodzie.
Bliska osoba może towarzyszyć rodzącej przez cały czas trwania porodu i przynosi jej wiele korzyści. Liczne badania wskazują jednoznacznie, że takie wsparcie nie tylko skraca czas trwania porodu, zmniejsza też ryzyko komplikacji, interwencji medycznych i cesarskiego cięcia.
A Ty jakie masz doświadczenia z okresu ciąży?
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.