Cellulit wodny – przyczyny i usuwanie
Cellulit wodny (obrzękowy) to koszmar wielu kobiet, który nadaje skórze nieestetyczny wygląd, przez co ją szpeci. Przypadłość ma postać nierównomiernie rozmieszczonej tkanki tłuszczowej, która tworzy fałdki i grudki. Wygląd przypomina owoc pomarańczy i dlatego nazywany jest często pomarańczową skórką. Jakie są przyczyny i jak odzyskać jędrność skóry po zwalczeniu pomarańczowej skórki?
Spis treści:
Cellulit wodny – przyczyny
Przyczyną powstawania cellulitu wodnego są zaburzenia hormonalne i mikrokrążenia. W wyniku zmian hormonalnych w okresie dojrzewania lub ciąży dochodzi do gromadzenia się wody w organizmie, co skutkuje zaburzeniem mikrokrążenia i obrzękiem komórek tłuszczowych. W ten sposób powstają zmiany podskórne charakteryzujące się nierównomiernie rozmieszczonymi grudkami.
Nadmiar wody może być również spowodowany dużą ilością soli w diecie, co objawia się uczuciem ociężałości zwłaszcza przed okresem. Kolejną przyczyną cellulitu wodnego może być:
- noszenie zbyt ciasnych ubrań, które utrudniają mikrokrążenie
- siedzący tryb życia, który osłabia krążenie
- noszenie wysokich szpilek
- genetyka – naukowcy twierdzą, że cellulit wodny może mieć też podłoże genetyczne
- tabletki antykoncepcyjne – stosowanie takich środków może zaburzać gospodarkę hormonalną w wyniku czego dochodzi do nagromadzenia wody w organizmie
- choroby nerek – należy do nich niewydolność nerek, która zaburza wydalanie wody przez organizm
Cellulit wodny – rozpoznanie
Cellulit wodny najczęściej umiejscawia się na brzuchu, udach i pośladach, a rzadziej na piersiach i rękach. Przypadłość nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale często prowadzi do kompleksów, zwłaszcza dziewczęta w wieku dojrzewania. Ten rodzaj cellulitu zazwyczaj występuje u szczupłych kobiet, które mimo prawidłowej wagi wstydzą się założyć krótkie spodenki lub bikini. Jak rozpoznać cellulit wodny? Cechą charakterystyczną jest krótkotrwałe odkształcenie skóry pod wpływem ucisku. Zazwyczaj skóra ulega wgnieceniu na kilka sekund, po czym w miejscu ucisku pojawia się lekki obrzęk.
Cellulit wodny – usuwanie
Usuwanie wodnego cellulitu należy rozpocząć od analizy swojego menu. Zastanów się, czy nie spożywasz zbyt dużej ilości soli. Pamiętaj, że sól znajduje się w wielu produktach spożywczych, więc używanie dodatkowej ilości może zatrzymywać wodę w organizmie. Wprowadź do swojej diety jak najwięcej owoców i warzyw, które są źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Właściwa dieta to podstawa w zwalczaniu cellulitu wodnego, ale niezbędne są dodatkowe kroki.
Zabiegi na cellulit wodny
Mezoterapia igłowa – zabieg polega na wprowadzaniu pod skórę za pomocą igły odpowiednich substancji odżywczych, które likwidują zmiany podskórne i nadają jej jędrność. Skóra znieczulana jest za pomocą kremu, a bezpośrednio po nakłuciach mogą pojawić się niewielkie bąble, które z czasem zanikają. Terapia zazwyczaj składa się z 4- 6 zabiegów, ale daje trwałe efekty.
Biostymulacja laserowa – polega na naświetlaniu laserem miejsc objętych cellulitem wodnym w celu stymulacji mikrokrążenia, dzięki czemu możliwe jest usunięcie toksyn i nadmiaru wody z organizmu. Efektem tego jest gładsza i jędrniejsza skóra. Kuracja laserem zazwyczaj trwa do 10 zabiegów.
Karboksyterapia – to zabieg polegający na wprowadzaniu dwutlenku węgla (CO2) pod skórę, dzięki czemu polepsza się krążenie komórkowe, a także przyspiesza regeneracja komórek. Nagromadzone toksyny i nadmiar wody jest wydalany z organizmu. Skóra staje się bardziej odżywiona, co korzystnie wpływa na jej jędrność. CO2 stymuluje również produkcję kolagenu, który opóźnia proces starzenia i odpowiada za zdrowy wygląd skóry.
Cavi-Lipo – to zabieg polegający na rozbijaniu obrzmiałych komórek tłuszczowych za pomocą fal ultradźwiękowych. Przez to dochodzi do usuwania nagromadzonej wody, toksyn i tłuszczu oraz do usprawnienia mikrokrążenia. Efektem tego jest jędrna i gładka skóra.
VelaShape III – to technologia, która rozbija nabrzmiałe komórki tłuszczowe w oparciu o efekt termiczny. Zabieg jest bezinwazyjny i daje trwały efekt. Stosowany jest również do modelowania i odchudzania sylwetki.
To niektóre zabiegi stosowane do usuwania cellulitu wodnego, które są stosowane w renomowanych gabinetach kosmetycznych lub salonach urody. Poza tym istnieją również inne sposoby na cellulit obrzękowy, które warto stosować, aby wzmocnić kurację antycellulitową.
Cellulit wodny-masaż i kosmetyki
Mikrokrążenie można również usprawnić za pomocą masaży wodnych. W tym celu możesz stosować naprzemiennie zimny i ciepły prysznic na miejsca dotknięte cellulitem. Taki zabieg usprawnia mikrokrążenie i wspomaga usuwanie cellulitu. Bardzo korzystnie działa również masaż specjalną rękawicą do stosowania podczas kąpieli. Warto również stosować kosmetyki na cellulit. Najlepiej używać je po kąpieli, gdy naczynka są rozszerzone. Jeżeli stosujesz krem lub żel to delikatnie rozetrzyj skórę przed zastosowaniem, aby rozszerzyć naczynka.
Ćwiczenia na cellulit
Ćwiczenia na cellulit powinny stosować przede wszystkim kobiety prowadzące siedzący tryb życia. Dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej można przyspieszyć usuwanie pomarańczowej skórki. Przykładowe ćwiczenia możesz zobaczyć na poniższym wideo:
W celu skutecznego usuwania wodnego cellulitu najlepiej jest stosować kilka metod, które usprawniają mikrokrążenie, a także ujędrniają skórę. Oczywiście należy dużą uwagę przywiązywać do odpowiedniej diety, która powinna dostarczać wszystkich składników odżywczych, wpływających na wygląd skóry i na zdrowie.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl.