Chrapanie – przyczyny, skutki i leczenie
Chrapanie to nie tylko głośne dźwięki wydawane w nocy podczas snu, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia. Osoba cierpiąca na tę przypadłość może odczuwać zmęczenie w ciągu dnia, pomimo wielogodzinnego snu. W dawnych czasach wierzono, że kto głośno chrapie, ten dobrze śpi. Niestety, okazuje się, że dolegliwość nie ma nic wspólnego ze zdrowym sem. Poza tym, chrapanie jest częstą przyczyną problemów małżeńskich z uwagi na złe samopoczucie partnera spowodowane nieprzespanymi nocami. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia chrapania?
Spis treści:
Chrapanie – przyczyny
Chrapanie jest efektem zwężenia dróg oddechowych podczas snu, co prowadzi do niedotlenienia organizmu, a nawet zabójczego bezdechu. Jak do tego dochodzi? Podczas snu mięśnie przełyku są rozluźnione, co powoduje opadanie miękkiego podniebienia i języczka. To w konsekwencji zmniejsza drożność górnych dróg oddechowych. Zmniejszony przepływ powietrza powoduje wzrost ciśnienia, które oddziałuje na język i miękkie podniebienie wywołując ich drgania. Najczęściej dźwięki chrapania pojawiają się przy wdechu, a mniej słyszalne są przy wydechu. Jeśli dojdzie do zbyt dużego zwężenia dróg oddechowych to może pojawić się bezdech senny, który stanowi zagrożenie dla życia.
Bezdech senny może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. U chorego pojawia się uczucie duszenia, przez co wybudza się ze snu i najczęściej jest nieświadomy tego, co się stało. Najbardziej niebezpieczne są bezdechy, które pojawiają się nawet do kilkudziesięciu razy w ciągu jednej nocy. Chrapanie może mieć wiele przyczyn: nadmierne rozluźnienie mięśni języka i miękkiego podniebienia podczas snu, przewlekły obrzęk górnych dróg oddechowych, przerost migdałków, krzywa przegroda nosowa lub otyłość.
Chrapanie – skutki zdrowotne
Chrapanie przez wiele osób jest bagatelizowane, ale może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Często osoby samotne nie są świadome, że cierpią na tę przypadłość. Jakie są skutki chrapania dla zdrowia? Dolegliwość prowadzi do niedotlenienia organizmu, a chory najczęściej odczuwa zmęczenie w ciągu dnia: lekkie zawroty głowy, problemy z koncentracją i ogólny brak energii. Z czasem mogą pojawić się choroby układu krążenia.
Chrapanie – przyczyna problemów małżeńskich
Chrapanie jest jedną z częstych przyczyn rozwodów ponieważ cierpi również partner. W zdecydowanej większości przypadłość pojawia się u mężczyzn, którzy na ogół nie zdają sobie sprawy, że chrapią w nocy. To często powoduje konflikty w związkach ponieważ dochodzi do sprzeczek. Dlaczego? Współmałżonek nie może zasnąć słysząc głośny i drażniący dźwięk wydobywający się ze śpiącego partnera.
Takie drobne kłótnie powoli oddalają od siebie, w efekcie czego dochodzi do rozwodów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że głównym źródłem złości współmałżonka jest właśnie niewyspanie z powodu chrapania. Warto porozmawiać z partnerem jeśli cierpi na tę dolegliwość i namówić go na wizytę u lekarza i podjęcie leczenia.
Chrapanie – skutki dla chorego
Najczęściej osoba, która cierpi na tę dolegliwość nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej złe samopoczucie może wynikać z chrapania. Jak już wspomniano, cierpi również współmałżonek lub domownicy, ale u chorego również często pojawia się szereg dolegliwości.
Problemy z wysypianiem się
Często u osób, które chrapią występuje bezdech senny, o którym już wspomniano. To sprawia, że chory często wybudza się ze snu i nie jest tego świadomy. Taki przerywany sen powoduje słabą regenerację organizmu w nocy, pojawia się przewlekłe zmęczenie pomimo, że chory spał 8 godzin lub więcej. Warto wiedzieć, że nie tylko ilość przespanych godzin jest ważna, ale także jakość snu.
Przewlekłe zmęczenie
Chrapanie w nocy powoduje niedotlenienie organizmu, co objawia się częstym ziewaniem, brakiem energii i przemęczeniem w ciągu dnia. Jeśli chory śpi sam to często nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na tę przypadłość. Dlatego w takiej sytuacji warto poprosić kogoś bliskiego, aby wyświadczył przysługę i sprawdził to.
Zawroty głowy
U niektórych pacjentów pojawiają się lekkie zawroty głowy w ciągu dnia. Najczęściej wynikają one z niedotlenienia. Z pozoru nie są one groźne, jednak warto skonsultować je z lekarzem, który zbada dokładną przyczynę. Najczęstszym tłumaczeniem, którego używają pacjenci to zmienne ciśnienie atmosferyczne, które w tym przypadku może nie mieć nić wspólnego z objawami chrapania.
Problemy z koncentracją i zły nastrój
To kolejne skutku chrapania, które odczuwają chorzy. Najczęściej osoba, która chrapie w nocy jest ospała w dzień i nie może się skoncentrować. To powoduje spadek wydajności mózgu i problemy w pracy, ale to nie wszystko. Kolejnym skutkiem jest ciągłe rozdrażnienie, które pogarsza relacje nie tylko w związku, lecz także ze znajomymi i kolegami z pracy.
Chrapanie – leczenie
Leczenie chrapania zależy od jego głównej przyczyny. U niektórych pacjentów dolegliwość pojawia się wskutek krzywej przegrody nosowej. W takiej sytuacji leczenie często polega na zabiegu prostowania przegrody. Wskutek krzywizny przepływ powietrza jest utrudniony, co powoduje powstawanie drażniącego dla ucha partnera dźwięku podczas snu. Nawet przy niewielkim skrzywieniu podczas infekcji dróg oddechowych przepływ powietrza jest utrudniony, co skutkuje głośnym chrapaniem.
Jeśli przyczyną chrapania jest niedrożność dróg oddechowych spowodowana zbyt dużym rozluźnieniem mięśni przełyku to wystarczy niewielki obrzęk, aby przepływ powietrza został zaburzony. Niedrożność powoduje, że wydobywające się powietrze ociera o ścianki gardła i chory zaczyna głośno chrapać. Ostatnimi czasy na rynku medycznym pojawiają się zabiegowe metody leczenia chrapania, które mają na celu wzmocnienie mięśni podniebienia, aby nie opadało ono w czasie snu.
Jeśli obrzęk górnych dróg oddechowych utrzymuje się przewlekle to należy zbadać jego przyczynę. Często chrapanie pojawia się u palaczy wskutek obrzęku spowodowanego dymem papierosowym. Również przewlekłe choroby oskrzeli i płuc mogą mieć wpływ na powstawanie chrapania. W przypadku przerośniętych migdałków należy udać się do lekarza, aby zastosował odpowiednie metody leczenia jeśli są konieczne. Dolegliwość często towarzyszy nadwadze z uwagi na zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej, która utrudnia przepływ powietrza w pozycji leżącej. W takim przypadku warto rozpocząć odchudzanie, co korzystnie wpłynie również na zdrowie.
Chrapanie to przypadłość, której nie należy lekceważyć nie tylko ze względu na skutki zdrowotne, leczy także z uwagi na domowników.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.