Borelioza – objawy i leczenie choroby
Borelioza (krętkowica kleszczowa) to groźna choroba zakaźna, którą wywołuje bakteria Borrelia burgdorferi przenoszona do organizmu człowieka przez kleszcze. Kleszcz jest pasożytem, który żywi się głównie krwią dzikich zwierząt, gryzoni i ptaków. Zwierzęta te są rezerwuarem Borrelia burgdorferi, która przedostaje się do organizmu kleszcza wraz z krwią. Pasożyt najczęściej występuje w lasach, ogrodach, a także przydomowych ogródkach. W miejscach tych często przebywa człowiek, który jest potencjalnym źródłem pożywienia dla kleszcza. Do zarażenia boreliozą dochodzi przez ugryzienie. Jak rozpoznać objawy boreliozy i jak przebiega leczenie tej groźnej choroby?
Spis treści:
Borelioza – objawy
Kleszcz najczęściej zaraża człowieka boreliozą przez ślinę lub wymiociny, choć ugryzienie nie zawsze oznacza zakażenie. Jak rozpoznać objawy tej choroby?
W początkowej fazie objawy mogą nie być odczuwalne, jednak w późniejszym etapie chory może odczuwać objawy wczesnej i przewlekłej boreliozy.
Wczesna borelioza – objawy
- Dolegliwości skórne – rumień wędrujący – najczęściej pojawia się w formie plamki w miejscu ugryzienia przez kleszcza po upływie 1-3 tygodni. Plamka szybko powiększa się w ciągu kilku dni, wykazując centralne przejaśnienie. Jeżeli osiągnie średnicę 5 cm, to należy udać się do lekarza, ponieważ jest to objaw boreliozy.
- Dolegliwości neurologiczne: bóle głowy, sztywność karku, bóle w dolnej części pleców (krzyżowe lub korzeniowe), porażenie nerwów twarzy lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Dolegliwości stawowe -stan zapalny najczęściej pojawia się w dużych stawach: barkowych, kolanowych, łokciowych i biodrowych.
- Dolegliwości sercowe – pojawiają się zaburzenia krążenia podobne do arytmii serca.
- Objawy grypopochodne – bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, ospałość i bóle kostno-stawowe.
Przewlekła borelioza – objawy
- Dolegliwości stawowo-mięśniowe: bóle mięśni, kości i stawów spowodowane stanem zapalnym.
- Dolegliwości neurologiczne: zanik czucia w niektórych częściach ciała, paraliż twarzy, objawy depresji, nerwowość, problemy z koncentracją, a także zapalenie mózgu.
- Dolegliwości skórne: zanikanie skóry wskutek ścieńczenia naskórka.
- Dolegliwości sercowe: zaburzenia rytmu serca, a także zapalenie mięśnia sercowego.
Borelioza – leczenie
Leczenie choroby podejmowane jest przez lekarza prowadzącego przede wszystkim na podstawie wyników badań laboratoryjnych. Najczęściej kuracja polega na przyjmowaniu antybiotyków przez pacjenta przez okres minimum 21 dni, w celu zwalczenia bakterii w organizmie. Do najczęściej stosowanych antybiotyków należy: doksycylina, amoksycylina lub cefuroksym.
Boreliozę można całkowicie wyleczyć mimo, iż jest groźną chorobą zakaźną. Bardzo ważne jest wczesne wykrycie zakażenia i udanie się do lekarza.
Jak zapobiegać boreliozie?
- Przede wszystkim podczas przebywania w miejscach występowania kleszczy ważna jest ochrona ciała przez odpowiednie ubrania. Im bardziej ciało zakryte, tym mniejsze ryzyko ugryzienia przez kleszcza.
- Po przyjściu do domu warto rozłożyć jasne prześcieradło i na nim ściągać ubrania, które należy dokładnie potrząsać.
- Dla pewności warto poprosić drugą osobę, aby dokonała oględzin w celu sprawdzenia obecności kleszcza na ciele.
- Należy stosować repelenty, czyli środki , które odstraszają kleszcze.
- Nie należy siadać na starych pniach, trawie lub pod drzewami, ponieważ w tych miejscach bardzo często kleszcze polują na swoje ofiary.
W przypadku, gdy kleszcz jest wbity w ciało, należy udać się do lekarza lub punktu medycznego, gdzie pielęgniarka lub lekarz fachowo usunie kleszcza. Nie wolno smarować kleszcza masłem, ani innymi produktami ponieważ to powoduje wymiotowanie, przez co może dojść do zakażenia boreliozą lub innymi chorobami.
Jeżeli wizyta u lekarza wymaga czekania, to w tym czasie można usunąć pasożyta samemu, zachowując kilka zasad. Im prędzej wyciągnięty, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Jak usunąć kleszcza?>>
Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie miejsc występowania kleszczy, zwłaszcza w tzw. sezonie kleszczowym, który rozpoczyna się wczesną wiosną wraz z ociepleniem, a kończy późną jesienią w okresie przymrozków.
Treści zawarte w serwisie informatorzdrowia.pl mają charakter wyłącznie informacyjny. Oznacza to, że nie zastępują kontaktu użytkownika serwisu z lekarzem, do którego powinien się zgłosić w przypadku wystąpienia objawów choroby. Administrator serwisu nie ponosi konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji z zakresu wiedzy specjalistycznej zawartych w serwisie informatorzdrowia.pl
moja mama miała boreliozę i nawet o tym nie wiedziała. Od lekarza do lekarza, az w końcu jedna pani doktor wpadła na to, że objawy mogą świadczyć o boreliozie. Zleciła badania i to był strzał w 10, bo inaczej nawet nie chce myśleć, co by było do tej pory z moją mamą. Jak widać lekarz lekarzowi nie równy.