Dieta po usunięciu woreczka żółciowego
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest bardzo ważna, zwłaszcza przez kilka pierwszych miesięcy po zabiegu. Czego należy unikać? Przede wszystkim z menu trzeba wykluczyć potrawy ciężkostrawne, tłuste i wzdymające. Bardzo ważne jest też unikanie używek lub przynajmniej ich ograniczenie, np. kawa, alkohol lub papierosy. Natomiast w codziennej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty lekkostrawne. Jak powinna dokładnie wyglądać dieta po operacji?
Spis treści:
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego – które produkty wykluczyć?
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego jest bardzo ważna, dlatego należy wykluczyć lub zmniejszyć ilość niektórych produktów spożywczych, aby nie obciążać układu trawiennego. Czego więc unikać w menu? Przede wszystkim tłustego mięsa, np. wieprzowiny, wołowiny i baraniny, a także mięsa z kaczki lub gęsi spożywanego z skórką. Warto zwrócić uwagę na źródło pochodzenia, ponieważ zwierzęta pochodzące ze ,,własnej hodowli”, które całymi dniami chodzą po pastwisku lub podwórku zawierają o wiele mnie tłuszczu niż te, które są hodowane na fermach.
Po wycięciu woreczka żółciowego warto spożywać mięso, które pochodzi właśnie z takich przydomowych hodowli, jeżeli istnieje taka możliwość. Natomiast nie wskazane jest spożywanie jaj gotowanych na twardo bez względu na pochodzenie. Nie zaleca się również spożywania niektórych gatunków ryb: halibut, łosoś lub makrela. Zakazane są też grzyby, które są ciężkostrawne.
Alkohol, kawa i ostre przyprawy – zakazane w diecie po usunięciu woreczka
Alkohol, mocna kawa i ostre przyprawy to produkty, które powinny zostać wykluczone w diecie po operacji woreczka żółciowego, ponieważ podrażniają układ pokarmowy. Wiele osób ma problem szczególnie z wykluczeniem kawy, zwłaszcza jeżeli pili ją codziennie w dużych ilościach. Dzieje się tak dlatego, że te osoby wyrobiły sobie nawyk picia kawy i jego usunięcie może być trudne. W związku z tym, tradycyjną kawę sypaną można zastąpić lekką kawą zbożową, a jeżeli to nie możliwe to kawa sypana powinna być najsłabsza jak to tylko możliwe i bez fusów.
Natomiast alkohol i ostre przyprawy są całkowicie zakazane w diecie po usunięciu woreczka. Podobnie jest ze słonymi przekąskami, np. chipsy, orzeszki w puszcze, krakersy, a także prażone ziarna słonecznika, które zawierają dużo tłuszczu. Niestety, osoby, które uwielbiają słodycze również w pierwszych miesiącach po operacji powinny się z nimi rozstać, ale zamiast nich mogą jeść galaretki, marmoladę, a do słodzenia używać miodu. Należy unikać też pączków, ciast z kremami (np. tortów), itp.
Uwaga na błonnik
W przypadku usunięcia woreczka żółciowego produkty zawierające duże ilości błonnika powinny zostać całkowicie wykluczone z menu, aby usprawnić proces trawienia. Do takich produktów należą: ciemne pieczywo, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, jogurt z ziarnami zbóż, płatki i otręby owsiane, muesli, kasze, ziemniaki w formie smażonej i maniok. W diecie warto również unikać produktów wzdymających: groch, soczewica, fasola, bób, soja, kukurydza i produkty pochodne, nadmiar cebuli, czosnku i warzyw kapustnych.
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego nie oznacza głodzenia się
W diecie po operacji lub usunięciu woreczka żółciowego należy unikać niektórych produktów, więc co można jeść? Przede wszystkim powinny to być potrawy i produkty lekkostrawne, które nie obciążają układu trawiennego. W diecie dopuszczalne są chude mięsa: drób (zwłaszcza pierś z kurczaka i indyka), cielęcina i mięso z królika. Ważny jest sposób przyrządzania potraw mięsnych, należy unikać smażenia na tłuszczu, ale można piec lub smażyć na patelni teflonowej bez tłuszczu. Można spożywać także chude wędliny i ser niskotłuszczowy. Poza tym warto spożywać potrawy przygotowane z ryb, np. pstrąga, dorsza, szczupaka, lina, karasia i okonia.
Na liście produktów w diecie po wycięciu woreczka żółciowego znajduje się również: pieczywo pszenne, ryż biały, mąka pszenna i ziemniaczana, budyń i kisiel. Warto zadbać też o owoce, które są źródłem witamin i minerałów. Można jeść: jabłka i gruszki bez skórki (najlepiej gotowane), truskawki, pomarańcze i mandarynki, kiwi i maliny. Należy zadbać o odpowiednią ilość płynów w diecie. Kawa jest zakazana, ale można pić soki owocowe lub warzywne (najlepiej świeżo wyciskane), czarną herbatę i herbatki ziołowe. Warto stosować też jogurt grecki zamiast tradycyjnej śmietany do zup.
Przyprawy ostre są zakazane w diecie po operacji lub usunięciu woreczka żółciowego, ale można stosować: kminek, gałkę muszkatałową, cynamon, ziele angielskie, ketchup i koncentrat pomidorowy.
Dieta po usunięciu woreczka żółciowego powinna zawierać 5-6 posiłków
Po operacji woreczka należy jeść częściej, ale mniejsze porcje. Idealnym rozkładem jest 5-6 posiłków dziennie, spożywanych w odstępach 3 godzinnych. Dzięki temu pokarm łatwiej się trawi, a układ pokarmowy nie jest obciążony, co jest ważne w diecie po operacji woreczka żółciowego. Kolacja powinna być spożywana najpóźniej 3 godziny przed pójściem do łóżka, aby żołądek miał czas na strawienie posiłku. Ważny jest też sposób przygotowywania posiłków, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie produktów.
Zobacz też: zgada-przyczyny, objawy i leczenie>>
Dieta po opracji lub usunięciu woreczka żółciowego wyklucza spożywanie niektórych posiłków, a inne należy ograniczyć. Warto obserwować swój organizm, które daje sygnały po spożyciu określonego posiłku. U niektórych osób picie słabej kawy nie sprawia problemów zdrowotnych, a u innych powoduje dolegliwości żołądkowe. Dlatego należy dokładnie obserwować reakcję organizmu na spożycie określonego posiłku lub produktu i w razie konieczności całkowicie go wykluczyć.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl