Dieta przy refluksie żołądkowym
Dieta przy refluksie jest bardzo ważna ponieważ pomaga złagodzić dokuczliwe objawy tej choroby. Czym jest refluks? To cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, czemu towarzyszy najczęściej zgaga, bóle zamostkowe, bóle brzucha lub uczucie pieczenia za mostkiem. Prawidłowa dieta może znacznie złagodzić objawy lub spowodować całkowite wyleczenie, jeśli przyczyną choroby jest niewłaściwy sposób odżywiania.
Spis treści:
Dieta przy refluksie – czego się wystrzegać?
Na początku przy refluksie żołądka warto wykluczyć z diety produkty, które obciążają układ trawienny i wzmagają stan zapalny przełyku. Przede wszystkim z jadłospisu należy usunąć tłuste i smażone na tłuszczu potrawy, które obciążają żołądek, przez co wydziela on więcej soków trawiennych i wzmaga dolegliwości refluksowe. Do kolejnych produktów niewskazanych w diecie refluksowej należą pomidory i owoce cytrusowe, a także produkty pochodne, np. soki, ponieważ dodatkowo podrażniają błonę śluzową przełyku, która objęta jest już stanem zapalnym.
Niewskazane są też warzywa cebulowe, pikantne potrawy i przyprawy, a także kawa, mocna herbata, alkohol, czekolada, napoje czekoladowe i gazowane. Należy unikać produktów, które zwiększają wydzielanie soków trawiennych i ograniczyć palenie papierosów, a najlepiej całkowicie rzucić palenie.
Dieta przy refluksie – co można jeść?
Refluks jest uciążliwa i niebezpieczną chorobą, która może prowadzić do powstania wrzodów przełyku lub żołądka, dlatego warto zwracać uwagę na produkty w swoim jadłospisie. W diecie przy refluksie powinny znaleźć się produkty, które zwiększają ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku, co zapobiega cofaniu się treści żołądkowej.
Produkty dozwolone:
- Produkty mleczne – mleko słodkie 2%, jogurty naturalne, kefir, chudy ser, chudy twarożek (ewentualnie półtłusty), śmietana do 18% tłuszczu (można rozrabiać z wodą), maślanka z obniżoną zawartością tłuszczu, itp.
- Produkty mięsne: chude mięso (cielęcina, drób, indyk – bez skórki), w niewielkiej ilości wołowina i wieprzowina; ryby chude (leszcz, okoń sandacz, dorsz i morszczuk). Mięso i ryby można gotować na parze, piec w folii lub smażyć na patelni bez użycia tłuszczu.
- Jaja – dozwolone wyłącznie gotowane, smażone na patelni bez użycia tłuszczu lub jajecznica na parze.
- Produkty zbożowe – białe pieczywo, kasza krakowska, manna lub pęczak, biały ryż, białe makarony.
- Warzywa – marchewka, kalafior, buraczki czerwone i ziemniaki.
- Przyprawy – koper włoski, bazylia, oregano i rozmaryn.
- Słodycze – można używać cukier lub miód w niewielkich ilościach.
- Napoje – woda mineralna, herbatki ziołowe z wyjątkiem mięty i innych ziół, które pobudzają wydzielanie soków żołądkowych.
Dieta przy refluksie – jak prawidłowo spożywać posiłki?
W diecie przy refluksie bardzo ważne jest też prawidłowe spożywanie posiłków. W tym celu:
- Należy spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, dobierając takie wielkości porcji, aby nie przejadać się.
- Posiłek należy spożywać wolno i dokładnie gryźć każdy kęs (ok. 30 razy przed połknięciem)
- Nie zaleca się przyjmowania pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku, ponieważ to powoduje cofanie treści pokarmowej.
Uwaga na aktywność fizyczną
Nie należy bezpośrednio po posiłku podejmować znacznego wysiłku fizycznego, tym bardziej w pozycji pochylonej, gdyż to wzmaga dolegliwości refluksowe. Dobrym rozwiązaniem jest uprawianie lekkich dyscyplin sportowych: rekreacyjna jazda na rowerze, energiczne spacery itd.
Przy refluksie ważna jest nie tylko dieta, ale również prawidłowa waga ciała. Nadwaga może prowadzić do wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej, a to z kolei osłabia pracę zwieracza przez co treść żołądkowa zaczyna cofać się do przełyku. Dlatego osoby z nadwagą powinny pomyśleć o jej redukcji.
U niektórych pacjentów cierpiących na refluks żołądkowy ważna jest nie tylko dieta, ale też zdrowy styl życia.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.